• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
DUA İLE MAÇ KAZANILIR MI?
22/02/2018

Geçenlerde sosyal medyada bir habere denk geldim. Birinci  Ligde bir futbol takımımızın kötü gidişe dur demek için maç öncesi kurban kestiği, takımdan bir futbolcunun maça Kur’an-ı Kerim’le gelip dua okuduğu yazıyordu.

Maç sonucu ne mi olmuş? Kurban kesip sahaya Kur’an ve dua ile çıkan takım, hem de kendi sahasında 2-0 mağlup olmuş. Ne oldu şimdi? Aslında cevabını haberi paylaşan arkadaşımız vermişti.

Arkadaş şöyle diyerek paylaşmıştı haberi: “Niye Allah sahada depar atanı, ter dökeni değil de, Allah'ım bize kıyak geç diye dua eden senin gibi futbolcuları kayırsın!”

Bu sadece bir misal.  Aslında toplumumuzda duaya bakışımız üç aşağı beş yukarı böyle. Bu zihniyetteki insan, bir kul olarak üzerine düşeni yapmadan, tembel tembel davranıp sonra da dili ile Allah’a dua edince dua yaptığını zannediyor. Hâlbuki bu insan dua etmiyor dua okuyor. İkisi arasında da çok fark vardır.

Dua kelime itibariyle çağırmayı ifade eder ki duanın iki ayağı vardır. Sözlü dua ve fiili dua. İşte dua hususunda eksik yanımız tam da burada. Duayı dil ile yapılan çağrıdan ibaret sanmak büyük yanılgı. Hâlbuki duanın diğer ayağı da yerine getirilmeli ki dua dua olsun. Kul ellerini açıp da yaratıcısına dua ederken aslında şunu demek istiyor:

Ya Rabbi! Şu ellerimle yapmam gerekenleri yaptım. Bana düşeni yaptım. Şimdi de senden    yardım istiyorum. Çiftçi tarlasını sürüp, gerekli tüm zirai gereklilikleri yerine getirdikten sonra el açıp “Ya Rabbi sen bolluk bereket ver, mahcup etme” derse dua yapmış olur. Yoksa gerekli zirai çalışmaları yapmadan el açıp isterse sadece dua okumuş olur. Yukardaki misalde de futbolcular gerekli antrenmanları yapıp iyice hazırlanmadan Allah’tan başarı istemişler, tabi dua dua olmadığından maça iyi hazırlanıp sahada koşan rakip takım kazanmış oldu. Yani duayı doğru yapan takım kazanmış oldu.

Çocuk sahibi olamayan evli bir çift tedavi olmadan, “Ya Rabbi bize evlat ihsan eyle” dediğinde dua yapmış sayılmaz. Zira gerekli tıbbi tedavilerini olmadan, yani fiili duasını yapmadan dua yapmış olmaz.

Dua  konusuna değinmişken konuyla yakından alâkalı olan “salat”  üzerinde de durmak lazım. Zira salatın bir manası da “dua” dır. Salat destek manasına da gelir. Bu sebeple sözlü dua ederken aslında Allah’tan dil ile destek istemiş oluruz. Salat “namaz” manasına da gelir ki namaz ile de Allah’tan yardım istemiş oluruz.(Bakara 2/153) Tam bu noktada “Hz. Peygamber’e salat” mevzuu karşımıza çıkıyor. Bu konu da tıpkı dua konusu gibi kolaycılığımızı ortaya koyuyor.

Allah bize “peygambere salat edin (Ahzab 33/56)” dedi biz Peygambere salat okumayı tercih ettik. Zira en kolayı salat okumaktı. Salat etmek ise içine okumayı da alan,  emek isteyen, bedel gerektiren bir eylem idi. Çünkü salat etmek Rasûlullah’a destek idi, onun izini takip etmek, ona uymak, onun  mesajlarını çağa taşımak idi.

Birisi çıkmış şöyle diyor. “Bir sübhânallah deyişimiz düşmana bir top güllesi olur”.  Düşman topu, tüfeği, tankı, uçağı ile gelmiş vatanı işgal ediyor bizimki sübhânallah ile vatanı kurtaracakmış! Allah Rasulü ve ashabı, Bedir’de Uhud’da, Hendek’te “sübhanallah” demeyi beceremiyorlar mıydı da harb için bir sürü plan yaptılar, harb için ne gerekiyorsa yapıp düşmanın karşısına çıktılar. Allah’ın, “düşmana karşı gücünüzün yettiğince kuvvet hazırlayın…(Enfal8/60)” fermanına uyarak  gerekli tüm harp hazırlıklarını yaptıktan sonra sübhanallah da dersin. İşte o zaman o sübhânallah gerçekten top güllesi olacaktır. 15 Temmuz gecesi bu millet sokağa çıkıp darbecilere direnmeyip evlerine kapanarak sadece Fetih Sûresi okusaydı bu hain darbe girişimi bastırılabilir miydi? 22.02.2018163 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret186996
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA