• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
YÂSİN'İN BAŞINA GELENLER
06/04/2018

Geçenlerde bir hanım kardeşimizin bir hanım hocaya “hocam, eşim iş arıyor, eşimin iş bulması için Yâsin okur musun?” dediğini duydum. Yâsin Sûresi ile alakalı duyduğum en garip şey bu olsa gerek. Eminim sizin de Yâsin ile alakalı duyduğunuz buna benzer gariplikler olmuştur. Ben birkaç tanesini daha sıralayayım müsaadenizle.

Ölüye Yâsin okunur, askere gidene Yâsin okunur, hacca gidene, hacdan dönene Yâsin okunur, açılışa-kapanışa Yâsin okunur, kandillerde Yâsin okunur, sünnet cemiyetlerinde Yâsin okunur… Okunur da okunur. Hatta bazı şehirlerde balona üflenmiş Yâsin satanlar bile varmış!  Aspirin gibi maşallah!  Lâkin her şeye okunan iş bu Yâsin bir tek diriye okunmaz nedense? Ne gariptir bir türlü dirilere okunmayan Yâsin Sûresinde, “Bu Kur’an dirileri uyarmak içindir”(Yasin36/70) denmektedir. Demem o ki hep ölüleri uyarıyoruz!

Neden böyle?

Birincisi: Bunda en önemli sebep asırlardan beri topluma yerleşmiş uygulamadır. “Ölülerinize Yâsin okuyun” rivayetinin yanlış, biraz da işimize geldiği gibi yorumlanmasından kaynaklanıyor sanırım. Halbuki bu rivayetin en sağlıklı yorumu “ölmek üzere olanlarınıza Yâsin okuyunuz” şeklindeki yorumdur. Zira Rasûlullah’ın ashâbı 83 âyetlik Yâsin’de nelerden bahsedildiğini gayet iyi biliyordu. İnsanın ahlâki sorumlulukları, öldükten sonra yeniden dirilme, hesap, mahşer, ceza … gibi konulardan bahseden bu sûre vefat etmek üzere olan kişinin yanında okunarak ona ahiret ahvali tekrar hatırlatılmış oluyordu. Ama bugün öyle mi? Okuyan ne dediğini bilmiyor, dinleyen zaten bilmiyor. Ölü ise zaten duyamıyor. O zaman bu tavsiyedeki maksat da hâsıl olmuyor.

İkincisi: Bu işin içindeki hocalarımızın(istisnalar hariç) bu konudaki duyarsızlığı. Gittiği bir cemiyette Yâsin’i kıraat ettikten sonra birkaç ayetin de mânâsını verse ne olur sanki?

Bir hocamız anlatıyor: “Bir arkadaşımız telefonla beni aradı. Hocam yakınımız vefat etti, cenaze evine gidiyoruz. Yanımda görevli arkadaşımız da var, ne yapmamızı tavsiye edersin?  Yanındaki görevli arkadaşın da benim için, ‘kesin Kur’an okumayın diyecek’ dediğini de duyuyorum. Telefona ver o görevli arkadaşı dedim. Görevli arkadaşa,  ‘sen git o evde Yâsin oku’ deyince şaşırdı. Ama,  bir sayfa oku sonra meâlini de oku dedim. Bende meal yok deyince ben sana hemen söyleyeyim dedim ve 6 sayfayı ona özetledim. Sonra bu hoca ne dedi biliyor musunuz? ‘Ho hooo! Hocam biz bunu anlatırsak millet bize bir daha Yâsin okutmaz.’ Neden? dedim. Dedi ki, ‘Yâsin’de ölülerle alakalı bir şey yokmuş.’ Bu kadar bir hayrın olsun dedim ve kapattık.”

Görüldüğü gibi işin içinde akçeli işler da var. Millet uyanırsa tezgâh da bozulacak ve birileri dükkanı kapatacak! Millet Yâsin’siz bir cemiyeti makbul saymıyor. Yasin okunmadı mı ölü rahat etmez zannediliyor. Yani millet Yâsin ile psikolojik olarak rahatlıyor! Tabi okuma bitip yemekler de yendikten sonra zarflar takdim ediliyor. Verilmese kabul olunmadığına inanılıyor. Hatta birisi anlatmıştı. Bir hocaya ihtiyar bir hanım, “ne vereceğiz?” deyince okuyan adam, “ne kadar verirsen o kadar sevap” demesin mi?

Görüldüğü üzere toplumun Kur’an’la iletişimi ölüler üzerinden sağlanıyor. Din ölülere lâzım, Kur’an da ölülere okunan tarihi-kutsal kitap! Bir anket yapılsa ve “Kur’an neyimiz oluyor?” sorusu yöneltilse çıkacak sonuç hiç şüphesiz, “mevlitlerde, mezarlıklarda, cenazelerde ölülerin arkasından okunan kutsal kitaptır” şeklinde olacaktır. Hayat kitabı olan Kur’an ölü kitabı olmuş! Akif merhum ne güzel söylemiş:

Ya açar Nazm-ı Celilin bakarız yaprağına

Yahut üfler, geçeriz bir ölünün toprağına

İnmemiştir hele Kur’an şunu hakkıyla bilin

Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için

 Bu mevzuda doğru olan nedir? Yâsin’i ölülere okuyalım. Sıkıntı yok. Ancak dirilere de okuyalım. Hatta daha çok dirilere okuyalım. Ben öyle yapıyorum. Davet edildiğim mevlitlerde hocalarımız Yasin’i okuyunca mikrofonu bana veriyorlar. Ben de cemaate, “müsaadenizle birkaç ayette dirilere okuyalım” diyorum ve Yâsin’den seçtiğim birkaç ayeti 8-10 dakikayı geçmeyecek şekilde, milleti sıkmadan orada anlatıyorum. İyi de oluyor.  Yine kandil geceleri camilerde yaptığımız programlarda, slayt sunum eşliğinde Yâsin okuyoruz. Bu sunumda metnin altında meali de bulunuyor.06.04.2018158 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret172913
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Kurugeriş'te Hava
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
SOSYAL MEDYA