• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
YÂSİN'İN BAŞINA GELENLER
06/04/2018

Geçenlerde bir hanım kardeşimizin bir hanım hocaya “hocam, eşim iş arıyor, eşimin iş bulması için Yâsin okur musun?” dediğini duydum. Yâsin Sûresi ile alakalı duyduğum en garip şey bu olsa gerek. Eminim sizin de Yâsin ile alakalı duyduğunuz buna benzer gariplikler olmuştur. Ben birkaç tanesini daha sıralayayım müsaadenizle.

Ölüye Yâsin okunur, askere gidene Yâsin okunur, hacca gidene, hacdan dönene Yâsin okunur, açılışa-kapanışa Yâsin okunur, kandillerde Yâsin okunur, sünnet cemiyetlerinde Yâsin okunur… Okunur da okunur. Hatta bazı şehirlerde balona üflenmiş Yâsin satanlar bile varmış!  Aspirin gibi maşallah!  Lâkin her şeye okunan iş bu Yâsin bir tek diriye okunmaz nedense? Ne gariptir bir türlü dirilere okunmayan Yâsin Sûresinde, “Bu Kur’an dirileri uyarmak içindir”(Yasin36/70) denmektedir. Demem o ki hep ölüleri uyarıyoruz!

Neden böyle?

Birincisi: Bunda en önemli sebep asırlardan beri topluma yerleşmiş uygulamadır. “Ölülerinize Yâsin okuyun” rivayetinin yanlış, biraz da işimize geldiği gibi yorumlanmasından kaynaklanıyor sanırım. Halbuki bu rivayetin en sağlıklı yorumu “ölmek üzere olanlarınıza Yâsin okuyunuz” şeklindeki yorumdur. Zira Rasûlullah’ın ashâbı 83 âyetlik Yâsin’de nelerden bahsedildiğini gayet iyi biliyordu. İnsanın ahlâki sorumlulukları, öldükten sonra yeniden dirilme, hesap, mahşer, ceza … gibi konulardan bahseden bu sûre vefat etmek üzere olan kişinin yanında okunarak ona ahiret ahvali tekrar hatırlatılmış oluyordu. Ama bugün öyle mi? Okuyan ne dediğini bilmiyor, dinleyen zaten bilmiyor. Ölü ise zaten duyamıyor. O zaman bu tavsiyedeki maksat da hâsıl olmuyor.

İkincisi: Bu işin içindeki hocalarımızın(istisnalar hariç) bu konudaki duyarsızlığı. Gittiği bir cemiyette Yâsin’i kıraat ettikten sonra birkaç ayetin de mânâsını verse ne olur sanki?

Bir hocamız anlatıyor: “Bir arkadaşımız telefonla beni aradı. Hocam yakınımız vefat etti, cenaze evine gidiyoruz. Yanımda görevli arkadaşımız da var, ne yapmamızı tavsiye edersin?  Yanındaki görevli arkadaşın da benim için, ‘kesin Kur’an okumayın diyecek’ dediğini de duyuyorum. Telefona ver o görevli arkadaşı dedim. Görevli arkadaşa,  ‘sen git o evde Yâsin oku’ deyince şaşırdı. Ama,  bir sayfa oku sonra meâlini de oku dedim. Bende meal yok deyince ben sana hemen söyleyeyim dedim ve 6 sayfayı ona özetledim. Sonra bu hoca ne dedi biliyor musunuz? ‘Ho hooo! Hocam biz bunu anlatırsak millet bize bir daha Yâsin okutmaz.’ Neden? dedim. Dedi ki, ‘Yâsin’de ölülerle alakalı bir şey yokmuş.’ Bu kadar bir hayrın olsun dedim ve kapattık.”

Görüldüğü gibi işin içinde akçeli işler da var. Millet uyanırsa tezgâh da bozulacak ve birileri dükkanı kapatacak! Millet Yâsin’siz bir cemiyeti makbul saymıyor. Yasin okunmadı mı ölü rahat etmez zannediliyor. Yani millet Yâsin ile psikolojik olarak rahatlıyor! Tabi okuma bitip yemekler de yendikten sonra zarflar takdim ediliyor. Verilmese kabul olunmadığına inanılıyor. Hatta birisi anlatmıştı. Bir hocaya ihtiyar bir hanım, “ne vereceğiz?” deyince okuyan adam, “ne kadar verirsen o kadar sevap” demesin mi?

Görüldüğü üzere toplumun Kur’an’la iletişimi ölüler üzerinden sağlanıyor. Din ölülere lâzım, Kur’an da ölülere okunan tarihi-kutsal kitap! Bir anket yapılsa ve “Kur’an neyimiz oluyor?” sorusu yöneltilse çıkacak sonuç hiç şüphesiz, “mevlitlerde, mezarlıklarda, cenazelerde ölülerin arkasından okunan kutsal kitaptır” şeklinde olacaktır. Hayat kitabı olan Kur’an ölü kitabı olmuş! Akif merhum ne güzel söylemiş:

Ya açar Nazm-ı Celilin bakarız yaprağına

Yahut üfler, geçeriz bir ölünün toprağına

İnmemiştir hele Kur’an şunu hakkıyla bilin

Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için

 Bu mevzuda doğru olan nedir? Yâsin’i ölülere okuyalım. Sıkıntı yok. Ancak dirilere de okuyalım. Hatta daha çok dirilere okuyalım. Ben öyle yapıyorum. Davet edildiğim mevlitlerde hocalarımız Yasin’i okuyunca mikrofonu bana veriyorlar. Ben de cemaate, “müsaadenizle birkaç ayette dirilere okuyalım” diyorum ve Yâsin’den seçtiğim birkaç ayeti 8-10 dakikayı geçmeyecek şekilde, milleti sıkmadan orada anlatıyorum. İyi de oluyor.  Yine kandil geceleri camilerde yaptığımız programlarda, slayt sunum eşliğinde Yâsin okuyoruz. Bu sunumda metnin altında meali de bulunuyor.06.04.2018200 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret184907
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.91115.9348
Euro6.55396.5802
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA