• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-3
19/10/2018

Son iki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümüzün sahada yaşadığı ve bize gönderdiği iletideki eğitime dair sıkıntıları dile getirmiştik. Bu yazımızda da eğitimci büyüğümüzün İHL-İHO  özelinde  dile getirdiği kalan hususları özetleyerek bu mevzuya son vereceğiz.

10- Meslek dersleri öğretmenleri arasında zümre ve istişare gibi etkinlikler ya çok az yapılıyor ya da hiç yapılmıyor. Öğretmenler gerekli ehemmiyeti vermeyince de meslek dersleri öğrenciler tarafından angarya olarak görülüyor, ciddiye alınmıyor. Haksız, abartılı, şişirilmiş yüksek notlar verilmesi sebebi ile dersler öğrenciler tarafından ciddiye alınmıyor. Buna bağlı olarak öğrencinin asıl alması gereken namaz kıldırma, ezan okuma, K.Kerim’i düzgün okuma, camilerde dini gecelerde program yapma konularında zayıf ve yetersiz kalmaktadırlar.

     İHL’de  HİTABET dersi çok önemlidir. Ancak ne yazık ki  bu derse de gerekli önem verilmediğinden öğrenciler vaaz, hutbe, imamlık, müezzinlik gibi mesleki pratikleri sahada uygulamadan  mezun olmaktadırlar. İşin acı tarafı derse girilmediği halde girilmiş gibi gösterilmesi.  Bu durum öğrencilerin ahlaki yönden ‘’çalışmadan, hak etmeden   kazanma’’ anlamındaki bir yozluğa düşmelerine sebep olmaktadır. Ayrıca okulun niteliği göz önüne alınırsa kul hakkına en çok dikkat etmesi gereken kurumun bu tür davranış   sergilemesi  kurum kimliğini lekelemekte,   öğrencilere de kötü örnek olmaktadır.  

11- Öğrencilere sınav ahlak ve dürüstlüğünü eğiterek öğretmek için, sınavların uygulanmasında daha ciddi bir çaba sarf etmek bir zorunluluktur. Yarınlarımızı kendilerine emanet edeceğimiz öğrencilerimizin bilgi ve emek hırsızlığı olan kopya çekmeleri hak çiğnemektir. Kul hakkına tecavüzdür. Öğrencilere, bu tür davranışların bu dünyada cezasını çekmekten kurtulsa bile ‘’zerre miktarı iyilik ve günahın’’ görüleceği  ’Hesap Günü ‘’ nünde hesabının sorulacağı, Allah’ın bizi her zaman ve her yerde görüp gözettiği bilinci kazandırılmalıdır.

12- Üniversite sınavında okulun başarı grafiği artsın diye son sınıf öğrencilerinin mesleki dersleri, özellikle seçmeli mesleki dersleri ihmal ediliyor. Bazı idarecilerimiz, öğrenci Fatiha suresini okuyamadan okuldan mezun olsun ama yeter ki üniversite sınavından başarılı olsun anlayışı içinde.

13-Geçmişte İmam Hatip Liselerinin çektiği sıkıntılar malum. Ancak bu sıkıntılar artık yok. Devletimiz ne gerekiyorsa yaptı. Ancak bu sefer bizlerde bir rehavet oluştu. Öğrencilerimiz eğitimsiz, bilgisiz ve tecrübesiz bir şekilde mezun olabilmektedirler. Elimize geçen bunca imkânlar varken bunu değerlendirmeden günü kurtarmakla meşgul isek Allah korusun yarın bu nimet elimizden alınabilir. Bunun vebali dünyada ve ahirette çok ağır olur. Hal böyle iken abartılı, gösterişe kaçan içi boş tören ve etkinliklerin devam etmesi üzüntü verici.

14- Büyük bir emekle hazırlanan ders kitapları ve eğitim için üretilen diğer materyallerden yeterince faydalanılamıyor. Öğrencilerin ilgisizliği, öğretmenin de bu duruma ayak uydurması gibi nedenlerle   eğitim için sunulan bu imkanlardan faydalanılmıyor. Öğrenci ve veliler daha 10-15 sene evvel kitapçılarda kuyruğa girerek parayla satın aldıkları kitapların bedava ellerine verilmesinin kıymetini bilmiyorlar. Böyle olunca da kitaplar hiç açılmadan, okunmadan sınıf geçiliyor.

15-Okullarda son sınıflarda yıllık çıkarma ve yıl sonu veda programı da el atılması gereken konulardan. Öğrenciler dersleri bırakıp bunlara yoğunlaşmaktadırlar. Yıllıklar ciddi bir denetimden geçmeden öğrencilerin inisiyatifi ile hazırlanıyor. Öğrenci bunlarla uğraşırken dersler de aksamaktadır. Gerekli denetim olmadığından bazı öğretmen ve öğrencileri aşağılayıcı, alaycı uygunsuz ifadeler ve resimler yıllığa girmektedir.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Biz de bu nebevî düstur ile hareket ederek sözlü uyarıların ve öğütlerin karşılık bulmaması, ilgili yerlerde kâle alınmaması sebebiyle bu dertlerimizi yazıya döktük. Bu dertlerimize kulak verilmesini umut ediyoruz. Zararın neresinden dönerseniz kârdır. Bu konularda âcil çözümler aramak, kafa yormak, endişe duymak  “takva bilinciyle donanmış” herkesin vazifesidir. Hesap gününde yaptığımız ve yapmadığımız her eylemden tek tek hesaba çekileceğiz.92 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret186860
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA