• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-3
19/10/2018

Son iki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümüzün sahada yaşadığı ve bize gönderdiği iletideki eğitime dair sıkıntıları dile getirmiştik. Bu yazımızda da eğitimci büyüğümüzün İHL-İHO  özelinde  dile getirdiği kalan hususları özetleyerek bu mevzuya son vereceğiz.

10- Meslek dersleri öğretmenleri arasında zümre ve istişare gibi etkinlikler ya çok az yapılıyor ya da hiç yapılmıyor. Öğretmenler gerekli ehemmiyeti vermeyince de meslek dersleri öğrenciler tarafından angarya olarak görülüyor, ciddiye alınmıyor. Haksız, abartılı, şişirilmiş yüksek notlar verilmesi sebebi ile dersler öğrenciler tarafından ciddiye alınmıyor. Buna bağlı olarak öğrencinin asıl alması gereken namaz kıldırma, ezan okuma, K.Kerim’i düzgün okuma, camilerde dini gecelerde program yapma konularında zayıf ve yetersiz kalmaktadırlar.

     İHL’de  HİTABET dersi çok önemlidir. Ancak ne yazık ki  bu derse de gerekli önem verilmediğinden öğrenciler vaaz, hutbe, imamlık, müezzinlik gibi mesleki pratikleri sahada uygulamadan  mezun olmaktadırlar. İşin acı tarafı derse girilmediği halde girilmiş gibi gösterilmesi.  Bu durum öğrencilerin ahlaki yönden ‘’çalışmadan, hak etmeden   kazanma’’ anlamındaki bir yozluğa düşmelerine sebep olmaktadır. Ayrıca okulun niteliği göz önüne alınırsa kul hakkına en çok dikkat etmesi gereken kurumun bu tür davranış   sergilemesi  kurum kimliğini lekelemekte,   öğrencilere de kötü örnek olmaktadır.  

11- Öğrencilere sınav ahlak ve dürüstlüğünü eğiterek öğretmek için, sınavların uygulanmasında daha ciddi bir çaba sarf etmek bir zorunluluktur. Yarınlarımızı kendilerine emanet edeceğimiz öğrencilerimizin bilgi ve emek hırsızlığı olan kopya çekmeleri hak çiğnemektir. Kul hakkına tecavüzdür. Öğrencilere, bu tür davranışların bu dünyada cezasını çekmekten kurtulsa bile ‘’zerre miktarı iyilik ve günahın’’ görüleceği  ’Hesap Günü ‘’ nünde hesabının sorulacağı, Allah’ın bizi her zaman ve her yerde görüp gözettiği bilinci kazandırılmalıdır.

12- Üniversite sınavında okulun başarı grafiği artsın diye son sınıf öğrencilerinin mesleki dersleri, özellikle seçmeli mesleki dersleri ihmal ediliyor. Bazı idarecilerimiz, öğrenci Fatiha suresini okuyamadan okuldan mezun olsun ama yeter ki üniversite sınavından başarılı olsun anlayışı içinde.

13-Geçmişte İmam Hatip Liselerinin çektiği sıkıntılar malum. Ancak bu sıkıntılar artık yok. Devletimiz ne gerekiyorsa yaptı. Ancak bu sefer bizlerde bir rehavet oluştu. Öğrencilerimiz eğitimsiz, bilgisiz ve tecrübesiz bir şekilde mezun olabilmektedirler. Elimize geçen bunca imkânlar varken bunu değerlendirmeden günü kurtarmakla meşgul isek Allah korusun yarın bu nimet elimizden alınabilir. Bunun vebali dünyada ve ahirette çok ağır olur. Hal böyle iken abartılı, gösterişe kaçan içi boş tören ve etkinliklerin devam etmesi üzüntü verici.

14- Büyük bir emekle hazırlanan ders kitapları ve eğitim için üretilen diğer materyallerden yeterince faydalanılamıyor. Öğrencilerin ilgisizliği, öğretmenin de bu duruma ayak uydurması gibi nedenlerle   eğitim için sunulan bu imkanlardan faydalanılmıyor. Öğrenci ve veliler daha 10-15 sene evvel kitapçılarda kuyruğa girerek parayla satın aldıkları kitapların bedava ellerine verilmesinin kıymetini bilmiyorlar. Böyle olunca da kitaplar hiç açılmadan, okunmadan sınıf geçiliyor.

15-Okullarda son sınıflarda yıllık çıkarma ve yıl sonu veda programı da el atılması gereken konulardan. Öğrenciler dersleri bırakıp bunlara yoğunlaşmaktadırlar. Yıllıklar ciddi bir denetimden geçmeden öğrencilerin inisiyatifi ile hazırlanıyor. Öğrenci bunlarla uğraşırken dersler de aksamaktadır. Gerekli denetim olmadığından bazı öğretmen ve öğrencileri aşağılayıcı, alaycı uygunsuz ifadeler ve resimler yıllığa girmektedir.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Biz de bu nebevî düstur ile hareket ederek sözlü uyarıların ve öğütlerin karşılık bulmaması, ilgili yerlerde kâle alınmaması sebebiyle bu dertlerimizi yazıya döktük. Bu dertlerimize kulak verilmesini umut ediyoruz. Zararın neresinden dönerseniz kârdır. Bu konularda âcil çözümler aramak, kafa yormak, endişe duymak  “takva bilinciyle donanmış” herkesin vazifesidir. Hesap gününde yaptığımız ve yapmadığımız her eylemden tek tek hesaba çekileceğiz.65 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret175981
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA