• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
İYİLİKLERİ SULAMAK
18/02/2019

Yüce Yaratanımız insanı iyiliğe de kötülüğe de meyilli yaratmıştır. İnsanın yaratılış kodlarına “fücûru” da “takvayı” da yerleştirmiş.(Şems 91/8) Neden? Hayat bir sınav değil mi? Onun için? Mahzâ iyilik üzere yaratılsaydık MELEK olurduk belki. Ama her ikisine de meyilli yaratıldık. Bu noktada insan iradesi devreye giriyor. İradeli bir varlığız aynı zamanda. İrade-i cüz’iyye ile de donatılmışız yani. Mükemmel donanımlarımız arasında cüz’i irade de var. Var ki sınav var.  Yoksa sınav olmazdı. Kul özgür iradesiyle tercih ettiklerinden sorguya çekilecek yani. Kul kendi tercihinin esiridir. (Tûr52/21, Müddessir74/38 )

Doğuştan kötü insan yoktur. Herkes tertemiz doğar yani. İnancımıza göre her doğan islâm fıtratı üzere günahsız doğar. İnsan yaşarken kötü olur. Kötülükler kazanılır yani.

 Tam bu noktada şunu söyleyelim. Allah’ın içimize ektiği (Şems91/8) İYİLİK ve KÖTÜLÜK tohumundan hangisini sularsak o yeşerip bizim hayat tarzımız olacaktır. İçindeki kötülük  tohumunu sularsan içindeki kötülük tohumu yeşerecektir. İyilik tohumunu sulayıp bu yolda gayret edersen iyilikler yeşerecek ve iyilikler hayat tarzın olacaktır.

Tam bu noktada Çinli kız Li Li’nin hikâyesini anlatalım. Hikâyeyi, Eğitimci Yazar dostum Ali Erkan KAVAKLI’nın “Başarı İnanç İşidir” adlı kitabında okumuş ve çok etkilenmiştim. Sizinle de paylaşayım.

Li Li sevdiği gençle evlenmişti. Mutluydu. Lâkin daha ilk günlerde evde huzursuzluklar başlamıştı. Kaynanasıyla aynı evde yaşıyordu ve onunla anlaşamıyordu. Her gün kavga ediyorlar, evi bir birlerine dar ediyorlardı. Ayrı eve çıkmak için de çok sevdiği eşini ikna edemiyordu. Beyi de haklıydı. Zira anası yaşlıydı tek başına yaşayamazdı. Eşi de anasından vazgeçemezdi. Ama Li Li de canından bezmişti. Çare arıyordu. Derken mahalledeki baba dostu baharatçıya gitti. Çenk amcası bilge biriydi. Akıl danışılırdı ona. Hal hatır sormadan sonra Çenk amca Li Li nin bir derdi olduğunu anladı. O da anlattı. “Evlendiğimden beri ev bana zindan oldu, kaynanamla geçinemiyoruz, bana bir yol göster” dedi. Olayı anlattı ve “sence ne yapmalıyım?” dedi ve “bana o cadıyı öldürecek bir ilaç yapamaz mısın?” diye de ilave etti. Çenk amca oturduğu yerden kalktı ve gözüyle dükkanı şöyle bir süzdü. Birden aklına bir şey gelmiş gibi Lİ Li’ye döndü. “Sana bir iyilik yapayım, zehirli bir ilaç hazırlayayım. Bu ilacı kırk gün boyunca   her gün onun yemeklerine azar azar koy. Etkisi yavaş yavaş olacaktır. Ancak bu süre içinde kaynanana çok iyi davranmalısın. Yoksa senden şüphelenirler” dedi. Li Li büyük bir sevinçle dükkandan ayrıldı. O günden itibaren Li Li kaynanasını bir melek gibi görmeye başladı. İlaçları muntazaman yemeklerine katıyor, kaynanasına “anacağım nasılsın, canın hangi yemekleri isterse söyle hemen yapayım” şeklinde iltifatlarda bulunuyordu. “Kırk gün dediğin nedir ki? Bu süre içinde sabrederim. Nasıl olsan kırk gün sonra kurtulacağım” diyordu kendi kendine. O günden itibaren evin havası değişmişti. İyimser hava esiyordu evde. Kayınvalide de şaşırmıştı. “Ben bu kıza haksızlık ediyorum galiba, iyi bir kızmış aslında” demeye başlamıştı. Li Li de, “bu kadın aslında hiç de kötü kadın değilmiş” demeye başlamış ve kaynanasının ölecek olmasına üzülmeye başlamıştı. Vicdan azabı çekiyordu. “Seni çok seviyorum canım kızım” diyen kadın ölecekti. Hem de kendi öldürecekti. Li Li daha fazla dayanamadı ve soluğu baharatçı amcasının dükkanında aldı. Baharatçı onu görünce gülümsedi. “Amca ben pişmanım. Kaynanam ölecek mi?” dedi. “Hayırdır neden pişmansın?” demeye kalmadı “kaynanam öylesine iyi ki, ölmesini istemiyorum” dedi. Adam gülümsedi ve, “Merak etme kaynanan ölmeyecek” dedi. Li Li, “Ama kadıncağıza zehir vermedik mi?” deyince Çenk amcası sözünü şöyle bitirdi:  “Hayır vermedik. Sana verdiklerim sadece vitamindi. Gerçek zehir senin içindeydi, sen ona iyi davrandıkça o zehir yok oldu. Sevgisizlik kaybolunca yerini sevgi ve saygı aldı. Atalarımız gül verenin elinde gül kokusu kalır, demişler. Sen birini seversen o da seni sever. Hepsi bu evladım” dedi.

Kıssadan hisse: Li Li içindeki iyilik tohumunu suladı ve evinde güller açtı. Evi huzur doldu. Bu kızcağız içindeki kötülük virüslerini iyilik anti virüsü ile temizledi. Zaman zaman tıpkı bilgisayar virüs taraması gibi bünyemizi de kin, nefret, düşmanlık, kıskançlık virüslerinden temizleyerek yerine sevgi-saygı, merhamet, yardımlaşma, dostluk programları yüklemeliyiz.16.02.201964 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret175980
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA