• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
AH GİRESUN'UM AH!
27/06/2019

Geçenlerde bir arkadaşımın   yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba)   misafiri oldum. Espiye Karaovacık yaylasından aracımla gittim. Obada aracımı park ederken bir şey dikkatimi çekti. Arkadaşın aracı pırıl-pırıl, benimki ise toz toprak içindeydi. Kendisine, benim aracım  toz içinde, seninki cillop  gibi. Yeni mi yıkadın dedim. Hayır yıkamadım, Doğankent’ten yeni geldim daha dedi. Şaşırdım tabi. Ama işin sırrını daha sonra öğrendim. Akşama doğru obadan Güvende yaylasına çıkıp oradan da dönüp Örümcek Ormanlarından aşağı Kürtün üzerinden Harşıt’a indik. Ee ne var bunda mı diyorsunuz. Sabredin. Tâ Güvende’den  Kürtün’e kadar tüm yol beton idi. Arkadaşımın aracının cillop gibi olmasının sırrı çözülmüştü. Harşıt ve Kürtün’lüler yaylaya çıkarken araçlarının lastiği çamura/toza-toprağa dokunmadan çıkıyorlarmış meğer. Ben yeni keşfettim!

Sonra düşündüm. “Yahu bu Gümüşhane başka bir cumhuriyete mi bağlı acaba?” dedim kendi kendime. Yok eğer Giresun Espiye’nin de bağlı olduğu Türkiye Cumhuriyetine bağlı ise aynı nimetler bizde niye yok? Bizde eksik olan ne acaba? Kaynak mı yok, yoksa adam kıtlığımı var? Bu duruma etkili ve yetkililer ne derler acaba? Mutlaka bir izahları vardır. Eminim. Ama verilecek cevap bu tabloyu izaha yeter mi orası meçhul.

İkinci misal Kazıkbeli’nden. Malum Kazıkbeli de Kürtün sınırlarında bir yayla. Karaovacık’tan Kazıkbeli’ne de gittim memleketteyken. Ne mi gördüm? Tilkicek’ten yukarı, az bir kısmı hariç olmak üzere  Kazıkbeli’ne kadar betonlanmış durumda.

Ramazan bayramı için memleketteyken şahit olduk bunlara.Bizim yaylamız Karaovacık. Espiye’ye yaklaşık 65 km mesafededir. Yol Ericek’e kadar asfalt. Tamam. Yolun geri kalan kısmı içler acısı. Her taraf çukur. Bir kez yaylaya çıkıp inen aracını sanayiye çekiyor. Elin yaylalarına greyder-kepçe yağarken bizimkine... Çok mu zor yayla sezonu açılınca en azından ana yolları gözden geçirmek. Şöyle bir greyder geçmesi çok mu zor. Milletimiz bunu hak etmiyor mu? Biz betonu-asfaltı geçtik stabilize yola da razıyız ama en azından düzgün olsun.  Çok mu şey istiyoruz dersiniz?

Sis Dağı’na gitmek nasip olmadı. Ama gidenlerden dinledim. Sahilden tâ Sis Dağı’na kadar asfaltmış iyi mi? Eminim ki Trabzon’un diğer büyük yaylalarında da durum böyledir.

Geçelim Ordu mıntıkasına. Aybastı Perşembe Yaylası başta olmak üzere bir çok yaylaya ulaşım bizim Espiye-Karaovacık, Espiye-Çakıl, Güce-Ağaçbaşı yaylalarımıza olan ulaşımdan daha ileri düzeyde. Ordu’da nerdeyse asfaltsız yayla yok. Denilebilir ki Kümbet ve Bektaş yaylalarında durum gayet iyi. Tamam. Doğru. Lâkin Giresun’un yaylaları bunlardan ibaret değil ki.

Başka bir misal. Bundan 10 sene kadar evvel Harşıt’ta vazifedeyken de benzer duruma şahit olmuştum. Kavraz deresi yer yer Gümüşhane ile Giresun’un tabii sınırı oluyor. Derenin bir yakası Giresun diğer yakası Gümüşhane oluyor. Ne mi gördüm? Gümüşhane yakasında aracımızla 3.vitesle bile gidebilirken Giresun yakasında 1. vitesle haldır-huldur gidiyorduk. Yollar patates çukuru olmuştu. O zaman da “Gümüşhane ayrı cumhuriyete mi bağlı acaba?” diyorduk. Hatta kış mevsiminde çok kar yağıp da  yollar kapanınca Doğankent’in Kürtün köylerine  yakın köylerinin yollarını Gümüşhane ekiplerinin açtığı da olurdu. Bizim ekip gelene kadar Gümüşhane ekipleri hayrına yollarımızı açarlardı.

Kültürümüzün ve hayatımızın bir parçası olan yaylalarımızda acilen ciddi çalışmalar yapılmalı. En başta mevzuat düzenlemeleri yapılmalı. Betonlaşmaya ve talana asla müsaade edilmemeli ama vatandaş da mağdur edilmemeli. Formaliteler azaltılmalı. Yol ve elektrik yaylalarımızın acil halledilmesi gereken iki sorunu. Bölgemizin ulusal ve yerel meclis üyeleri başta olmak üzere muhtarlar, STK’lar ve vatandaşlarımız el ele vererek bunları çözüme kavuşturmalı.22.06.201962 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret184907
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.91115.9348
Euro6.55396.5802
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA