• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
AH GİRESUN'UM AH!
27/06/2019

Geçenlerde bir arkadaşımın   yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba)   misafiri oldum. Espiye Karaovacık yaylasından aracımla gittim. Obada aracımı park ederken bir şey dikkatimi çekti. Arkadaşın aracı pırıl-pırıl, benimki ise toz toprak içindeydi. Kendisine, benim aracım  toz içinde, seninki cillop  gibi. Yeni mi yıkadın dedim. Hayır yıkamadım, Doğankent’ten yeni geldim daha dedi. Şaşırdım tabi. Ama işin sırrını daha sonra öğrendim. Akşama doğru obadan Güvende yaylasına çıkıp oradan da dönüp Örümcek Ormanlarından aşağı Kürtün üzerinden Harşıt’a indik. Ee ne var bunda mı diyorsunuz. Sabredin. Tâ Güvende’den  Kürtün’e kadar tüm yol beton idi. Arkadaşımın aracının cillop gibi olmasının sırrı çözülmüştü. Harşıt ve Kürtün’lüler yaylaya çıkarken araçlarının lastiği çamura/toza-toprağa dokunmadan çıkıyorlarmış meğer. Ben yeni keşfettim!

Sonra düşündüm. “Yahu bu Gümüşhane başka bir cumhuriyete mi bağlı acaba?” dedim kendi kendime. Yok eğer Giresun Espiye’nin de bağlı olduğu Türkiye Cumhuriyetine bağlı ise aynı nimetler bizde niye yok? Bizde eksik olan ne acaba? Kaynak mı yok, yoksa adam kıtlığımı var? Bu duruma etkili ve yetkililer ne derler acaba? Mutlaka bir izahları vardır. Eminim. Ama verilecek cevap bu tabloyu izaha yeter mi orası meçhul.

İkinci misal Kazıkbeli’nden. Malum Kazıkbeli de Kürtün sınırlarında bir yayla. Karaovacık’tan Kazıkbeli’ne de gittim memleketteyken. Ne mi gördüm? Tilkicek’ten yukarı, az bir kısmı hariç olmak üzere  Kazıkbeli’ne kadar betonlanmış durumda.

Ramazan bayramı için memleketteyken şahit olduk bunlara.Bizim yaylamız Karaovacık. Espiye’ye yaklaşık 65 km mesafededir. Yol Ericek’e kadar asfalt. Tamam. Yolun geri kalan kısmı içler acısı. Her taraf çukur. Bir kez yaylaya çıkıp inen aracını sanayiye çekiyor. Elin yaylalarına greyder-kepçe yağarken bizimkine... Çok mu zor yayla sezonu açılınca en azından ana yolları gözden geçirmek. Şöyle bir greyder geçmesi çok mu zor. Milletimiz bunu hak etmiyor mu? Biz betonu-asfaltı geçtik stabilize yola da razıyız ama en azından düzgün olsun.  Çok mu şey istiyoruz dersiniz?

Sis Dağı’na gitmek nasip olmadı. Ama gidenlerden dinledim. Sahilden tâ Sis Dağı’na kadar asfaltmış iyi mi? Eminim ki Trabzon’un diğer büyük yaylalarında da durum böyledir.

Geçelim Ordu mıntıkasına. Aybastı Perşembe Yaylası başta olmak üzere bir çok yaylaya ulaşım bizim Espiye-Karaovacık, Espiye-Çakıl, Güce-Ağaçbaşı yaylalarımıza olan ulaşımdan daha ileri düzeyde. Ordu’da nerdeyse asfaltsız yayla yok. Denilebilir ki Kümbet ve Bektaş yaylalarında durum gayet iyi. Tamam. Doğru. Lâkin Giresun’un yaylaları bunlardan ibaret değil ki.

Başka bir misal. Bundan 10 sene kadar evvel Harşıt’ta vazifedeyken de benzer duruma şahit olmuştum. Kavraz deresi yer yer Gümüşhane ile Giresun’un tabii sınırı oluyor. Derenin bir yakası Giresun diğer yakası Gümüşhane oluyor. Ne mi gördüm? Gümüşhane yakasında aracımızla 3.vitesle bile gidebilirken Giresun yakasında 1. vitesle haldır-huldur gidiyorduk. Yollar patates çukuru olmuştu. O zaman da “Gümüşhane ayrı cumhuriyete mi bağlı acaba?” diyorduk. Hatta kış mevsiminde çok kar yağıp da  yollar kapanınca Doğankent’in Kürtün köylerine  yakın köylerinin yollarını Gümüşhane ekiplerinin açtığı da olurdu. Bizim ekip gelene kadar Gümüşhane ekipleri hayrına yollarımızı açarlardı.

Kültürümüzün ve hayatımızın bir parçası olan yaylalarımızda acilen ciddi çalışmalar yapılmalı. En başta mevzuat düzenlemeleri yapılmalı. Betonlaşmaya ve talana asla müsaade edilmemeli ama vatandaş da mağdur edilmemeli. Formaliteler azaltılmalı. Yol ve elektrik yaylalarımızın acil halledilmesi gereken iki sorunu. Bölgemizin ulusal ve yerel meclis üyeleri başta olmak üzere muhtarlar, STK’lar ve vatandaşlarımız el ele vererek bunları çözüme kavuşturmalı.22.06.201945 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
KURTULUŞ REÇETESİ - 11/03/2019
Yaşadığımız bu dünyada bize “geçici iskan” hakkı verildi. Sürekli oturum hakkımız yok.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret172912
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Kurugeriş'te Hava
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
SOSYAL MEDYA