• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat

Recep ŞAHAN

Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR?
11/07/2019

“Elektrik  gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi. Lâkin beklenen sıçrama bir türlü gerçekleşmedi. Daha sonra, “şu barajda su tutulmaya başlansın bakın Karaovacık ne güzel olacak, Karaovacık kabuğunu kıracak, yayla turizmi gelişecek” dedik. O da dediğimizle kaldı. 2013’te Karaovacık Barajında su tutulmaya başlandı. Hayal edilenler altı senedir hep hayalde kaldı. HES işletmecisi açısından sıkıntı yok. İşler tıkırında. Ancak yerel halk, yani bizler baraj gölünden sadece “öz çekim” yaparak faydalanıyoruz.

Neler mi yapılabilir? Aklıma gelenleri söyleyeyim. Baraj gölünün kenarları ağaçlandırılabilir. Böylece güzel piknik alanları oluşur. Bir ara kaymakamlık ağaçlandıracak deniyordu. Kaymakam gidince  proje de gitti. Devlette devamlılık esas deniyordu ama?! Aslında dernek de bunu yapabilirdi. Sahi Karaovacık derneği ne işe yarıyor? Tatlı su balıkçılığı yapılabilir.

Mesela su sporları yapılabilir. 13-14 Temmuz’da yapılacak 22. Karaovacık Otçu Göçü Şenliğinde su sporları yapılabilirdi. Görebildiğim kadarıyla programda bu yok. Hem şenliğin adında “Otçu Göçü” var ama kendisi yok.

Daha evvel defâetle belirttiğimiz gibi özellikle şenlik anlayışımız değişmeli. Şenlik sadece yerel sanatçıları davet edip türkü söyletmek ve TV’den birkaç saat canlı yayın yaptırmaktan ibaret olmamalıydı. 2009’dan beri bunu söyleye söyleye dilimizde tüy bitti! Yamaç paraşütünden, en güzel buzağı yarışmasına, koşudan yağlı güreşlere ve  çeşitli spor aktivitelerine kadar bir dizi etkinlikler de şenliğe dahil edilmeli. İki güne çıkarılmışken içi de doldurulmalı şenliğin.

Esasen yayla turizminin ivme kazanması için birinci şart yollarımızın ıslahıdır. Hiç vakit kaybetmeden, topu taca atmadan işin sorumluları kolları sıvamalıdır. Sakın kimse kaynak yok demesin. Komşu illere var bize gelince mi kuruyor dersiniz?

İkinci şart da mevzuat çıkarılması. Çıkacak mevzuat yaylacılığı teşvik etmeli, yaylalarımızın otantikliğine zarar vermemeli, vatandaşı da mağdur etmemeli. Buna göre çevirgelere bir sınırlama getirilmeli. Herkes kafasına göre dağı taşı çevirmemeli. Bunun yanında yaylaya ev yapacak vatandaşa da kolaylık gösterilmeli, tip proje bedava verilmeli ve buna göre betonlaşma olmadan yayla evleri inşa edilmeli.

Üçüncü şart da elektrikler tüm obalara verilmeli. Yasal engel varsa ilgili yasa veya mevzuat vatandaşın lehine değiştirilmelidir. 2009’da  Karaovacık merkezi ile civardan birkaç obaya elektrik verildi. Düşünsene! Kasaba Obasında elektrik var hemen yanı başındaki Taflancık ve Dikmen obalarında yok. Gerçi sonrada bunlar da aldılar ama resmi abone olamıyor vatandaş. Bunlar da düzeltilmeli.

Karaovacık’ta iletişim sıkıntısı büyük oranda çözüldü.2018’de Kurdini/Çakıl Dağına baz istasyona kuruldu. Ancak beklenen verim yok. Hemen dibindeki Kasaba obasının yarsında bile telefon çekmiyor. Gücü yok. Kasaba Obası tâ Kazıkbeli’ndeki istasyondan bile sinyal alırken hemen yanı başındaki baz istasyonundan bir diş sinyali zor alıyor. Bazı evlerde sinyal sıfır. Turkcell’cilere duyurulur.

Elin oğlu sosyal medya üzerinden “şenliğe geleceğiz ama otel  var mı, yollar nasıl?” diye soruyor. Ne cevap vereceğiz? Gönül rahatlığı ile “otelimiz var  buyurunuz, yollarımız yaylaya kadar asfalt” diyebilecek miyiz?

Karaovacık’a ne ümitlerle yatılı Kur’an Kursu yapılmıştı. Ama sadece bina yapıldığı ile kaldı. Şimdi âtıl vaziyette. Boş boş duruyor.  Zaten beş vakit ezanlar da kasetten okunuyor. 

Gelinen bu noktada anlaşıldı ki keramet ne elektrikte ne de baraj gölündeymiş. Aslında her şey insanda bitiyor. Zihniyet değişmeden değişim ve gelişme beklemek beyhude davranıştır. Bizim Karaovacık ve civar obalarda birlik beraberlik yok bir kere. Nemelazımcılık diz boyu. 06.07.201944 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret175981
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA