• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • recepsahan.net
  • Vakfıkebir
  • recepsahan.net
  • recepsahan.net
  • Espiye/Karaovacık yaylası
  • recepsahan.net
  • Espiye / Kurugeriş
  • Recep ŞAHAN'ın Web Stesi
  • Espiye/ Kurugeriş
Recep ŞAHAN
recepsahan@gmail.com
BEYİN YIKAMAK
17/09/2019

Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.

Bir arkadaşım anlattı: Müftülüğe bağlı Kur’an Kursumuz bünyesinde açılan    4-6 Yaş Okul Öncesi Eğitim sınıfı açılış çalışmaları sırasında broşür dağıtıyorduk. İş bu tanıtım faaliyetleri sırasında bir vatandaşın verdiği tepki ibretlikti. “Beyin yıkayacaksınız öyle mi?”

Bu ve bu zihniyette olanlara buradan haykırıyorum.  Evet, beyin yıkayacağız. Çocuklarımıza “güzel ahlâkı öğretmek” beyin yıkamak ise evet biz beyin yıkayacağız. Çocuklarımıza “Kur’an öğretmek” beyin yıkamak ise evet biz beyin yıkayacağız. Çocuklarımıza “Hz. Peygamber’i anlatmak” beyin yıkamak ise evet biz “beyin yıkayacağız.” Çocuklarımıza “değerler eğitimi” vermek beyin yıkamak ise evet biz “beyin yıkayacağız.”

Beyinleri Kur’an ile yıkayacağız ki bu yavrularımız büyüdüklerinde vatanı uğruna ölmeyi göze alabilecek. Bu beyinleri İslâm ahlakı ve terbiyesi ile yıkayacağız ki bu yavrularımız büyüdüklerinde 15 Temmuz gecesi birilerinin yaptığı   gibi ATM ve markete koşmayacak, abdestini alarak sokağa çıkıp hainlerin mermilerine göğsünü siper edecek, tankın önüne yatacak. Siz;   Safiye  Bayatların,  Sabri Ünalların, Metin Doğanların hangi değerler içinde yetiştiğini sanıyorsunuz?

Zihniyetteki çarpıklığa bakar mısınız? Beyin yıkayacakmışız! Devletin anayasal bir kuruluşu olan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı bir müessese çatısı altında beyin yıkanacak öyle mi? Sahi sizin derdiniz ne? Daha açık söyler misiniz? Derdimiz İslam desenize açıkça. Hem Müslümanlığı kimselere bırakmayacaksınız hem de Müslümanlığın değerlerine cephe alacaksınız? Bu ne yaman bir çelişki!

Bu zihniyet tedavi olmaz arkadaş! Hayattan koparılmış içi boşaltılmış kuru bir inançtan ibaret bir İslâm istiyorlar. İslam’ın hayata yansımaları fena halde rahatsız ediyor. Dinin “hayalden hayata” taşınmasından rahatsız oluyorlar.

Bilinmelidir ki burası İslam’ın yurdudur. Bu çocuklar İslam’ın çocukları. Elbette çocuklarımıza dinimizin icaplarını öğreteceğiz. Biz Hz. Muhammed’in izindeyiz. O bize çocuklarınız 7 yaşına geldiğinde namaz eğitimine başlayın diyor. Biz onun ümmetiyiz ve onun bize tavsiyeleri emirdir. Onun tavsiyeleri bizim dünya ahiret kurtuluşumuzdur.

Bugün pedagojik bir hakikattir ki çocuğun karakterinin  % 75’i  0-6 yaş arasında  oluşmaktadır. Buna göre 6 yaşına kadar ailede din eğitimi çok önemlidir. Okul öncesi eğitim diliminde olan bu dönem aile dışındaki kreş ve anaokulunda da iyi değerlendirilmelidir.  İşte bu yüzden biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 2013’ten itibaren Kurs yelpazemize 4-6 Yaşı da kattık. Çok şükür ülke genelinde her geçen gün halkımızın teveccühü de artıyor. Söz konusu kurslarımızda çocuk gelişimi ve eğitimi alanında eğitimli öğreticilerimiz görev alıyorlar. Uygulanan programda değerler eğitimi ve eifbâ öğretimi yer alıyor. Program sonunda yavrularımız Kur’an-ı Kerimden bazı ayetleri okuyabiliyorlar, bazı duaları ezbere okuyabiliyorlar. Temel amacı; vatanını milletini ve değerlerini seven güzel ahlâklı nesiller yetiştirmek olan 4-6 Yaş sınıflarımızda bu amaca yönelik oyun ve etkinlikler de yer alıyor.

Kur’an’ın ilk emri OKU!. Ama bu okuma “besmeleli” olacak. İlk inen ayetler bunu emrediyor. (Alak96/1)   Bu bakımdan çocuklarımızın din eğitimi asla ihmal edilemez. Edilirse ne olur? Çocuğumuz okur profesör olur, doktor olur, makam mevki sahibi olur. Lâkin besmele çekmesi bilmeyen bir profesör olur. Fatiha okuyamayan bir doktor olur. Veya abdest-gusül bilmeyen general olur. Örnekleri çoğaltabiliriz.

Çocuklarımız geleceğimizdir. Çocuklarımız dünya-âhiret imtihanımızdır (Enfal8/28, Tegâun64/15) Bu bakımdan çocuklarımız ya cennetimiz olacak ya da cehennemimiz olacaktır. Bunun için çocuklarımızın güzel ahlaklı yetiştirilmesi anne babaların birinci vazifesidir. Hayat kitabımız Kur’an da kendinizi ve ailenizi ateşten koruyunuz diyor.( Tahrim 66/6) 14.09.2019338 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DİLEKÇE - 02/04/2021
Dünyaya “yalan dünya” da diyoruz değil mi? Hakikaten dünya yalan mıdır sizce?
ŞEHİT AHMET - 17/03/2021
Bu yazımızda size şehit Ahmet’in hikâyesini anlatacağım.
BAĞIMLILIK MI ÖZGÜRLÜK MÜ? - 02/03/2021
Bağımlılık, kişinin kullandığı bir nesne veya yaptığı bir eylem üzerinde “Kontrolünü kaybetmesi” ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır.
ŞÜKÜRSÜZLÜK HASTALIĞI - 29/01/2021
Allah bizi şerefli bir varlık olarak en güzel kıvamda yarattı(Tin 95/4) ve sayısız nimetleri de önümüze serdi.(İbrahim 14/32-34, Nahl 16/18)
ASIL YATIRIM AHİRETE YAPILANDIR - 13/01/2021
Müslüman, hayatı bu dünyadan ibaret görmez. Bu manada müslüman “tek dünyalı” değildir.
YILBAŞI VE MUHASEBE - 31/12/2020
Koca bir seneyi daha geride bırakıyoruz. Aslında giden ömürdür. Ömür sermayemiz tükeniyor.
DUÂYI ANLAMAK - 19/12/2020
Dua dini bir kavramdır. Bu bakımdan dua konusunu dini inancı olmayanlarla konuşmak faydasızdır.
ASIL ÖZÜRLÜ KİMDİR? - 03/12/2020
İnsan yaratılmışların en değerlisidir.(İsra 17/70) Kur’an’da insanın çamurdan yaratılışı anlatılırken Allah ”ona ruhumdan üfledim” ifadesini kullanır.(Secde 32/9, Hicr 15/29)
SON KALE DÜŞERKEN - 26/11/2020
Aile toplumun temel taşıdır. Aileyi, bedenimizi meydana getiren "hücreler" gibi düşünelim.
 Devamı
SOSYAL MEDYA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret292622
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.13268.1652
Euro9.67099.7097
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi
Saat