• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM?
05/02/2020

Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede  iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de. Aslında hayata Müslümanca bakacak olursak görürüz ki yaşadıklarımız bizim imtihanımızdır. ”Mutlaka sizi biraz korku ve açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz eksilterek imtihan ederiz..” (Bakara2/155) ilahi hitabı bu konuda bize yol gösteriyor.

Mal ve evlat da ilahi imtihanın bir parçasıdır.(Enfal 8/28, Tegabun 64/15) Zira insan malı ile cenneti de kazanabilir cehennemi de. Malını helalinden kazanıp helal yolda sarf eden sınavda başarılı olmuş demektir. “Nerden gelirse gelsin doldur küpünü” diyenler ise kaybetmiştir. Sonuçlarına da katlanacaktır artık.

Yine insan sorumlu olduğu çocukları/ aile bireyleri ile cennete de gidebilir cehenneme de. Çocuklarını islâmi terbiye ile yetiştirip namazlı-niyazlı, güzel ahlaklı, topluma faydalı yetiştirenler sınavı kazanmış demektir. “Saldım çayıra mevlam gayıra” anlayışında olanlar da sınavı kaybetmiştir. Cennet biletimiz olan ebeveynlerimize gerekli hürmet ve saygıyı  göstermez, onlardan hayır dua alamaz isek sınavı kaybettik demektir.(Ankebut 29/8, Lokman 31/ 14, İsra 17/23-24)

Hayır ve şer iki zıt kavram. Lâkin bu da imtihanımızın birer parçasıdır. (Enbiya 21/35) Yani iyi de kötü de Allah tarafından var edilir. Ortaya konulur. İşte sınav burada başlar. Kul özgür iradesi(irade-i cüziyye) ile bu ikisi arasında seçim yapar. Seçtiğine göre de puan alır. Tek seçenek olsa o zaman sınavdan bahsetmek olmazdı. Domuz da koyun da Allah tarafından yaratılmıştır. Her ikisinin de puanlaması vardır. Domuzu yersen haram, koyunu yersen helaldir. “Ayran” içersen helal “rakı” içersen haram olur. Dilediğini seçersin.

İnsan musibetler karşısında nasıl davranmalı? Kur’an’ın ilk öğütlediği şey “sabır”dır. Nitekim yukarıda sözünü ettiğimiz (Bakara2/155) ayette “sabredenlere müjdele” denmektedir.

Deprem, sel gibi afetlerin meydana gelmesinde  “ilahi imtihan” konusu tamam. Bunlar kulun birer imtihanıdır. Ancak Allah’ın bu yöndeki iradesi ve takdiri zaten bu işin içinde. Zira kainatın yaratıcısı ve hâkimi odur. Mülkünde istediği tasarrufta bulunur. Kimse de bunu sorgulayamaz. (Al-i İmran 3/26, Tevbe 9/51, Necm 53/44,  Hadid 57/22, Tegabun 64/11)

Soru şu:  Bu tür afetlerin meydana gelmesinde insan davranışlarının etkisi var mıdır? Kur’an ve sünnete baktığımızda buna rahatlıkla “evet” cevabını verebiliriz. Misal Şûrâ 30’da şöyle deniliyor: “Başınıza gelen her musibet kendi yapıp ettikleriniz yüzündendir…” Allah Rasulü(as) da “Bir kula isabet eden az veya çok felaketler ancak günahları sebebiyledir…” buyurmuş ve bu ayeti (Şura 30) okumuştur. Tarih boyunca bir çok kavim azgınlıkları sebebiyle helak edilmişlerdir. Nuh kavmi, Ad ve Semud kavmi gibi. Bu konuda Kur’an’da “ Allah onlara zulmetmedi fakat onlar kendi kendilerine zulmediyorlardı"  denmektedir. (Bkz. Âl-i İmran 3/117, Nahl 16/33)

Daha somut örnekler üzerinden gidelim. Kar ve dolu yağması Allah’ın tabiata koyduğu bir kanundur. Dolu yağarken evlerimize gireriz. Doluyu engelleyemeyiz ama onun zararlarını engeller veya azaltabiliriz. Aşırı yağışlarla sel felaketleri yaşanır. Evler yapılırken zemin uygun mu değil mi dikkate almadan heyelan olma riski yüksek bir bölgeye veya dere yatağına ev yaparsan selde felaket yaşaman kaçınılmazdır. Sizce burada suçlu kim? Tabiat ve onun sahibi Allah mı yoksa üzerine düşeni yapmayan insan mı?

Bakınız deprem adası olan Japonya’da 7’nin üzerinde deprem oluyor ve kimsenin burnu kanamıyor. Bizim ülkemizde 1999’da 7.4 şiddetinde Marmara depremini yaşadık. Yaklaşık 20 bin insanımız öldü. Şimdi Allah Japonlara torpil mi geçiyor?  “Torpil geçse bize geçmeli biz Müslümanız onlar gavur” diyorsunuz belki de. Ama öyle değil işte. Allah’ın tabiata koyduğu kurallara kim uyarsa o kurtulur. Bu noktada bir Müslüman demirden, çimentodan, kumdan çalarak bina yapar da sonra da ufak bir depremde bu bina yerle bir olunca “ne yapalım  depremin önüne geçemeyiz Allah’ın takdiri” deyip sıyrılamaz. Bu tür kimseler  “faturayı Allah’a kesmekle” kurtulacağını sanmasın. Buna sebep olanlar, göz yumanlar dahil dünyada kurtulsa bile ilahi mahkemede kurtulamaz. O binada can verenlerin hesabı onlara sorulur.02.02.2020134 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUR’AN NEDEN HAYATIMIZI DEĞİŞTİRMİYOR? - 13/08/2020
Hayat kitabımız Kur’an bir “uyarı”, aynı zamanda bir “öğüt” kitabıdır.(Bakara 2/119, Sad 38/87,Tekvir 81/27)
KURBAN NOTLARI - 31/07/2020
Kurban kelime itibariyle “yaklaşmayı” ifade eder. Buradan yola çıkarak kurban kesmenin salt bir “hayvan boğazlamak” olmadığını çıkarabiliriz.
NAMAZ SEVİNCİ - 01/06/2020
Namaz kulun Rabbi ile kurduğu en güçlü iletişimdir. Ne büyük zikirdir namaz bir bilseniz.(Ankebut45)
SİZİN KADİR GECENİZ NE ZAMAN? - 19/05/2020
Sahi sizin Kadir Geceniz ne zaman? Çoğumuz Ramazanın 27. Gecesine odaklandık değil mi?
CENNETE TÜNEL AÇMAK - 05/05/2020
Cennet her Müslümanın hayalidir. Rabbimiz bizi bu dünyada sınava tabi tutuyor.
HÜZÜNLÜ RAMAZAN - 24/04/2020
Dünya aylardır Koronavirüs salgını ile boğuşuyor. Ülkemizde de hastalığın yayılmasını önlemek maksadıyla bir dizi tedbirler alındı.
HAYIRDA YARIŞMAK - 17/04/2020
Devletimiz tarafından “Biz Bize Yeteriz Türkiye” yardımlaşma kampanyası başlatılıp da bağışlar yağmur gibi yağmaya başlayınca aklıma Tebük seferi öncesi yaşananlar geldi.
İMAMLAR VE DOKTORLAR - 31/03/2020
Millet Koronavirüs ile savaşırken şu malum “hastalıklı kafa” yine ortalığı bulandırdı. Neymiş 150 bin imam bir doktor etmezmiş! İmamlar ile doktorları kıyas etmek ne kadar doğru dersiniz?
İYİ-KÖTÜ-ÇİRKİN - 18/03/2020
Bir süredir dünya gündeminin ilk sıralarında “Koronavirüs” yer alıyor. Koronavirüs’ün anavatanı Çin. Daha sonra dünya çapında yayıldı. “Acaba ülkemizde de vaka olur mu?” sorusu hep gündemdeydi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret203598
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar7.30957.3388
Euro8.65038.6850
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA