• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM?
05/02/2020

Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede  iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de. Aslında hayata Müslümanca bakacak olursak görürüz ki yaşadıklarımız bizim imtihanımızdır. ”Mutlaka sizi biraz korku ve açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz eksilterek imtihan ederiz..” (Bakara2/155) ilahi hitabı bu konuda bize yol gösteriyor.

Mal ve evlat da ilahi imtihanın bir parçasıdır.(Enfal 8/28, Tegabun 64/15) Zira insan malı ile cenneti de kazanabilir cehennemi de. Malını helalinden kazanıp helal yolda sarf eden sınavda başarılı olmuş demektir. “Nerden gelirse gelsin doldur küpünü” diyenler ise kaybetmiştir. Sonuçlarına da katlanacaktır artık.

Yine insan sorumlu olduğu çocukları/ aile bireyleri ile cennete de gidebilir cehenneme de. Çocuklarını islâmi terbiye ile yetiştirip namazlı-niyazlı, güzel ahlaklı, topluma faydalı yetiştirenler sınavı kazanmış demektir. “Saldım çayıra mevlam gayıra” anlayışında olanlar da sınavı kaybetmiştir. Cennet biletimiz olan ebeveynlerimize gerekli hürmet ve saygıyı  göstermez, onlardan hayır dua alamaz isek sınavı kaybettik demektir.(Ankebut 29/8, Lokman 31/ 14, İsra 17/23-24)

Hayır ve şer iki zıt kavram. Lâkin bu da imtihanımızın birer parçasıdır. (Enbiya 21/35) Yani iyi de kötü de Allah tarafından var edilir. Ortaya konulur. İşte sınav burada başlar. Kul özgür iradesi(irade-i cüziyye) ile bu ikisi arasında seçim yapar. Seçtiğine göre de puan alır. Tek seçenek olsa o zaman sınavdan bahsetmek olmazdı. Domuz da koyun da Allah tarafından yaratılmıştır. Her ikisinin de puanlaması vardır. Domuzu yersen haram, koyunu yersen helaldir. “Ayran” içersen helal “rakı” içersen haram olur. Dilediğini seçersin.

İnsan musibetler karşısında nasıl davranmalı? Kur’an’ın ilk öğütlediği şey “sabır”dır. Nitekim yukarıda sözünü ettiğimiz (Bakara2/155) ayette “sabredenlere müjdele” denmektedir.

Deprem, sel gibi afetlerin meydana gelmesinde  “ilahi imtihan” konusu tamam. Bunlar kulun birer imtihanıdır. Ancak Allah’ın bu yöndeki iradesi ve takdiri zaten bu işin içinde. Zira kainatın yaratıcısı ve hâkimi odur. Mülkünde istediği tasarrufta bulunur. Kimse de bunu sorgulayamaz. (Al-i İmran 3/26, Tevbe 9/51, Necm 53/44,  Hadid 57/22, Tegabun 64/11)

Soru şu:  Bu tür afetlerin meydana gelmesinde insan davranışlarının etkisi var mıdır? Kur’an ve sünnete baktığımızda buna rahatlıkla “evet” cevabını verebiliriz. Misal Şûrâ 30’da şöyle deniliyor: “Başınıza gelen her musibet kendi yapıp ettikleriniz yüzündendir…” Allah Rasulü(as) da “Bir kula isabet eden az veya çok felaketler ancak günahları sebebiyledir…” buyurmuş ve bu ayeti (Şura 30) okumuştur. Tarih boyunca bir çok kavim azgınlıkları sebebiyle helak edilmişlerdir. Nuh kavmi, Ad ve Semud kavmi gibi. Bu konuda Kur’an’da “ Allah onlara zulmetmedi fakat onlar kendi kendilerine zulmediyorlardı"  denmektedir. (Bkz. Âl-i İmran 3/117, Nahl 16/33)

Daha somut örnekler üzerinden gidelim. Kar ve dolu yağması Allah’ın tabiata koyduğu bir kanundur. Dolu yağarken evlerimize gireriz. Doluyu engelleyemeyiz ama onun zararlarını engeller veya azaltabiliriz. Aşırı yağışlarla sel felaketleri yaşanır. Evler yapılırken zemin uygun mu değil mi dikkate almadan heyelan olma riski yüksek bir bölgeye veya dere yatağına ev yaparsan selde felaket yaşaman kaçınılmazdır. Sizce burada suçlu kim? Tabiat ve onun sahibi Allah mı yoksa üzerine düşeni yapmayan insan mı?

Bakınız deprem adası olan Japonya’da 7’nin üzerinde deprem oluyor ve kimsenin burnu kanamıyor. Bizim ülkemizde 1999’da 7.4 şiddetinde Marmara depremini yaşadık. Yaklaşık 20 bin insanımız öldü. Şimdi Allah Japonlara torpil mi geçiyor?  “Torpil geçse bize geçmeli biz Müslümanız onlar gavur” diyorsunuz belki de. Ama öyle değil işte. Allah’ın tabiata koyduğu kurallara kim uyarsa o kurtulur. Bu noktada bir Müslüman demirden, çimentodan, kumdan çalarak bina yapar da sonra da ufak bir depremde bu bina yerle bir olunca “ne yapalım  depremin önüne geçemeyiz Allah’ın takdiri” deyip sıyrılamaz. Bu tür kimseler  “faturayı Allah’a kesmekle” kurtulacağını sanmasın. Buna sebep olanlar, göz yumanlar dahil dünyada kurtulsa bile ilahi mahkemede kurtulamaz. O binada can verenlerin hesabı onlara sorulur.02.02.202019 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret187011
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA