• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
KARAOVACIK'IN KARA TALİHİ - II
08/04/2014

Yaklaşık üç sene evvel “Karaovacık’ın Kara Talihi“ başlıklı bir yazı yazmıştım.  Aradan üç yıl geçti ve yine aynı konuda ve aynı başlıkta bir yazı kaleme almak ihtiyacı hasıl oldu.Üç sene evvelki yazımızda muazzam bir yayla turizmi potansiyeli olduğu halde Karaovacık’ın neden yerinde saydığını somut örneklerle anlatmaya çalışmış, yapılması gerekenleri elimizden geldiğince anlatmaya çalışmıştık.Ve her şeyden evvel şenlik anlayışımızın da acil olarak değişmesi gerektiğini belirtmiştik. Şimdi görüyoruz ki Karaovacık cephesindce değişen birşey yok.

Efendim 1998 den beri Karaovacık’ta yayla şenliği yapılıyor. Bu sene 15. si düzenlenecekti. Afişleri de basılarak kamuoyuna duyurulmuştu.Ancak bir de baktık ki şenlik iprtal edilmiş.Haberi ilk duyduğum da “Şenliği kemençe çalıp horon tepmekten ibaret görürseniz olacağı buydu“ dedim kendi kendime.Efendim iptal gerekçesi, birisi de Tirebolu’dan olan Hakkari’deki 8 şehidimiz. Denilebilir ki iptal isabetli olmuş, şehitlerimize saygılı olmalıyız. Ama iptale hiç gerek yoktu aslında. Şenliğin içini ne ile doldurduğunuz önemli. Halbu mezkur yazımızda da dile getirdiğimiz üzere şenliği 2-3 güne yayarak içini daha başka sosyal ve sportif faaliyetlerle doldurarak halkın geniş katılımıyla da yapabilirdik. Eğer böyle bir Şenlik Organizasyonumuz olsaydı bugün şenliği iptal etmenize gerek de kalmazdı. O zaman şenliğin sadece müzik bölümünü iptal eder, diğer bölümlerini icra edebilirdiniz beyler.Şenliği organize eden başta Espiye Belediyesi olmak üzere Soğukpınar Belediyesi ve Karaovacık Derneğindeki dostlarımız hiç kızmasınlar. Dost acı söyler. Bu bizim sorunumuz. Karaovacık bizim yaylamız. Neden bir türlü başaramıyoruz.? Başarmamız için her şeyden evvel zihniyet devrimine ihtiyac var.Cesur adımlar atacak idareceiler ihtiyaç var.

Gelelim yapılması gerekenlere. Yaylamızın kalkınması adına üç sene evvelki yazmızda belirttiğimiz tekliflerden, şenliğin hafta sonuna alınması ve TV’den canlı yayınlanması dışında bir ilerleme olamaması da üzücü.

Çocukluğu Karaovacık’ta geçen birisi olarak söylüyorum. Karaovacık'ı şaha kaldıracak yatırımlara hemen başlanmalı. Öncelikle Karaovacık'ın konaklama sorunu çözülmeli. Yoksa Karaovacık bir arpa boyu ileri gedemez. Karaovacık'ın acil iki şeye ihtiyacı var. Otel-pansiyon ve lokanta. Yaylamıza ilk etapta 10-15 tane aile pansiyonu ile hafta içi de açık olacak temiz bir-iki lokanta açılmalı.Bu arada ağaçlandırma çalışmalarına da acilen başlanmalı.

Karaovacık Şenliğine gelince.Karaovacık’ta 14 Senedir şenlik düzenleniyor. Allah aşkına söyleyin şenlik alanında 2-3 saat kemençe çalıp horon tepmenin ötesine geçebildik mi? Tekrar belirtiyorum acilen şenliğin içi doldurulmalı.  Mesela ne yapılabilir diyebilirsiniz.

Şenlik yine hafta sonu ama bir kaç güne yayılabilir.Cuma günü öğleden sonra başlayıp Pazar günü akşama sona erebilir.Kemençe ve horonun dışında etkinlikler de olmalı. Mesela çim kayağı yapılabilir. „En güzel buzağı ve koç yarışması, koyun kırkma yarışmaları yapılabilir. At yarışları yapılabilir. Yarış yapılacak yer Kısapür altı ile Karaovacık Şenlik alanı arası olabilir.Yine çeşitli kategorilerde koşu yarışları düzenlenebilir.Uzun atlama yarışması da düşünülebilir. En güzel yöresel yemek yarışmaları da yapılabilir bu güzel yaylamızda. Ata sporumuz güreş de unutulmamalı. Çuvalla koşu yarışmaları, yamaç paraşütü de olabilir belki. Bunun için organize komitesi bunun teknik olarak olabilirliğini tespit ettirebilir.Eğer teknik olarak uygun ise bu da pekala yapılabilir.Karaovacık’ın coğrafi konumu buna uygun gibi duruyor.Yine şenlik günü uygun bir saatte eğer hava da müsaitse daha önceden ayarlanan bir helikopterden 3-5 tane paraşütçümüz atlayarak şenlik alanına inebilir.Böyle bir gösteri bizce güzel de olur.

Bütün bu saydıklarım etkinlikler güzel değil mi?Şenliğin içi bunlarla dolu olsaydı bugün iptal edilmesine gerek de kalmaz, hatta şehitlerimiz için hatim ve mevlit programı da şenlik programına ilave edilebilirdi. Bazılarımız amma da hayal kurmuşsunuz diyebilirsiniz belki. Ama biraz gayretle bunlar olmayacak şeyler değil bizce. Olmaz mı dersiniz? Neden olmasın? İyi bir organize ve sponsor desteği ile neden olmasın. Karaovacık'ın su sorunu yok. Elektrik de tamam. Ulaşım da eskisinden kolay. Şimdi en önemli iş konaklama tesislerini inşa edip devreye sokmak. Bunları yapacak özel teşebbüs olursa teşvik etmek lazım. Karaovacık'ın kara talihi yenilmeli. Karaovacık Barajının tamamlanmasıyla bir sıçrama yaşanabilir diye ümit ediyoruz.23.06.2012988 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret175981
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA