• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
Din ve Samimiyet-1
12/04/2014

İnsanın yaradılış maksadı KULLUK-İBADET dir. Bunu Kur’an şöyle dile getiriyor: „Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.“ ( Zariyet 51/56). Buradan anlaşılıyor ki biz dünyaya sadece yemek ve içmek için gelmedik.Ya da cinsi arzularımızı tatmin için yaratılmadık.Asıl gayemiz yaratıcımızı tanıyıp ona layıkı ile kul olmaktır.Bunun için de biz bir imtihanın içindeyiz aslında.Bakalım hangimiz daha iyi kul olacağız Yüce Rabbimize? Bu gerçeği de yine hayat rehberimiz Kur’an şöyle dile getiriyor:

„O ki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır.“ (Mülk 67/2)

Ancak O’na karşı yerine getirdiğimiz kulluk vazifelerimizin geçerli olabilmesi yani O’nun tarafından kabul olunması için çok önemli bir kriter vardır.Bu olmazsa aslında yapılan hiçbir davranışın kıymet-i harbiyesi yoktur.Bu da İHLAS ya da diğer bir değişle SAMİMİYETTİR. Kur’an’da ihlasla alakalı onlarca ayet vardır.İşte onlardan iki misal: 

“(Resûlüm!) Şüphesiz ki Kitab'ı sana hak olarak indirdik. O halde sen de dini Allah'a has kılarak (ihlâs ile) kulluk et.“  (Zümer 39/2)

Halbuki onlara ancak, dini yalnız O'na has kılarak ve hanifler olarak Allah'a kulluk etmeleri, namaz kılmaları ve zekât vermeleri emrolunmuştu. Sağlam din de budur.(Beyyine 98/5)

Esasen Din mahza SAMİMİYETTİR. Bu hususta Efendimiz (sav) buyurur ki:

“Din, samimiyettir.” buyurmuştur. Orada bulanan sahabeden bazıları;
-“Ya Resulallah! Din Kime karşı samimi olmaktır” diye sorunca,
Efendimiz (s.a.s) şöyle cevap verdi.
-“Allah’a Kitabına, Rasulüne, Müslümanların önderlerine ve bütün Müslümanlara karşı samimi olmaktır” (Müslim İman, 95)

İnsanın amellerinin Allah katında karşılık bulabilmesi için evvela İMANIN bulunması gerekir.Yani İmansız amel makbul değildir.Ancak  İmanın İman olabilmesi için Kalbin şeksiz şüphesiz inanması gerekir.Zira imanın mahalli kalbtir. Eğer dil „iman ettim“ diyor da kalp „iman etmedim“ diyorsa  onun adı İman olmaz zaten.Bu tür davranış sergileyene de din dilinde MÜNAFIK denir.Yani imanda samimiyetsizliğin diğer adı da MÜNAFIKLIKTIR denilebilir.

Amel noktasında da SAMİMİYET çok önemli bir kavramdır.Öyle ki İmam Buhari , İmam Nevevi başta olmak üzere bir çok Hadis otoriteleri kitaplarına bu konudaki bir Hadis-i Şerif ile başlamaktadır: Söz konusu hadis şu:  “Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah’a ve Resûlü’ne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah’a ve Resûlü’ne hicret sevabıdır. Kim de elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti de hicret ettiği şeye göre değerlenir.”  (Buhârî, Bed’ü’l–vahy 1) Konu çok mühim olmalı ki bir çok hadis alimimiz kitaplarına bu hadsis ile başlamak ihtiyacı hissetmişlerdir.

                                                                                                            12.04.2014/VİYANA
      (Devam Edecek…)932 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret186866
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA