• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
Üç Aylar ve Samimiyet
26/04/2014

Kur’anda şöyle bir ayet var: “.. O günleri biz insanlar arasında döndürür dururuz…“(Al-i İmran 3/140) Buraya ayetin bir kısmını alıyoruz. Her ne kadar ayetin bağlamı Bedir ve Uhud savaşları olsa da manası daha umumidir.Bu sebeple ayetin bu kısmı bize Allah’ın yaratmış olduğu zamanın devamlı surette devr-i daim yaptığını haber veriyor. Günler,haftalar,aylar,yıllar derken aslında ömürdür geçen. Hayat sermayemizden tüketiyoruz yani.

Buradan şu noktaya gelmek istiyorum. Artık bir kez daha Üç Aylara giriyoruz. 30 Nisan 2014 itibariyle Receb-i Şerifin ilk günü. Aslında bu her yönüyle fazilet olan Ramazan-ı Şerifin de habercisi oluyor. Dolayısıyla biz şimdi ufak ufak Ramazan moduna hazırlanmak durumundayız.Zaman ne de çabuk geçmiş değil mi? Daha dün gibi geliyor bize.Bakıyoruz ki yine Ramazan’ın gölgesi tekrar düşüyor üzerimize.

Üç ayların ilk ikisinde Ramazan Okuluna hazırlayacağız kendimizi. Bu sebeple Recep ve Şaban da oruç tutmaya gayret göstereceğiz. Bu aylarda dizilmiş bulunan Regaib, Mirac, Berat ve Kadir Gecelerini fırsata çevireceğiz. Bozulmuş olan  kulluk hayatımızı yeniden onararak daha dinç bir şekilde hayat yolculuğumuza devam edeceğiz. Bu günleri ve geceleri hakkı ile değerlendireceksek önce nefis muhasebesi yapacağız. Günahlarımızı itiraf ederek ağlayacağız.Ve o günahları bir daha yapmamaya söz vereceğiz Yüce Yaratıcımıza. Bu üç aylık yoğun ibadet tempomuz Şevval ayı ile eski moduna dönmemeli.Yani Ramazandan sonra eski tas eski hamam olamamalı.Eğer öyle olacaksa Ramazan okulundan gerekli dersleri alamamışız demektir.

Efendimiz(sav)in, “Allah’a en sevimli gelen amelin az da olsa devamlı olanıdır” buyurduğunu bir kenara not edelim.Hemen belirtelim burada söz konusu olan farzlar dışındaki ibadetlerdir.Bizim dinimizde ibadet belli zamanlara has değildir.Hırıstiyanlar haftada bir kez Kiliseye giderlerken Müslümanlar da haftada bir kez camiye gidemez.Bir müslüman ölünceye kadar hergün 5 defa namaz kılmak,  her yıl  Ramazan ayında 30 gün oruç tutmak, haftada bir Cuma günleri Cuma namazı kılmakla mükelleftir.

Diğer bir ifade ile Yüce Rabbimiz biz kulları için günlük, haftalık, yıllık ve ömürlük ibadet program hazırlamıştır.Bunlar aynı zamanda hayatımızın düzenli olması için de önemli ilahi programlardır.Bu programlar Rabbimizin gösterdiği şekilde uygulanmakla gerçek manada hedefine ulaşacaktır. Bu ilahi programa bizlerin müdahale etme lüksü de yoktur. Yani ben haftada bir Camiye gidip Cuma namazı kılarak bir haftalık namaz kılmış olmam. Cuma naqmazının yeri ayrıdır, günlük beş vakit namazın yeri ayrıdır.

Üç aylar ve Kandil Geceleri ile alakalı yapılan temel yanlış şu: İbadetler noktasında tembel olan veya zaafı olan müslümanlar bu gibi değerli zaman dilimlerinin aşırı kutsanmasının da etkisiyle bu gün ve gecelerde yoğun bir ibadet moduna giriyor.Ama o günler veya geceler geçince hiçbir şey olmamış gibi eski yaşantısına devam ediyor.Yani yine beş vakit namaz yok, yine haramlarla iştigal ediyor. Nasıl olsa bu geceler beni temizler, beni pir-ü pak eder anlayışı ile gaflet içinde yüzmeye devam ediyor. İşte bu mübarek gün ve gecelere dair yanlış ve çarpık düşünceden bir an evvel kurtularak samimiyetle, Yüce Yaratıcımız ile iletişimimizin kesintisiz şekilde olmasına gayret göstermeliyiz. Zira ibadetler kulun Allah ile en güzel iletişimidir.

Efendimiz(sav)’in yaptığı bir dua ile tamamlayalım.Efendimiz(sav) üç aylar girerken şu duayı yapardı:


“Allah’ım!. Recep ve Şabanı hakkımızda mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.”

26.04.2014/Viyana987 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret175980
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA