• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
Üç Aylar ve Samimiyet
26/04/2014

Kur’anda şöyle bir ayet var: “.. O günleri biz insanlar arasında döndürür dururuz…“(Al-i İmran 3/140) Buraya ayetin bir kısmını alıyoruz. Her ne kadar ayetin bağlamı Bedir ve Uhud savaşları olsa da manası daha umumidir.Bu sebeple ayetin bu kısmı bize Allah’ın yaratmış olduğu zamanın devamlı surette devr-i daim yaptığını haber veriyor. Günler,haftalar,aylar,yıllar derken aslında ömürdür geçen. Hayat sermayemizden tüketiyoruz yani.

Buradan şu noktaya gelmek istiyorum. Artık bir kez daha Üç Aylara giriyoruz. 30 Nisan 2014 itibariyle Receb-i Şerifin ilk günü. Aslında bu her yönüyle fazilet olan Ramazan-ı Şerifin de habercisi oluyor. Dolayısıyla biz şimdi ufak ufak Ramazan moduna hazırlanmak durumundayız.Zaman ne de çabuk geçmiş değil mi? Daha dün gibi geliyor bize.Bakıyoruz ki yine Ramazan’ın gölgesi tekrar düşüyor üzerimize.

Üç ayların ilk ikisinde Ramazan Okuluna hazırlayacağız kendimizi. Bu sebeple Recep ve Şaban da oruç tutmaya gayret göstereceğiz. Bu aylarda dizilmiş bulunan Regaib, Mirac, Berat ve Kadir Gecelerini fırsata çevireceğiz. Bozulmuş olan  kulluk hayatımızı yeniden onararak daha dinç bir şekilde hayat yolculuğumuza devam edeceğiz. Bu günleri ve geceleri hakkı ile değerlendireceksek önce nefis muhasebesi yapacağız. Günahlarımızı itiraf ederek ağlayacağız.Ve o günahları bir daha yapmamaya söz vereceğiz Yüce Yaratıcımıza. Bu üç aylık yoğun ibadet tempomuz Şevval ayı ile eski moduna dönmemeli.Yani Ramazandan sonra eski tas eski hamam olamamalı.Eğer öyle olacaksa Ramazan okulundan gerekli dersleri alamamışız demektir.

Efendimiz(sav)in, “Allah’a en sevimli gelen amelin az da olsa devamlı olanıdır” buyurduğunu bir kenara not edelim.Hemen belirtelim burada söz konusu olan farzlar dışındaki ibadetlerdir.Bizim dinimizde ibadet belli zamanlara has değildir.Hırıstiyanlar haftada bir kez Kiliseye giderlerken Müslümanlar da haftada bir kez camiye gidemez.Bir müslüman ölünceye kadar hergün 5 defa namaz kılmak,  her yıl  Ramazan ayında 30 gün oruç tutmak, haftada bir Cuma günleri Cuma namazı kılmakla mükelleftir.

Diğer bir ifade ile Yüce Rabbimiz biz kulları için günlük, haftalık, yıllık ve ömürlük ibadet program hazırlamıştır.Bunlar aynı zamanda hayatımızın düzenli olması için de önemli ilahi programlardır.Bu programlar Rabbimizin gösterdiği şekilde uygulanmakla gerçek manada hedefine ulaşacaktır. Bu ilahi programa bizlerin müdahale etme lüksü de yoktur. Yani ben haftada bir Camiye gidip Cuma namazı kılarak bir haftalık namaz kılmış olmam. Cuma naqmazının yeri ayrıdır, günlük beş vakit namazın yeri ayrıdır.

Üç aylar ve Kandil Geceleri ile alakalı yapılan temel yanlış şu: İbadetler noktasında tembel olan veya zaafı olan müslümanlar bu gibi değerli zaman dilimlerinin aşırı kutsanmasının da etkisiyle bu gün ve gecelerde yoğun bir ibadet moduna giriyor.Ama o günler veya geceler geçince hiçbir şey olmamış gibi eski yaşantısına devam ediyor.Yani yine beş vakit namaz yok, yine haramlarla iştigal ediyor. Nasıl olsa bu geceler beni temizler, beni pir-ü pak eder anlayışı ile gaflet içinde yüzmeye devam ediyor. İşte bu mübarek gün ve gecelere dair yanlış ve çarpık düşünceden bir an evvel kurtularak samimiyetle, Yüce Yaratıcımız ile iletişimimizin kesintisiz şekilde olmasına gayret göstermeliyiz. Zira ibadetler kulun Allah ile en güzel iletişimidir.

Efendimiz(sav)’in yaptığı bir dua ile tamamlayalım.Efendimiz(sav) üç aylar girerken şu duayı yapardı:


“Allah’ım!. Recep ve Şabanı hakkımızda mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.”

26.04.2014/Viyana1001 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret186860
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA