• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
Hicreti Anlamak
23/10/2014

Bir hicri yılı daha geride bırakıyoruz. 25 Ekim cumartesi günü 1436. hicri yıla giriyoruz.. Dolayısıyla bugünlerde Hicret, yeni yılın ilk ayı olan Muharrem ayının faziletleri ve tabi bu ayda bulunan Aşura gününü konuşacağız.

Hicret Nedir? Sorusuyla başlayalım. Kelime anlamı, “terketmek, ayrılmak, bir yerden başka bir yere göç etmek" demektir. Dini literatürde de din için ,dinin daha iyi yaşanması ve kitlelere ulaştırılması için göçmektir.Başka bir ifadeyle imkanların tükendiği yerden imkanların üretildiği yere koşmaktır.Bu manada asla bir kaçış değildir hicret. Hicret aslında  geçmiş Peygamberlerin de sünneti olmuştur. Misal Hz. Nuh’un hicreti suda oldu. Hz Yusuf’un hicreti de kuyuya atılmayla başladı, köle olarak satıldı ve daha sonra   Mısır’a sultan olmaya kadar uzandı. Efendimiz(sav) de imkanların tükendiği Mekke’den imkanların yeşerdiği Yesrib’e göçerek orayı Medine, medeniyet merkezi yapmıştır.

Diğer taraftan  hadislerden anlıyoruz ki Fetihten yani Mekke’nin fethinden sonra hicret yoktur. (Buhari, K. Cihâd ve’s Seyr, 2849).Artık bu kapı kapanmıştır.

Şimdi tam bu noktada şu soruyu soralım. Fetihten sonra hicret olmadığına göre bugün Müslüman bu faziletli yolculuğu nasıl yapacak? Yani bugün muhacir nasıl olunacak? Buna da yine Efendimizin dilinden cevap verelim.
“Gerçek Müslüman, elinden ve dilinden (insanların) müslümanların emniyet ve esenlikte olup (zarar görmedikleri) kimsedir. Hakiki muhacir de Allah'ın yasak ettiği şeylerden uzaklaşıp onları   terk edendir."  (Buhârî, Îmân 4-5)

“Hakiki muhacir, hata ve günahları terk edendir” (İbnu Mace, Sünen, Fiten, 2 ).

Hakiki muhacir, Allahın üzerine haram kıldığı şeyleri terk edendir”( Müsnedi İmam Ahmed, 3/ 412)

Günahlar etrafımızı çepeçevre kuşatır. Şeytan ve nefis devamlı surette kötülüğü, günahı telkin eder. Günahın nerdeyse faziletlerini fısıldar kulaklarımıza.İşte tam bu noktada bu dünyada bir sınavda olduğumuz gerçeği karşımıza çıkıyor.Mühim olan şu: Bu dünyanın şatafatına ,çekiciliğine kapılmadan devamlı surette asıl yurdu, öldükten sonraki gerçek alemi düşünerek hareket etmek durumundayız.

Hayatta yolcuyuz, bir bakıma  hicret halindeyiz.Bir yerden geldik bir yere doğru gidiyoruz.Hicretimiz ta Alem-i Ervah’ta başladı, sonra Alem-i Erham(ana rahmi)’a geldik.Bundan sonra da Alem-i Edna denilen bu yaşadığımız aleme geldik.Hicretimizin bundan sonra iki menzili daha var.Alem-i Berzah(kabir yurdu) ve son durak Alem-i Beka(ölümsüzlük yurdu)..İşte hicrete bir de bu cihetten bakmamız lazım.Böyle bakılırsa hayata bakış değişir ve hayatın anlamı kavranır.İşte o zaman, içinde bulunduğumuz dünyanın asıl yurdumuz olan Alem-i Bekanın kazanılması için çok büyük öneme haiz olduğunu idrak eder ve ona göre yaşarız.23.10.2014870 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret175981
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA