• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
Hicreti Anlamak
23/10/2014

Bir hicri yılı daha geride bırakıyoruz. 25 Ekim cumartesi günü 1436. hicri yıla giriyoruz.. Dolayısıyla bugünlerde Hicret, yeni yılın ilk ayı olan Muharrem ayının faziletleri ve tabi bu ayda bulunan Aşura gününü konuşacağız.

Hicret Nedir? Sorusuyla başlayalım. Kelime anlamı, “terketmek, ayrılmak, bir yerden başka bir yere göç etmek" demektir. Dini literatürde de din için ,dinin daha iyi yaşanması ve kitlelere ulaştırılması için göçmektir.Başka bir ifadeyle imkanların tükendiği yerden imkanların üretildiği yere koşmaktır.Bu manada asla bir kaçış değildir hicret. Hicret aslında  geçmiş Peygamberlerin de sünneti olmuştur. Misal Hz. Nuh’un hicreti suda oldu. Hz Yusuf’un hicreti de kuyuya atılmayla başladı, köle olarak satıldı ve daha sonra   Mısır’a sultan olmaya kadar uzandı. Efendimiz(sav) de imkanların tükendiği Mekke’den imkanların yeşerdiği Yesrib’e göçerek orayı Medine, medeniyet merkezi yapmıştır.

Diğer taraftan  hadislerden anlıyoruz ki Fetihten yani Mekke’nin fethinden sonra hicret yoktur. (Buhari, K. Cihâd ve’s Seyr, 2849).Artık bu kapı kapanmıştır.

Şimdi tam bu noktada şu soruyu soralım. Fetihten sonra hicret olmadığına göre bugün Müslüman bu faziletli yolculuğu nasıl yapacak? Yani bugün muhacir nasıl olunacak? Buna da yine Efendimizin dilinden cevap verelim.
“Gerçek Müslüman, elinden ve dilinden (insanların) müslümanların emniyet ve esenlikte olup (zarar görmedikleri) kimsedir. Hakiki muhacir de Allah'ın yasak ettiği şeylerden uzaklaşıp onları   terk edendir."  (Buhârî, Îmân 4-5)

“Hakiki muhacir, hata ve günahları terk edendir” (İbnu Mace, Sünen, Fiten, 2 ).

Hakiki muhacir, Allahın üzerine haram kıldığı şeyleri terk edendir”( Müsnedi İmam Ahmed, 3/ 412)

Günahlar etrafımızı çepeçevre kuşatır. Şeytan ve nefis devamlı surette kötülüğü, günahı telkin eder. Günahın nerdeyse faziletlerini fısıldar kulaklarımıza.İşte tam bu noktada bu dünyada bir sınavda olduğumuz gerçeği karşımıza çıkıyor.Mühim olan şu: Bu dünyanın şatafatına ,çekiciliğine kapılmadan devamlı surette asıl yurdu, öldükten sonraki gerçek alemi düşünerek hareket etmek durumundayız.

Hayatta yolcuyuz, bir bakıma  hicret halindeyiz.Bir yerden geldik bir yere doğru gidiyoruz.Hicretimiz ta Alem-i Ervah’ta başladı, sonra Alem-i Erham(ana rahmi)’a geldik.Bundan sonra da Alem-i Edna denilen bu yaşadığımız aleme geldik.Hicretimizin bundan sonra iki menzili daha var.Alem-i Berzah(kabir yurdu) ve son durak Alem-i Beka(ölümsüzlük yurdu)..İşte hicrete bir de bu cihetten bakmamız lazım.Böyle bakılırsa hayata bakış değişir ve hayatın anlamı kavranır.İşte o zaman, içinde bulunduğumuz dünyanın asıl yurdumuz olan Alem-i Bekanın kazanılması için çok büyük öneme haiz olduğunu idrak eder ve ona göre yaşarız.23.10.2014917 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret186864
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA