• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
PEYGAMBER TASAVVURUMUZ
01/12/2014

Peygamberler Allah’ın insanlığa   seçip görevlendirdiği  mümtaz şahsiyetlerdir. Nübüvvet insanlık kadar eski bir müessesedir. Yüce Allah insanı kendisine kulluk için yarattığını söylüyor. (Bkz.Zariyat51/ 56) Bu maksatla var edilen insan tek başına Rabbini bulamayabilir, kulluğun formatını akılla bulamaz diye de Peygamberler ve beraberlerinde kitaplar veya Suhuf göndermiştir. Bu durum ta Hz.Adem’den  Nübüvvet silsilesinin son halkası olan Efendimiz’e kadar böyledir.

Tam burada dikkat çeken husus Peygamberlerin kendi toplumu içinden seçilmiş olmasıdır. Başka bir ifadeyle Peygamberler insandırlar ve Kur’an sık sık Peygamberlerin   KUL olduklarını ifade eder. Neden? Peygamber tasavvurlarındaki sapmaları önlemek için.Çünkü geçmiş ümmetlerde bu sapmalar olmuştur.

Mesela; Kur’an da İsra(17) ilk ayetinde Efendimiz’den söz edilirken “ABDİHİ/kulunu” ifadesi ve devamında 3. ayette Hz Nuh’tan bahsederken  “O, gerçekten de çok şükreden bir kuldu” ifadesi dikkat çekicidir. Meryem19/30 da İsa(as)’ın dilinden şöyle deniliyor:  İsa şöyle dedi «Ben, Allah'ın kuluyum. O, bana Kitab'ı verdi ve beni peygamber yaptı.” Ayrıca bkz.Tahrim 66/10, Meryem19/ 2, Sad38/30,41

Kelime-i Şehadeti okurken ne diyoruz: “..ve yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun Kulu ve Resulüdür.” Efendimiz’e Nübüvvet görevi 40 yaşında verildi. Kırk yaşına kadar KUL Muhammed iken Kırk yaşından vefatına kadar da KUL +Peygamber Muhammed olmuştur. “De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Bana ilâhınızın bir tek İlâh olduğu vahy olunuyor…(Fussilet 41/6) ayeti O’nun bizim gibi bir insan olduğunu ancak bizden farklı olarak Vahy aldığını söylüyor. (Ayrıca Bkz.Kehf 18/110)

Bütün bu izahları niçin yaptık? Peygamber tasavvurumuz hususundaki bir takım sapmalara dikkat çekmek için elbet.

Efendim geçenlerde bir video izledim. Bu video  kamuoyunda   bir hayli meşhur olan ve hurafeleri din diye yutturan Hocaya ait.Bu hoca, Peygamberlerin kabirlerinde diri olduklarını kabirde namaz kıldıklarını  hatta hanımlarıyla zevklendiklerini söylüyor. Düşünsenize Efendimiz(sav) Kabrinde diri ve vefat etmemiş. Namaz kılıyor. Haşa eşleriyle birlikte oluyor. “Böyle birisi Peygamber olamaz. O ölümsüzdür” den  başka ne anlaşılır buradan?

Kur’an’a kulak verelim:  Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse, gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz?(Al-iİmran3/44)  Yani Muhammed’den önce de peygamberler vardı. Ama şimdi yok. Hapsi vefat ettiler.Peygamberler de fanidirler.Her insan gibi sizin Peygamberiniz de vefat edecek ve bu dava  ümmetin omuzlarında yükselecek.Muhammed vefat edince bitmeyecek.Nitekim de öyle olmuştur…

 Bu şahıs bir başka yerde Ashabtan bazılarının  Efendimiz’in kanını ve idrarını içtiklerini ballandıra ballandıra anlatıyor. Millet de saf-saf dinliyor. Bu iftira Efendimiz’e ve Ashabına atılıyor, bu çirkin işler Efendimiz’e ve Ashabına yakıştırılıyor    bir Allah’ın kulu da çıkıp “Bu ne saçmalıktır. Bunun dinle imanla, peygamber sevgisiyle alakası ne?”  demiyor. İşin enteresan tarafı ise buna karşı çıkanlar, bunu eleştirenler hemen damgayı yiyor:  Sünnet-peygamber düşmanı ve sapık.” Sizce kim sapık?

 Olacağı buydu. Sen Peygamber tasavvurunu Kur’anla inşaa etmezsen böyle saçma sapan şeyleri Peygamberlere yakıştırırsın. Çünkü Kur’an’ın inşa etmediği insan geçmiş ümmetlerin düştüğü hataya düşer de peygamberlerini aşırı yüceltmeci tavırla işe başlarlar ve ilahlaştırırlar. Hz. İsa’nın başına gelen aynı tasavvurla olmadı mı? Bugün Hırıstiyan dünyasında İsa İlahtır. Aşırı yüceltmenin geldiği son nokta burası.

Bu mevzuda söylenecek çok söz var. Başka yazımızda bunlara değineceğiz inşallah..

01.12.2014680 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret186874
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA