• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
BİRLİKTE YAŞAMA BAĞLAMINDA KOMŞULUK
25/04/2015
Toplumsal huzurumuz ve birlikte yaşamamızın önemli unsurlarından birisi de KOMŞULUKTUR. Nasıl ki toplumun prototipi olan aile toplum huzuru için önemli ise komşuluk ilişkilerimiz de o derece önemlidir. Zira toplumda komşuluk ilişkilerinin sağlam olması demek toplumun sağlam olması demektir.

Toplumun sağlıklı ve huzurlu olması için ailevi ilişkilerden komşuluk ilişkilerine kadar toplumun tüm katmanlarında sevgi saygı ve merhamet temel değer olmalıdır.

Komşu sadece evleri bir birine yakın olan insanlara denmez. Örfümüzde komşu denilince akla, paylaşma, dayanışma ve gönül yakınlığı gelir. Nitekim bugün şehirlerde apartmanlarda üst üste, yan yana yaşayan bir sürü insan var ama birbirlerinden haberleri yok. Demek ki komşuluk, evlerin değil gönüllerin yakınlığını ifade ediyor. Sosyal hayatta komşuluk o kadar mühimdir ki “ev alma komşu al” atasözümüz bunu ne kadar da güzel ifade ediyor.

Modern çağın bizi biz yapan değerlerimizi aşındırdığı bir gerçek. Dünyevileşme insanımızı değerlerinden koparmış durumda. Halbuki toplumsal huzurun ve barışın temellerinin atıldığı müessese KOMŞULUK müessesesidir. Bu müessese diri tutulmalıdır. Bu da yine “öze dönüşle” mümkündür. Bu öz de Kur’an ve sünnetten beslenen örf ve adetlerimizdir.

Hayat kitabımız Kur’an komşuluk ilişkilerine ayrı bir ehemmiyet verir. Nitekim iyilik yapılması gerekenler arasında yakın ve uzak komşular da zikredilir.

Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara (köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine) iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.” Nisa 4/36

Hadis-i şeriflerde de bu mevzuya ayrı bir yer verilir. Hz.Aişe’den nakledilen bir hadiste şöyle denilir: “Cibril bana komşu hakkını o kadar çok tavsiye etti ki, neredeyse komşuyu komşuya vâris kılacak zannettim”

Komşuluk demek paylaşmak demektir.Gerçek komşu evini, ekmeğini ve gönlünü komşusuyla paylaşan kişidir. Bugün değerlerinden uzaklaşan toplumumuzda buna ne kadar da ihtiyacımız var değil mi?

İyi komşuluk ilişkileri toplumun huzur ve mutluluğu için önemlidir. Efendimiz(sav) iyi komşuya sahip olmayı müslümanın saadetinden sayar. Yine O(sav), Allah’a ve ahrete inanan kimsenin komşusuna iyilik ve ikramda bulunmasını tavsiye etmiştir. Efendimiz’in Ebu Zerr(ra)’e tavsiyesine bakalım: “Tencereyi kaynattığın zaman suyunu bol koy, sonra etrafındaki komşularına bak ve onlara da ver.” İyi hatırlıyorum. Çocukluğumuzda annelerimiz evde yemek pişirdikleri zaman daha biz o yemekten yemeden bir kap yemek de komşuya götürürlerdi. Bugün Anadolu’da özellikle köylerimizde bu adet hala devam ediyor. Ama şehir hayatı bu güzel adetimizi de alıp götürdü.

Dinimiz komşuya rahatsızlık vermeyi de yasaklar. Nitekim bir hadiste “Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa komşusuna eziyet vermesin” buyrulur. “Komşusu kötülüğünden emin olmadıkça kişinin imanı kâmil olmaz.” Hadis-i şerifi de burada zikredilmeye değerdir.

Diğer taraftan kötü komşuluk münasebetlerinin müzmin hastalıkları artırdığı da bilimsel bir veridir. Yapılan bir araştırmaya göre kötü komşuluk ilişkileri olanların müzmin hastalıklara yakalanma ihtimali, iyi komşuluk ilişkileri olanlara göre iki kat daha fazladır.

Komşu haklarını soran sahabiye Efendimiz şu şekilde cevap veriyor: “Senden borç isterse vermen, yardım dileyince yardım etmen, hastalanınca ziyaret etmen , muhtaç olunca ihtiyacını gidermen, fakirleşince yardım etmen, bir hayra kavuşunca tebrik etmen, musibete uğrayınca taziyede bulunman, ölünce cenazesine katılman, çorbandan az da olsa ona göndermek suretiyle tencerenin kokusuyla onu rahatsız etmemen“

Komşunun hangi dinden olduğuna bakılmaz. Eğer komşu Müslüman değilse bir hak vardır. Buna komşuluk hakkı denilir.Eğer komşu Müslüman ise iki hak söz konusudur.Birisi komşuluk hakkı diğeri de din kardeşliği hakkı.Komşumuz Müslüman akrabamız ise üç hak söz konusudur. Komşuluk, din kardeşliği ve akrabalık hakkı..

Selam ve dua ile..

16.04.2015630 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret180102
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.69245.7152
Euro6.29836.3235
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA