• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
CENNET BİLETİMİZ
08/05/2015

Cennet anaların ayakları altındadır(Nesai, Cihad, 6) diyor Allah Rasulü(sav).Yine bir defasında Efendimiz(sav) üç defa “Burnu yerde sürtünsün” diye başlıyor söze. Onu dinleyen Ashab soruyor:
- “Ey Allah’ın Rasulü! Kimin burnu yerde sürtünsün?” Cevap veriyor Allah Rasulü(sav):
-“Ana-babası yanında ihtiyarlayıp da cennete giremeyenin..”
(Müslim, Birr, 9–10)

Efendimiz(sav) "İyi muamele etmeye layık kimdir?" sorusuna şöyle cevap veriyor: “Annendir". Soruyu soran Sahabi devam ediyor ve Efendimizle şöyle bir diyalog oluyor:

—Sonra kimdir?
— Annendir.
—Sonra kimdir?
—Annendir.
—Sonra kimdir?
—Babandır
 (Buhari, Edeb, 2)

Bu konuda  bir başka örnek. Allah katında en değerli ameli soran bir kişiye Efendimiz şöyle cevap veriyor."Vaktinde kılınan namaz, ebeveyne iyilik ve Allah yolunda cihad " (Buhari, Edeb 1)

Ebeveyne iyi davranma hususu Kur’an’ın da ciddiyetle üzerinde durduğu bir husustur.işte birkaç örnek:

"Allaha itaat edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya... İyi davranın" (Nisa 4/36)

"Rabbin sadece kendisine ibadet etmenizi, ana-babaya da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine "öf!" bile deme, onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle" (İsra 17/23)

"Biz insana ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır... " (Lokman 31/14)

Bütün bu ayet ve hadisler neler ifade ediyor? Cevap kısa ve net: ANNELERİMİZ CENNET BİLETLERİMİZDİR.Daha umumi söyleyecek olursak Ebeveyne İhsanın bizi götüreceği yer cennettir.Zira konu o kadar mühim ki ayetlerde Allah’a itaatin ardından ana babaya iyilik konusu geliyor. Allah’a itaat ve ardından ana babaya itaat. Allah hakkının ardından ana-baba hakkı geliyor.

Annemize iyilikte bulunmak dinimizce bu kadar önemli iken bugün maalesef popüler kültürün etkisiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ANNELER GÜNÜ diye bir gün kutlanıyor. Halbuki Müslüman için her gün annelerin günüdür. Burada ilginç olan şu:  Anneler Günü” mutlaka PAZAR günü olmak zorundadır. Her yıl Mayıs ayının 2. Pazarı anneler günüdür değil mi? Neden? Çünkü bu da tıpkı Sevgililer Günü gibi BATI/HIRISTİYAN kaynaklıdır da ondan. Malum PAZAR  günü Hıristiyan dünyasının kutsal günüdür. Anneler Günü ile alakalı anahtar kelime ANNA JARVİS ismidir. Merak edenler ANNA JARVİS’İN ANNESİ yazımıza bakabilirler.( http://www.recepsahan.net/index.php/2010-yazilari/127-anna-jarvisin-annesi)

08.05.2015834 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret186871
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA