• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
RAMAZAN YEMEME AYIDIR
23/06/2015

Ramazan ayı yaklaşıyor.18 Haziran Perşembe günü ilk oruçlarımızı tutacağız. Ramazan ayına her ne kadar “on bir ayın sultanı” desek de neden sultan olduğu hususunda söyleyecek pek sözümüz de yoktur. Zira Ramazan ayı toplumda nerdeyse kültürel faaliyetler ayı, festival ayı gibi idrak ediliyor.

Tam bu noktada şunu belirtelim. Her sene olduğu gibi Ramazan öncesi basın yayın vasıtalarında Ramazanla alakalı haberlere baktığımızda nerdeyse tamamında ortak nokta yeme-içme merkezli haberlerin olmasıdır.Mesela şöyle deniliyor: Ramazan yaklaşıyor.Çarşı-Pazar hareketlendi.Pide fiyatları ne olacak, pastırma zamlanacak mı..vs. Habere bakan bir gayri Müslim bundan ne çıkarır dersiniz? Bence şöyle düşünür: Demek ki Müslümanların bu önem verdikleri Ramazan ayı yeme- içme ayı, yeme içme festivali oluyor.

Bu tezimizi doğrulayan diğer bir delilimiz de Ramazan öncesi Ramazana hazırlık babından yapılanlar. Yufkalar, börekler..vs. Görülüyor ki Ramazan hazırlığımız hep mide merkezli.Halbuki Ramazan yeme ayı değil yememe ayıdır..Yine Ramazan boyunca iftar sofralarımız her zamankinden daha zengin donatılmış durumda.Öğlende yenilmeyen yemeklerin iftarda kazası yapılıyor sanki.Bir çok insan Ramazanda kilo almaktan şikayetçi. Tabi şikayetçi olur.İftarda tıka basa mideyi dolduruyor, orucu uykuya tutturuyor.Sonra da kilodan şikayetçi oluyor.

Halbuki Ramazanın ruhuna uygun bir ramazan idrak edilseydi bunların hiç birisi olmayacaktı.

Peki olması gereken ne? Yani Ramazana nasıl hazırlanılmalı ve Ramazan nasıl yaşanmalı sorusuna cevaplar arayalım. Her şeyden önce ilk müracaat Kur’an olacaktır.

BİR: Ramazan Kur’an ayıdır. Kur’an bu ayda inmeye başladı.(Bkz. Bakara 2/185, Kadir97/1)Dolayısıyla Efendimiz’e Risalet görevi bu ayda tevdi edildi. On bir ayın sultanı olması da bu yüzdendir. Öyleyse Kur’an merkezli bir hazırlık ve Kur’an merkezli bir Ramazan yaşanmalıdır. Zaten Allah’ın FARZ olan orucu bu aya yazmasının hikmetlerinden birisi de bu olsa gerek.Yani Allah Kur’an’ın doğduğu ayı komple bize oruç ile kutlatıyor.Bu ay Kur’an ayı olduğuna göre bu ayda Kur’an’la arkadaşlığımız gözden geçirilmeli.Bir Kur’an okuma programı yapılmalı.Buradan sadece MUKABELE anlaşılmasın.Ben 2 senedir Ramazanda mukabele okumuyorum peki ne mi yapıyorum.? Her Ramazanda bir veya iki sure seçip o sureyi okuyorum bir ay boyunca.Mesela geçen sene Mü’minun suresini okumuştum. Buradaki okumanın tefsirlerden genişçe anlayarak okuma olduğunu da hatırlatalım.Hocam bir ay boyunca sadece bir sure mi okudunuz, az değil mi diyenlere Kur’an’ın piri sahabeden İbn Mesud(ra)’un Bakara suresini 8 senede okuduğunu hatırlatalım.

İKİ: Ramazan bir okuldur. Bu ayda kişi birçok dersleri alır ve ömrüne tatbik eder. Az yemeyi öğrenir, açın halinden anlamayı öğrenir,sabrı öğrenir,fakir fukarayı daha iyi anlar,nefsinin arzularını frenlemesini öğrenir.Kısacası ruh ve beden eğitimi bir arada verilir bu okulda.Böylece kişi Şevval ayına madden ve manen yenilenmiş olarak çıkar.

ÜÇ: Ramazan, bedenimizin yıllık bakımı ayıdır.11 ay boyunca yorulan midemiz yıllık bakıma alınmış oluyor. Vücudun bozulan dengesini yeni bir ayar çekme için iyi bir fırsattır bu ay.

İşte Ramazan ayına bu gözle bakmak lazım ve bu şekilde idrak etmek lazım.

Recep ŞAHAN/ 17.06.2015



480 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret172912
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Kurugeriş'te Hava
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
SOSYAL MEDYA