• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
RAMAZAN YEMEME AYIDIR
23/06/2015

Ramazan ayı yaklaşıyor.18 Haziran Perşembe günü ilk oruçlarımızı tutacağız. Ramazan ayına her ne kadar “on bir ayın sultanı” desek de neden sultan olduğu hususunda söyleyecek pek sözümüz de yoktur. Zira Ramazan ayı toplumda nerdeyse kültürel faaliyetler ayı, festival ayı gibi idrak ediliyor.

Tam bu noktada şunu belirtelim. Her sene olduğu gibi Ramazan öncesi basın yayın vasıtalarında Ramazanla alakalı haberlere baktığımızda nerdeyse tamamında ortak nokta yeme-içme merkezli haberlerin olmasıdır.Mesela şöyle deniliyor: Ramazan yaklaşıyor.Çarşı-Pazar hareketlendi.Pide fiyatları ne olacak, pastırma zamlanacak mı..vs. Habere bakan bir gayri Müslim bundan ne çıkarır dersiniz? Bence şöyle düşünür: Demek ki Müslümanların bu önem verdikleri Ramazan ayı yeme- içme ayı, yeme içme festivali oluyor.

Bu tezimizi doğrulayan diğer bir delilimiz de Ramazan öncesi Ramazana hazırlık babından yapılanlar. Yufkalar, börekler..vs. Görülüyor ki Ramazan hazırlığımız hep mide merkezli.Halbuki Ramazan yeme ayı değil yememe ayıdır..Yine Ramazan boyunca iftar sofralarımız her zamankinden daha zengin donatılmış durumda.Öğlende yenilmeyen yemeklerin iftarda kazası yapılıyor sanki.Bir çok insan Ramazanda kilo almaktan şikayetçi. Tabi şikayetçi olur.İftarda tıka basa mideyi dolduruyor, orucu uykuya tutturuyor.Sonra da kilodan şikayetçi oluyor.

Halbuki Ramazanın ruhuna uygun bir ramazan idrak edilseydi bunların hiç birisi olmayacaktı.

Peki olması gereken ne? Yani Ramazana nasıl hazırlanılmalı ve Ramazan nasıl yaşanmalı sorusuna cevaplar arayalım. Her şeyden önce ilk müracaat Kur’an olacaktır.

BİR: Ramazan Kur’an ayıdır. Kur’an bu ayda inmeye başladı.(Bkz. Bakara 2/185, Kadir97/1)Dolayısıyla Efendimiz’e Risalet görevi bu ayda tevdi edildi. On bir ayın sultanı olması da bu yüzdendir. Öyleyse Kur’an merkezli bir hazırlık ve Kur’an merkezli bir Ramazan yaşanmalıdır. Zaten Allah’ın FARZ olan orucu bu aya yazmasının hikmetlerinden birisi de bu olsa gerek.Yani Allah Kur’an’ın doğduğu ayı komple bize oruç ile kutlatıyor.Bu ay Kur’an ayı olduğuna göre bu ayda Kur’an’la arkadaşlığımız gözden geçirilmeli.Bir Kur’an okuma programı yapılmalı.Buradan sadece MUKABELE anlaşılmasın.Ben 2 senedir Ramazanda mukabele okumuyorum peki ne mi yapıyorum.? Her Ramazanda bir veya iki sure seçip o sureyi okuyorum bir ay boyunca.Mesela geçen sene Mü’minun suresini okumuştum. Buradaki okumanın tefsirlerden genişçe anlayarak okuma olduğunu da hatırlatalım.Hocam bir ay boyunca sadece bir sure mi okudunuz, az değil mi diyenlere Kur’an’ın piri sahabeden İbn Mesud(ra)’un Bakara suresini 8 senede okuduğunu hatırlatalım.

İKİ: Ramazan bir okuldur. Bu ayda kişi birçok dersleri alır ve ömrüne tatbik eder. Az yemeyi öğrenir, açın halinden anlamayı öğrenir,sabrı öğrenir,fakir fukarayı daha iyi anlar,nefsinin arzularını frenlemesini öğrenir.Kısacası ruh ve beden eğitimi bir arada verilir bu okulda.Böylece kişi Şevval ayına madden ve manen yenilenmiş olarak çıkar.

ÜÇ: Ramazan, bedenimizin yıllık bakımı ayıdır.11 ay boyunca yorulan midemiz yıllık bakıma alınmış oluyor. Vücudun bozulan dengesini yeni bir ayar çekme için iyi bir fırsattır bu ay.

İşte Ramazan ayına bu gözle bakmak lazım ve bu şekilde idrak etmek lazım.

Recep ŞAHAN/ 17.06.2015490 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret180102
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.69245.7152
Euro6.29836.3235
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA