• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
RAMAZAN YEMEME AYIDIR
23/06/2015

Ramazan ayı yaklaşıyor.18 Haziran Perşembe günü ilk oruçlarımızı tutacağız. Ramazan ayına her ne kadar “on bir ayın sultanı” desek de neden sultan olduğu hususunda söyleyecek pek sözümüz de yoktur. Zira Ramazan ayı toplumda nerdeyse kültürel faaliyetler ayı, festival ayı gibi idrak ediliyor.

Tam bu noktada şunu belirtelim. Her sene olduğu gibi Ramazan öncesi basın yayın vasıtalarında Ramazanla alakalı haberlere baktığımızda nerdeyse tamamında ortak nokta yeme-içme merkezli haberlerin olmasıdır.Mesela şöyle deniliyor: Ramazan yaklaşıyor.Çarşı-Pazar hareketlendi.Pide fiyatları ne olacak, pastırma zamlanacak mı..vs. Habere bakan bir gayri Müslim bundan ne çıkarır dersiniz? Bence şöyle düşünür: Demek ki Müslümanların bu önem verdikleri Ramazan ayı yeme- içme ayı, yeme içme festivali oluyor.

Bu tezimizi doğrulayan diğer bir delilimiz de Ramazan öncesi Ramazana hazırlık babından yapılanlar. Yufkalar, börekler..vs. Görülüyor ki Ramazan hazırlığımız hep mide merkezli.Halbuki Ramazan yeme ayı değil yememe ayıdır..Yine Ramazan boyunca iftar sofralarımız her zamankinden daha zengin donatılmış durumda.Öğlende yenilmeyen yemeklerin iftarda kazası yapılıyor sanki.Bir çok insan Ramazanda kilo almaktan şikayetçi. Tabi şikayetçi olur.İftarda tıka basa mideyi dolduruyor, orucu uykuya tutturuyor.Sonra da kilodan şikayetçi oluyor.

Halbuki Ramazanın ruhuna uygun bir ramazan idrak edilseydi bunların hiç birisi olmayacaktı.

Peki olması gereken ne? Yani Ramazana nasıl hazırlanılmalı ve Ramazan nasıl yaşanmalı sorusuna cevaplar arayalım. Her şeyden önce ilk müracaat Kur’an olacaktır.

BİR: Ramazan Kur’an ayıdır. Kur’an bu ayda inmeye başladı.(Bkz. Bakara 2/185, Kadir97/1)Dolayısıyla Efendimiz’e Risalet görevi bu ayda tevdi edildi. On bir ayın sultanı olması da bu yüzdendir. Öyleyse Kur’an merkezli bir hazırlık ve Kur’an merkezli bir Ramazan yaşanmalıdır. Zaten Allah’ın FARZ olan orucu bu aya yazmasının hikmetlerinden birisi de bu olsa gerek.Yani Allah Kur’an’ın doğduğu ayı komple bize oruç ile kutlatıyor.Bu ay Kur’an ayı olduğuna göre bu ayda Kur’an’la arkadaşlığımız gözden geçirilmeli.Bir Kur’an okuma programı yapılmalı.Buradan sadece MUKABELE anlaşılmasın.Ben 2 senedir Ramazanda mukabele okumuyorum peki ne mi yapıyorum.? Her Ramazanda bir veya iki sure seçip o sureyi okuyorum bir ay boyunca.Mesela geçen sene Mü’minun suresini okumuştum. Buradaki okumanın tefsirlerden genişçe anlayarak okuma olduğunu da hatırlatalım.Hocam bir ay boyunca sadece bir sure mi okudunuz, az değil mi diyenlere Kur’an’ın piri sahabeden İbn Mesud(ra)’un Bakara suresini 8 senede okuduğunu hatırlatalım.

İKİ: Ramazan bir okuldur. Bu ayda kişi birçok dersleri alır ve ömrüne tatbik eder. Az yemeyi öğrenir, açın halinden anlamayı öğrenir,sabrı öğrenir,fakir fukarayı daha iyi anlar,nefsinin arzularını frenlemesini öğrenir.Kısacası ruh ve beden eğitimi bir arada verilir bu okulda.Böylece kişi Şevval ayına madden ve manen yenilenmiş olarak çıkar.

ÜÇ: Ramazan, bedenimizin yıllık bakımı ayıdır.11 ay boyunca yorulan midemiz yıllık bakıma alınmış oluyor. Vücudun bozulan dengesini yeni bir ayar çekme için iyi bir fırsattır bu ay.

İşte Ramazan ayına bu gözle bakmak lazım ve bu şekilde idrak etmek lazım.

Recep ŞAHAN/ 17.06.2015576 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN NOTLARI - 31/07/2020
Kurban kelime itibariyle “yaklaşmayı” ifade eder. Buradan yola çıkarak kurban kesmenin salt bir “hayvan boğazlamak” olmadığını çıkarabiliriz.
NAMAZ SEVİNCİ - 01/06/2020
Namaz kulun Rabbi ile kurduğu en güçlü iletişimdir. Ne büyük zikirdir namaz bir bilseniz.(Ankebut45)
SİZİN KADİR GECENİZ NE ZAMAN? - 19/05/2020
Sahi sizin Kadir Geceniz ne zaman? Çoğumuz Ramazanın 27. Gecesine odaklandık değil mi?
CENNETE TÜNEL AÇMAK - 05/05/2020
Cennet her Müslümanın hayalidir. Rabbimiz bizi bu dünyada sınava tabi tutuyor.
HÜZÜNLÜ RAMAZAN - 24/04/2020
Dünya aylardır Koronavirüs salgını ile boğuşuyor. Ülkemizde de hastalığın yayılmasını önlemek maksadıyla bir dizi tedbirler alındı.
HAYIRDA YARIŞMAK - 17/04/2020
Devletimiz tarafından “Biz Bize Yeteriz Türkiye” yardımlaşma kampanyası başlatılıp da bağışlar yağmur gibi yağmaya başlayınca aklıma Tebük seferi öncesi yaşananlar geldi.
İMAMLAR VE DOKTORLAR - 31/03/2020
Millet Koronavirüs ile savaşırken şu malum “hastalıklı kafa” yine ortalığı bulandırdı. Neymiş 150 bin imam bir doktor etmezmiş! İmamlar ile doktorları kıyas etmek ne kadar doğru dersiniz?
İYİ-KÖTÜ-ÇİRKİN - 18/03/2020
Bir süredir dünya gündeminin ilk sıralarında “Koronavirüs” yer alıyor. Koronavirüs’ün anavatanı Çin. Daha sonra dünya çapında yayıldı. “Acaba ülkemizde de vaka olur mu?” sorusu hep gündemdeydi.
CORONA MI SİGARA MI? - 04/03/2020
Bugünlerde gündem “coronavirüs”. Dünyada hızla yayılan ve ilk çıktığı Çin’de 2500 kişinin ölümüne sebep olan ölümcül bir virüsten bahsediyoruz.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret203593
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar7.30957.3388
Euro8.65038.6850
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA