• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
HAYATIN MERKEZİ CAMİDİR
12/10/2015

Cami,  İslam toplumunda hayatın tam merkezinde bir yerdedir. Bir Müslüman için ve tabi İslam toplumu için Camisiz bir hayat tarzı düşünülemez. Bu durum, ta Efendimiz(sav)’den başlayarak böyle olagelmiştir. Siz bakmayın bugün sekülerleşmenin etkisiyle camilerin çok fonksiyonluluğunu kaybettiğine…

Kelimenin kök manasından yola çıkarak söyleyecek olursak “CAMİ= BİR ARAYA GETİREN, TOPLAYAN” diyebiliriz. Nitekim sadece “namaz kılma mekanı” olarak düşünsek bile camiler günde beş defa Müslümanları bir araya topluyor.

“Cami” kelimesini daha çok biz Türkler kullanıyoruz sanırım.(Osmanlıdan kalma olsa gerek) Cami, İslam dünyasında daha çok MESCİD kelimesiyle ifade edilir.Nitekim gerek Kur’an’da gerekse Hadislerde ve diğer İslam kaynaklarında Cami, bu kelime ile ifade ediliyor.

Cami her şeyden evvel mabettir, ibadethanedir. Ve insanlığın tarihi kadar eski bir maziye sahiptir. Kabe yer yüzünün ilk evi değil midir?(Al-i İmran 3/96 )Hz. İbrahim, eşi Hacer validemiz ile oğlu İsmail(as)’i Mekke’ye bırakıp döndüğünde Mekke sadece bir çöl idi. Daha sonra Zemzemin doğuşu ve Kabe’yi baba-oğul birlikte inşa etmeleriyle Mekke artık medeniyet merkezi, yaşama merkez olmaya başladı. O günden beri de inananların çekim merkezi olagelmiştir.

Daha yakına gelelim. Hz. Peygamber Yesrib’e hicret edince “Yesrib”, “Medine” oldu. Medeniyetin merkezi oldu. Hiç şüphesiz bu medeniyetin  temelinde de yine mescid/cami vardır. Nitekim Efendimiz(sav)’in Medine’ye hicretlerinden sonra ilk işi   Mescid-i Nebi’yi inşa etmek olmuştur. Hatta daha hicret tamamlamadan Kuba’da ilk mescidi inşa etmiştir.

Hemen belirtelim Efendimiz’in mescidi  sadece namaz kılınan mekan değildi. Namaz da kılınan çok fonksiyonlu  sosyal bir tesis denilebilir.

Efendimiz(saav) mescitte namaz kıldırma dışında neler mi yapardı?

Suffe denilen bölümde fakir öğrenciler yatılı olarak okurlardı. Yatılı Okul/yurt fonksiyonu görürdü. İlim merkeziydi. Mesela Hz. Ebu Hureyre(ra) gibi büyük hadisçi sahabi buradan yetişmiştir.

 Devlet idare merkezi idi. Devleti buradan idare ederdi. Elçileri burada kabul ederdi.

 Adliye merkeziydi. Davaları burada görürdü.

Askeri karargah merkeziydi. Bedir,Uhud ve Hendek savaşları gibi savaşların kararı burada alındı.

Yine Efendimiz’in mescidi bir kültür merkeziydi. Edebi yarışmalar burada yapılır. Mescid-i Nebinin; misafirhane, hastane, hapishane olma fonksiyonlarını da ekleyelim.

Diğer taraftan bugün namaz kılma mekanına indirgenen camilerimizde namaz kılma oranlarımıza baktığımızda karşımıza kara bir tablo çıkıyor. Hemen belirtelim yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 5 vakit namaz kılanların oranı % 30’un altında. Bunlar içinde cemaatle camide namaz kılanların oranı çok daha azdır. Hani Allah’ın mescitlerini Allah’a ve ahret gününe iman edenler İMAR ederlerdi!(Tevbe9/18) Sanırım toplum olarak İMAR ETMEK denince İNŞA ETMEYİ anlamışız. Halbuki  imar etmenin asıl manası ÖMÜR VERMEKTİR. Ayetteki “Ya’muru” kelimesi “Ömür verir” manasına da gelir. Türkçedeki ÖMÜR kelimesi de burada gelir. Yaşatmak demektir.Camilere nasıl ömür verilir.Elbette camilere cemaat olmakla.Yoksa sadece camiyi dört duvar –kubbe-minare ile inşa ederek ömür verilmez. Memlekette cami çok.  Ama cemaat maalesef az. Öyle camilerimiz var ki ikisi arası mesafe 450 metre. Nam olsun diye cami yaptıranlar da az değil. Özetle camiler hem İNŞA edilmeli hem de İMAR edilmeli. Ama daha çok imara ihtiyaç var.12.10.2015648 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret184907
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.91115.9348
Euro6.55396.5802
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA