• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
AHİRET DERDİ OLANLAR VE OLMAYANLAR
29/11/2015

Bundan birkaç sene evvel   sosyal paylaşım sitelerinin birinde bir video izlemiştim. Videoda  bir grup arkadaşın bir çeşme başında içki içtikleri görülüyor. Ben de videonun altındaki yorumlar kısmına şunu yazdım:

“Keşke bu videoyu paylaşmasaydınız. Zira paylaşmasaydınız sonuçta bu günahınız sizinle Allah arasında kalırdı. Elbette bu durum günahı günah olmaktan çıkarmaz ama en azından yayılmamış olur, dolayısıyla şahidiniz çoğalmazdı.Bak şimdi ben de şahit oldum bu günahınıza.”dedim ve Şu hadis-i Şerifi de ilave ettim:

  Hz. Peygamber(sav) bir gün ‘İşte o dehşet günü, yeryüzü dile gelip (şahit olduklarını) bir- bir haber verecek; zira senin Rabbin, ona (da emrini) vahyetmiştir. (Zilzal99/4-5) ayetini okudu ve ardından sordu: Bilir misiniz yerin haberleri nelerdir? Ashab, Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler. Bunun üzerine Efendimiz(sav):Yerin haberleri, falan erkek falan yerde şunu yaptı falan kadın falan yerde şunu yaptı şeklinde konuşmasıdır buyurdu.

Ben bu yorumu yazdıktan sonra yorumumuza cevaplar gelmeye başladı. Bir tanesi şöyle demiş mesela: “Ağız tadıyla   bir rakı içirmedin.” Bir diğeri “Hocam merak etme seni şahit yazdırmayız” demiş. Sanki orada kimi şahit yazdıracaksın diye sana soracak olan var. Baktım ki bizim ciddiyetle yazdıklarımız alaya alınıyor, ben de son olarak şunu yazdım: “Bizim sözümüz ahret diye bir derdi olanlaraydı.Anladık ki sizin böyle bir derdiniz yok.Nokta.”

Evet dünya böyle bir dünya işte. Kimi büyük mahkeme için harıl-harıl çalışır, oradaki büyük duruşmayı hatırladıkça uykuları kaçar. Kimilerinin gündeminde de ahiret hiç yoktur. Hayat bu dünyadan ibaretmiş gibi yaşarlar. Allah yokmuş gibi yaşar, Allah yokmuş gibi konuşurlar. Halbuki Rabbimiz hayat rehberimiz Kur’an’ında şöyle buyuruyor:Gel sen Allah'ın sana verdiklerini doğru yolda harcayarak ahiret yurdunun (mutluluğunu) ara, üstelik dünyadan da nasibini unutma!”(Kasas28/77) İşte çift dünyalı olmanın Kur’an’dan delili. Dünya büsbütün terk edilemez. Zira dünya ahretin kazanılma yeridir. Çok iyi değerlendirilmeli. Burada “el karda gönül yarda” olmalı.Bir yandan dünya geçimi sağlanırken öbür taraftan ebedi yurda da  yatırım yapılmalı.Zira bu dünya ve üzerindekiler nihayette burada kalacak.Ancak öbür tarafta bizi sahil-i selamete çıkaracak amelleri yapıp göndermek lazım.Bakınız Kur’an ne diyor: “Siz ey iman edenler! Allah'a karşı sorumlu olduğunuzu bilin! Şimdi herkes, (kendisine) malum olmayan bir yarın için ne hazırladığına bir baksın! (Haşr59/18)

Bu dünya gerçekten de aldatıyor insanı. Tabi suç dünyanın değil. Dünya zaten başlı başına imtihan dünyası. Kimi kazanacak kimi de kaybedecek.Mühim olan kazanmak için gayret sarf ederek yaşayıp ebedi aleme göçmek.Burada dikkat edilecek husus dünyada her amelimizin kayıt altına alındığının bilinmesi ve ona göre hareket edilmesidir.Yeryüzü ya lehimize ya da aleyhimize şahitlik edecek.Ne mutlu yeryüzünü lehine şahitlik yaptıracak olanlara.29.11.2015786 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN NOTLARI - 31/07/2020
Kurban kelime itibariyle “yaklaşmayı” ifade eder. Buradan yola çıkarak kurban kesmenin salt bir “hayvan boğazlamak” olmadığını çıkarabiliriz.
NAMAZ SEVİNCİ - 01/06/2020
Namaz kulun Rabbi ile kurduğu en güçlü iletişimdir. Ne büyük zikirdir namaz bir bilseniz.(Ankebut45)
SİZİN KADİR GECENİZ NE ZAMAN? - 19/05/2020
Sahi sizin Kadir Geceniz ne zaman? Çoğumuz Ramazanın 27. Gecesine odaklandık değil mi?
CENNETE TÜNEL AÇMAK - 05/05/2020
Cennet her Müslümanın hayalidir. Rabbimiz bizi bu dünyada sınava tabi tutuyor.
HÜZÜNLÜ RAMAZAN - 24/04/2020
Dünya aylardır Koronavirüs salgını ile boğuşuyor. Ülkemizde de hastalığın yayılmasını önlemek maksadıyla bir dizi tedbirler alındı.
HAYIRDA YARIŞMAK - 17/04/2020
Devletimiz tarafından “Biz Bize Yeteriz Türkiye” yardımlaşma kampanyası başlatılıp da bağışlar yağmur gibi yağmaya başlayınca aklıma Tebük seferi öncesi yaşananlar geldi.
İMAMLAR VE DOKTORLAR - 31/03/2020
Millet Koronavirüs ile savaşırken şu malum “hastalıklı kafa” yine ortalığı bulandırdı. Neymiş 150 bin imam bir doktor etmezmiş! İmamlar ile doktorları kıyas etmek ne kadar doğru dersiniz?
İYİ-KÖTÜ-ÇİRKİN - 18/03/2020
Bir süredir dünya gündeminin ilk sıralarında “Koronavirüs” yer alıyor. Koronavirüs’ün anavatanı Çin. Daha sonra dünya çapında yayıldı. “Acaba ülkemizde de vaka olur mu?” sorusu hep gündemdeydi.
CORONA MI SİGARA MI? - 04/03/2020
Bugünlerde gündem “coronavirüs”. Dünyada hızla yayılan ve ilk çıktığı Çin’de 2500 kişinin ölümüne sebep olan ölümcül bir virüsten bahsediyoruz.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret203593
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar7.30957.3388
Euro8.65038.6850
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA