• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
AHİRET DERDİ OLANLAR VE OLMAYANLAR
29/11/2015

Bundan birkaç sene evvel   sosyal paylaşım sitelerinin birinde bir video izlemiştim. Videoda  bir grup arkadaşın bir çeşme başında içki içtikleri görülüyor. Ben de videonun altındaki yorumlar kısmına şunu yazdım:

“Keşke bu videoyu paylaşmasaydınız. Zira paylaşmasaydınız sonuçta bu günahınız sizinle Allah arasında kalırdı. Elbette bu durum günahı günah olmaktan çıkarmaz ama en azından yayılmamış olur, dolayısıyla şahidiniz çoğalmazdı.Bak şimdi ben de şahit oldum bu günahınıza.”dedim ve Şu hadis-i Şerifi de ilave ettim:

  Hz. Peygamber(sav) bir gün ‘İşte o dehşet günü, yeryüzü dile gelip (şahit olduklarını) bir- bir haber verecek; zira senin Rabbin, ona (da emrini) vahyetmiştir. (Zilzal99/4-5) ayetini okudu ve ardından sordu: Bilir misiniz yerin haberleri nelerdir? Ashab, Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler. Bunun üzerine Efendimiz(sav):Yerin haberleri, falan erkek falan yerde şunu yaptı falan kadın falan yerde şunu yaptı şeklinde konuşmasıdır buyurdu.

Ben bu yorumu yazdıktan sonra yorumumuza cevaplar gelmeye başladı. Bir tanesi şöyle demiş mesela: “Ağız tadıyla   bir rakı içirmedin.” Bir diğeri “Hocam merak etme seni şahit yazdırmayız” demiş. Sanki orada kimi şahit yazdıracaksın diye sana soracak olan var. Baktım ki bizim ciddiyetle yazdıklarımız alaya alınıyor, ben de son olarak şunu yazdım: “Bizim sözümüz ahret diye bir derdi olanlaraydı.Anladık ki sizin böyle bir derdiniz yok.Nokta.”

Evet dünya böyle bir dünya işte. Kimi büyük mahkeme için harıl-harıl çalışır, oradaki büyük duruşmayı hatırladıkça uykuları kaçar. Kimilerinin gündeminde de ahiret hiç yoktur. Hayat bu dünyadan ibaretmiş gibi yaşarlar. Allah yokmuş gibi yaşar, Allah yokmuş gibi konuşurlar. Halbuki Rabbimiz hayat rehberimiz Kur’an’ında şöyle buyuruyor:Gel sen Allah'ın sana verdiklerini doğru yolda harcayarak ahiret yurdunun (mutluluğunu) ara, üstelik dünyadan da nasibini unutma!”(Kasas28/77) İşte çift dünyalı olmanın Kur’an’dan delili. Dünya büsbütün terk edilemez. Zira dünya ahretin kazanılma yeridir. Çok iyi değerlendirilmeli. Burada “el karda gönül yarda” olmalı.Bir yandan dünya geçimi sağlanırken öbür taraftan ebedi yurda da  yatırım yapılmalı.Zira bu dünya ve üzerindekiler nihayette burada kalacak.Ancak öbür tarafta bizi sahil-i selamete çıkaracak amelleri yapıp göndermek lazım.Bakınız Kur’an ne diyor: “Siz ey iman edenler! Allah'a karşı sorumlu olduğunuzu bilin! Şimdi herkes, (kendisine) malum olmayan bir yarın için ne hazırladığına bir baksın! (Haşr59/18)

Bu dünya gerçekten de aldatıyor insanı. Tabi suç dünyanın değil. Dünya zaten başlı başına imtihan dünyası. Kimi kazanacak kimi de kaybedecek.Mühim olan kazanmak için gayret sarf ederek yaşayıp ebedi aleme göçmek.Burada dikkat edilecek husus dünyada her amelimizin kayıt altına alındığının bilinmesi ve ona göre hareket edilmesidir.Yeryüzü ya lehimize ya da aleyhimize şahitlik edecek.Ne mutlu yeryüzünü lehine şahitlik yaptıracak olanlara.29.11.2015720 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret172912
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Kurugeriş'te Hava
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
SOSYAL MEDYA