• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
TEVHİDDEN SAPMALAR
10/04/2016

Bütün peygamberlerin ortak çağrısı TEVHİD olmuştur. Tevhid, birlik, birlemek manasındadır. Allah’ın zat,sıfat ve mabud oluşunda tek oluşunu ifade eder. Şirk ise bunun zıddı bir kavramdır ki ORTAKLIĞI ifade eder. Şunu net ifade edelim ki Allah’ın sıfır müsamaha gösterdiği,affetmeyeceği tek günah ŞİRK tir.(Nisa4/48,116)

Şirk büyük bir zulümdür (Lokman31/13) Bu sebeple bütün peygamberler tevhidin mücadelesini vermişler.İnsanlar tevhidden sapınca Allah tekrar peygamber göndererek güncelleme yapmış, son tevhid güncellemesini de Efendimiz(sav) ile yapmıştır.

Tevhid, en özlü ifadeyle “La İlahe illalah” /Allah’tan başka ilah yoktur cümlesiyle ifade edilir. Buradan anlaşılıyor ki tevhidi inşa edeceksen önce şirki imha edeceksin. “İllallah” demek için “la ilahe” demen lazım. Yani önce “la ilahe” ile  sahte ilahları yere sereceksin sonra da “illallah/sadece Allah” diyeceksin. Gönlünde, hayatında Allah’tan başka ibadet edecek, Allah’tan başka yardım-imdad isteyecek ikinci bir varlık olmayacak.

Hakikaten böyle mi acaba? Hayattan birkaç misalle açıklayalım…

Bir yerde başın derde girdiğinde, “Ya Rabbi sana sığınıyor, senden yardım istiyorum” mu diyorsun, yoksa “yetiş ya falanca mı” diyorsun. Cevabın ikinci şık ise sana şirk bulaşmış demektir. Hiç lafı eveleyip gevelemene,  tevile gerek yok. Bünyene virüs girmiş, zehir girmiş. Bu zehirin  panzehiri tevhiddir.

Akşama kadar bilmem kaç bin kelime-i tevhid çekip de ölülerin ruhundan meded ummak, falanca veli ölüleri dirilmiştir,falan şeyh gaybı biliyor,filan zat kalbimden geçeni biliyor demek ne yaman çelişkidir.

Bir başka misal. Evlendin çocuğun olmadı. Ne yapman lazım? Doktora gidip tedavi olman lazım. Bu fiili duandır. Sözlü duanı da yapmalısın. Bunu yapmak yerine falan yatıra, filan türbeye gidip çocuk istiyorsan(Ahkaf46/5 ) bil ki Allah’ın en çok kızdığı günahı işliyorsun demektir. Hele ki “filan türbeye gittim bana çocuk verdi” diyorsan bu günahın daha da katlanmış demektir. Allah seni imtihan ediyordu. Bu sıkıntının çözülmesi için gittiğin yer yanlış yer idi. Gitmemen gereken yere gittin. Bu sefer Allah sana bir evlat verdi. Ama sen yine Allah’ı unuttun. “Allah verdi” diyecek yerde “filan baba türbesi verdi” dedin.

Hem her gün günde en az 40 defa okuduğumuz Fatiha suresinde “Ya Rabbi yalnız sana ibadet eder yalnız senden yardım dileriz” demiyor muyuz.?!

Adam çıkmış Hz. Peygamberi anlatıyor güya. Saatlerce konuşuyor ama ortalıkta Hz. Peygamberden eser yok. Bizim iman ettiğimiz, Kur’an’ın bize tanıttığı(Kalem68/4, Ahzab33/21, Al-i İmran3/31,Nisa4/80,Fussilet41/6, Kehf18/110, Araf7/187-188, Ahkaf46/9) Hz. Muhammet gitmiş, mitolojik bir masal kahramanı gelmiş. Bakın ne diyor hoca kılıklı din taciri adam:

 Rasulullah zaman ve mekandan münezzehtir.Şu anda buradadır ve bizi duyuyor..Kabrinde diridir.Bütün diriler hayatını ondan alıyor.”

Şimdi söyleyin bu saydıkları sıfatlar kime ait? Bunu bilmek için hoca olmanıza gerek yok. Her Müslüman bilir ki zaman ve mekandan münezzeh olan sadece Allah’tır.Hayat veren –dirilten yegane varlık Allah’tır. Ama insan tevhidden bir milim saparsa böyle hezeyanda bulunur. İşin garip tarafı da binlerce insan kuzu-kuzu dinliyor. Bir Allah’ın kulu da “Bu ne maskaralıktır. Allah’a ait sıfatı nasıl peygambere verirsin.Bu, peygamberi ilahlaştırma değil mi.Hıristiyanların da İsa’ya yaptıklar tam da bu değil mi” demiyor.10.04.2016470 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret172913
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Kurugeriş'te Hava
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
SOSYAL MEDYA