• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
RAMAZAN ALGIMIZ
06/06/2016

Bu yazımızda uzun -uzun Ramazanın faziletlerinden bahsedecek değilim. Bunlar zaten hocalarımız tarafından bol-bol anlatılacaktır. Ben biraz da zülf-ü yare dokunalım diyorum. 

Efendim  11 ayın sultanı Ramazan” diye slogan atar dururuz. Ama bu sultanlığın nerden geldiğini çok azımız biliriz. Hiç düşündünüz mü Ramazan neden sultan olmuştur ?    

Lafı uzatmadan belirtelim ki Ramazanı SULTAN yapan yegâne amil hiç şüphesiz KUR’AN’dır. Yüce Rabbimizin kullarına son hitabı, son mesajı , hayat rehberimiz Kur’an bu ayda doğmuştur.(Bkz Bakara2/185, Kadir 97/1) Ki Kur’an inmeye başladığı geceye KADİR GECESİ ismini verir ve o geceyi bir ömre bedel olarak niteler.(Bkz Kadir 97/3)

Demek ki Ramazan denilince ilk söyleyeceğimiz kelime KUR’AN olmalıdır. Bana Ramazan’ı bir cümle ile anlat deseler şu cümleyi kurarım: Ramazan Kur’an ayıdır. İkinci cümle de her halde ORUÇ olur. Buradan şunu anlıyoruz . Rabbimiz bize Kur’an’ın doğduğu ayı özel bir şekilde kutlatıyor.Yani Oruç ibadetiyle kutlatıyor. O halde Kur’an’dan uzak, Kur’an’dan bağımsız bir Ramazan düşünemeyiz.

Toplumumuzun   Ramazan algısı çok farklı.  Oruç tutanlardan bir kısmı Ramazan öncesi hazırlıklarında hep MİDESEL HAZIRLIKLAR yapar. Pide fiyatları onu çok alakadar eder mesela. Oruç tutan bir kesim de Ramazanı tembellikle geçirir ve uykuya oruç tutturur.Sonra da Ramazanda kilo aldım der.Tabi kilo alır.Ye, iç, yat.. Ramazan’ın Kur’an ayı olduğu onu hiç ilgilendirmez. Kur’anla alakalı hiçbir programı yoktur. Oruçluların bir kısmı da Kur’an okur, mukabeleleri takip eder ama sadece hatmeder. Anlama noktasında bir derdi yoktur. Mukabele ile her şeyi hallettiğini zanneder.

Bir kısım kardeşimiz de “Ramazan Müslümanı” diye tabir edilen bir durum içindedir bu ayda. Ramazan dışında ne namaz kılar, ne Kur’an okur, cami-cemaat da bilmez. İçki de içer, kahvehane müdavimidir..vs. Lakin Ramazanla birlikte oruç tutar, namaza başlar,teravihleri kaçırmaz,kötü alışkanlıkları bırakır. Güzel bir mümin fotoğrafı verir. Ancak Şevval ayı ile birlikte bu güzel hasletler tekrar rafa kaldırılır ve günahlara kaldığı yerden devam eder. Hâlbuki Ramazan bir eğitim kampı gibidir.

Bir mekteptir.Bir aylık eğitim kursudur yani. Bu ayda öğrenilen dersler diğer 11 ayda tatbik edilmelidir.

Ramazanda ibadetlerle Allah’a yaklaşmayı öğrendin, artık bir daha uzaklaşmamalısın. Ramazanda günahlarından arından, ağırlıklarından kurtuldun, artık bir daha çamura batma. Ramazanda Kur’anla arkadaş oldun arkadaşını kaybetme, ona sıkı sıkıya sarıl.

Birkaç cümle de Oruçtan bahsedelim. Oruçla alakalı ayetin(Bakara2/183) son kısmındaki bir cümle aslında oruçla alakalı her şeyi anlatıyor.” Lealleküm tetteqûn = Belki bu sayede(oruç ile) takvaya erersiniz.” Demek ki Oruç takva denizini besleyen önemli bir kaynak. Oruç insana takvalı olmayı, takviyeli olmayı sağlar. Yani oruç insanı günahlardan korur.Nitekim Efendimiz (sav) Oruçla alakalı olarak şöyle der: “Oruç bir kalkandır”

Özetin özeti: Biz orucu tutarken Oruç da bizi tutmalı.05.06.2016419 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret186999
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA