• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
MÜBAREK 11 AYLAR GELDİ
04/07/2016

Mübarek Ramazan-ı Şerifi uğurladık ve Mübarek 11 aylara girdik. Bundan sonra  Ramazan Müslümanı mıyız değil miyiz belli olacak. Esasen Ramazan bize ”ramazanlaşan bir hayatı” öğretmiş olmalı. Bu noktada şunu belirtelim. Ramazan bir Müslüman için bir aylık bir kurstur.Bir eğitim kampı gibidir.Bu kursta bir ay boyunca birçok dersler verildi.Tabi öncelikle bu kursa talebe olmak lazım.Ramazanın semtine uğramayan, yada Ramazanın  semtlerine uğramadığı kimseler konumuz dışındadır.

Ramazan mektebinde neler öğrendik?

Kur’an’ın doğduğu ay olması hasebiyle evvela Kur’an ile iletişimimizi gözden geçirdik değil mi? Kur’an’ı okuyabiliyor muyuz?  Bilmiyorsak bu ayı fırsat bilerek öğrenme yoluna girdik mi? Okumayı biliyorsak anlama yolunda ne gibi çabalarımız oldu? Öyle ya Kur’an sadece okumak /tilavet için inmedi ki! Kur’an esasen hayata okunmak için indi. Bu şuura sahip olduk mu bu Ramazanda?

Ramazan mektebinde Oruç ile arındık, takvaya ulaştık mesela.(Bakara2/183)Bu arınmamızı şimdi idrak ettiğimiz mübarek 11 ayda da korumak boynumuzun borcu değil mi?

Ramazan mektebinde sabrı öğrendik. Fakirle empati yapmayı, açın halinden anlamayı yaşayarak öğrendik. Ancak bu güzellikler bir aya mahsus olmamalı, 11 ayda da güzel hasletler devam etmeli.

Ramazan mektebinde NAMAZ ile barıştık değil mi. Özellikle sair günlerde namaza soğuk olan, namazı haftalık ya da yıllık kılan birisi iseniz ramazanda 5 vakti camide cemaatle kıldınız inşallah. Ramazanla birlikte 5 vakit namaz moduna geçtiniz. Ancak Şevval ile birlikte tekrar haftalık ya da yıllık namaz moduna asla dönmemelisin. Aksi takdirde “ramazan müslümanı” yaftasını yersin ki Müslüman” ramazan müslümanı” olamaz. Müslümanlığını sadece bir aya mahsus kılmaz. İbadet bir aya mahsus değildir zira. Nitekim Rabbimiz “Sana ölüm gelinceye kadar rabbine ibadet et(Hicr15/99)  demiyor muydu?

Ramazan mektebinde içki ve kumar gibi haramlara tevbe ettiniz değil mi? Bir oruç ile birlikte bu kötülükleri de terk ettiniz. Ama bir daha dönmemeye de tevbe-i Nasuh ile tevbe ettiniz inşallah. Yoksa tevbe etmediniz mi? Yoksa bayramın birinci günü içmeye kaldığınız yerden devam mı edeceksiniz? Böyle düşünüyorsanız kendinize çok yazık ediyorsunuz derim. Ramazan mektebi sana bir şey verememiş demektir. Ramazan okulundan başarısız bir talebe olarak mezun oluyorsun demektir.

Özetin özeti. Allah’a kulluk belli zamana mahsus değildir. Ömür boyu sürekli kullukla emrolunduk. Ramazan elbette pek faziletli, çok değerli, getirisi çok olan bir ay. Ancak diğer 11 ay da mübarektir. Mesela ramazanda namaz farz da ramazandan sonra farz değil mi? Ramazanda içki-kumar haram da Şevval’de, Zilhicce’de helal mi?

Ramazan büyük getirisi olan bir Pazar idi. Bir ay açık kaldı. Şimdi kapandı. Bir ay boyunca istifade eden etti. Ne mutlu hakkıyla istifade edenlere.04.07.2016478 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret172913
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Kurugeriş'te Hava
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
SOSYAL MEDYA