• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
MÜBAREK 11 AYLAR GELDİ
04/07/2016

Mübarek Ramazan-ı Şerifi uğurladık ve Mübarek 11 aylara girdik. Bundan sonra  Ramazan Müslümanı mıyız değil miyiz belli olacak. Esasen Ramazan bize ”ramazanlaşan bir hayatı” öğretmiş olmalı. Bu noktada şunu belirtelim. Ramazan bir Müslüman için bir aylık bir kurstur.Bir eğitim kampı gibidir.Bu kursta bir ay boyunca birçok dersler verildi.Tabi öncelikle bu kursa talebe olmak lazım.Ramazanın semtine uğramayan, yada Ramazanın  semtlerine uğramadığı kimseler konumuz dışındadır.

Ramazan mektebinde neler öğrendik?

Kur’an’ın doğduğu ay olması hasebiyle evvela Kur’an ile iletişimimizi gözden geçirdik değil mi? Kur’an’ı okuyabiliyor muyuz?  Bilmiyorsak bu ayı fırsat bilerek öğrenme yoluna girdik mi? Okumayı biliyorsak anlama yolunda ne gibi çabalarımız oldu? Öyle ya Kur’an sadece okumak /tilavet için inmedi ki! Kur’an esasen hayata okunmak için indi. Bu şuura sahip olduk mu bu Ramazanda?

Ramazan mektebinde Oruç ile arındık, takvaya ulaştık mesela.(Bakara2/183)Bu arınmamızı şimdi idrak ettiğimiz mübarek 11 ayda da korumak boynumuzun borcu değil mi?

Ramazan mektebinde sabrı öğrendik. Fakirle empati yapmayı, açın halinden anlamayı yaşayarak öğrendik. Ancak bu güzellikler bir aya mahsus olmamalı, 11 ayda da güzel hasletler devam etmeli.

Ramazan mektebinde NAMAZ ile barıştık değil mi. Özellikle sair günlerde namaza soğuk olan, namazı haftalık ya da yıllık kılan birisi iseniz ramazanda 5 vakti camide cemaatle kıldınız inşallah. Ramazanla birlikte 5 vakit namaz moduna geçtiniz. Ancak Şevval ile birlikte tekrar haftalık ya da yıllık namaz moduna asla dönmemelisin. Aksi takdirde “ramazan müslümanı” yaftasını yersin ki Müslüman” ramazan müslümanı” olamaz. Müslümanlığını sadece bir aya mahsus kılmaz. İbadet bir aya mahsus değildir zira. Nitekim Rabbimiz “Sana ölüm gelinceye kadar rabbine ibadet et(Hicr15/99)  demiyor muydu?

Ramazan mektebinde içki ve kumar gibi haramlara tevbe ettiniz değil mi? Bir oruç ile birlikte bu kötülükleri de terk ettiniz. Ama bir daha dönmemeye de tevbe-i Nasuh ile tevbe ettiniz inşallah. Yoksa tevbe etmediniz mi? Yoksa bayramın birinci günü içmeye kaldığınız yerden devam mı edeceksiniz? Böyle düşünüyorsanız kendinize çok yazık ediyorsunuz derim. Ramazan mektebi sana bir şey verememiş demektir. Ramazan okulundan başarısız bir talebe olarak mezun oluyorsun demektir.

Özetin özeti. Allah’a kulluk belli zamana mahsus değildir. Ömür boyu sürekli kullukla emrolunduk. Ramazan elbette pek faziletli, çok değerli, getirisi çok olan bir ay. Ancak diğer 11 ay da mübarektir. Mesela ramazanda namaz farz da ramazandan sonra farz değil mi? Ramazanda içki-kumar haram da Şevval’de, Zilhicce’de helal mi?

Ramazan büyük getirisi olan bir Pazar idi. Bir ay açık kaldı. Şimdi kapandı. Bir ay boyunca istifade eden etti. Ne mutlu hakkıyla istifade edenlere.04.07.2016489 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret184907
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.91115.9348
Euro6.55396.5802
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA