• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
DARBE
21/08/2016

“Darbe” arapça bir kelimedir. Kelime olarak “vurma-vuruş “ manasına gelir. Dilimizde ve kültürümüzde DARBE denilince şu anlaşılır: Bir ülkede zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükûmeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde yönetimi devirme işi.

Tarihimiz darbelerle doludur. Osmanlının son dönemlerinde başlayan darbe geleneğimiz Cumhuriyetle de devam etmiş gözüküyor.1960,1971,1980 askeri darbelerinden sonra 1997’de  post modern darbeyle de tanıştık. Tam, “Ülke  darbelerden kurtuldu. Artık bir daha askeri darbeler olmaz” diye düşünürken 15 Temmuz ‘da yeni bir darbe girişimine şahit olduk.

Geçmişteki darbeler bir yana 15 Temmuz darbe girişimi bir yana. O gece, tarihe altın harflerle yazılacak destansı kahramanlıklara milletçe şahid olduk. Asker içindeki FETÖ’cü bir gurup cuntacı asker milletin silahı ile millete ateş açtı o gece.240 şehidimiz 2 binin üzerinde de gazimiz var. O gece milletin kalbi sayılan TBMM, tarihinde ilk defa bombalandı.Polis Özel Harekât merkezi bombalandı ve 53 polisimiz şehid edildi. Hedefleri  Reis-i Cumhurumuzu derdest edip ülkeyi kaosa sürüklemek, belki de milyonlarca insanın kanını akıtmaktı. Ama planı Allah bozdu. Reis-i Cumhurumuzun milleti sokağa daveti ile sokaklar tanklara direndi. Halk vatanına sahip çıktı ve bu  hainlere fırsat vermedi. Diyanet’in talimatıyla tüm minarelerden Ezan ve salalar yükseldi o gece. Bu işaretle halk uyandı ve canı pahasına darbecilere geçit vermedi.

Bir karıncayı bile incitmez” denilen insanlar o gece ölüm yağdırdı millete. “Altın nesil yetiştiriyoruz” diye yıllardır bizi uyutmuşlar meğer. Gördük ki canavar nesil yetiştirmişler.  Vatanına milletine sadık imanlı nesiller yetiştirdiklerini sanıyorduk. Yıllardır milleti bununla uyutup milletin zekatına, fitresine kurbanına çökmüşler. Bu paralarla nelere yatırım yapmışlar meğer. Asıl niyetlerini 15 Temmuz gecesi öğrendi millet. Milletin ekmeğini yiyip millete ihanet eden birer hainmiş bunlar. O gece helikopterle Yunanistan’a kaçan askerler,  güney sınırımızda PYD-PKK’ya sığınmak için kaçan başsavcı her şeyi anlatıyor aslında.

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçti. Darbe gecesinden itibaren millet sokaklardaydı. Bu darbe girişiminin bir faydası oldu ki o da bizi bir birimize kenetledi. Tam 27 gün boyunca 81 il ve ilçelerinde ellerde bayrak vatan nöbeti tutuldu. Mecliste iktidar ve muhalefet tek yürek oldu.

7 Ağustos’ta  İstanbul Yenikapı’da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler  Mitingi” özlenen ve belki de hayal bile edemeyeceğimiz Büyük Türkiye fotoğrafını gösterdi bize. Zira her renkten 5 milyon insanın al bayrakla doldurduğu meydanda; Cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başbakan, muhalefet liderleri, Genelkurmay başkanı, yüksek yargı başkanları, Diyanet İşleri başkanı bir aradaydı. Kur’an tilaveti ile başlayan miting Diyanet İşleri başkanımızın duası ile devam etti. Sonra az evvel saydığımız devlet  büyüklerimiz birer konuşma yaptılar. Gerek Yenikapı meydanındaki milyonlar,   gerekse Tv’den izleyen vatandaşlar bu tarihi anlara gözyaşlarıyla şahit oldular. Bu büyük kenetlenmeye ne kadar da ihtiyacımız varmış. Yenikapı, Büyük Türkiye’ye yeni kapı aralamış durumda. Bu ruh devam etmeli.

20.08.2016318 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret172913
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Kurugeriş'te Hava
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
SOSYAL MEDYA