• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
DARBE
21/08/2016

“Darbe” arapça bir kelimedir. Kelime olarak “vurma-vuruş “ manasına gelir. Dilimizde ve kültürümüzde DARBE denilince şu anlaşılır: Bir ülkede zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükûmeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde yönetimi devirme işi.

Tarihimiz darbelerle doludur. Osmanlının son dönemlerinde başlayan darbe geleneğimiz Cumhuriyetle de devam etmiş gözüküyor.1960,1971,1980 askeri darbelerinden sonra 1997’de  post modern darbeyle de tanıştık. Tam, “Ülke  darbelerden kurtuldu. Artık bir daha askeri darbeler olmaz” diye düşünürken 15 Temmuz ‘da yeni bir darbe girişimine şahit olduk.

Geçmişteki darbeler bir yana 15 Temmuz darbe girişimi bir yana. O gece, tarihe altın harflerle yazılacak destansı kahramanlıklara milletçe şahid olduk. Asker içindeki FETÖ’cü bir gurup cuntacı asker milletin silahı ile millete ateş açtı o gece.240 şehidimiz 2 binin üzerinde de gazimiz var. O gece milletin kalbi sayılan TBMM, tarihinde ilk defa bombalandı.Polis Özel Harekât merkezi bombalandı ve 53 polisimiz şehid edildi. Hedefleri  Reis-i Cumhurumuzu derdest edip ülkeyi kaosa sürüklemek, belki de milyonlarca insanın kanını akıtmaktı. Ama planı Allah bozdu. Reis-i Cumhurumuzun milleti sokağa daveti ile sokaklar tanklara direndi. Halk vatanına sahip çıktı ve bu  hainlere fırsat vermedi. Diyanet’in talimatıyla tüm minarelerden Ezan ve salalar yükseldi o gece. Bu işaretle halk uyandı ve canı pahasına darbecilere geçit vermedi.

Bir karıncayı bile incitmez” denilen insanlar o gece ölüm yağdırdı millete. “Altın nesil yetiştiriyoruz” diye yıllardır bizi uyutmuşlar meğer. Gördük ki canavar nesil yetiştirmişler.  Vatanına milletine sadık imanlı nesiller yetiştirdiklerini sanıyorduk. Yıllardır milleti bununla uyutup milletin zekatına, fitresine kurbanına çökmüşler. Bu paralarla nelere yatırım yapmışlar meğer. Asıl niyetlerini 15 Temmuz gecesi öğrendi millet. Milletin ekmeğini yiyip millete ihanet eden birer hainmiş bunlar. O gece helikopterle Yunanistan’a kaçan askerler,  güney sınırımızda PYD-PKK’ya sığınmak için kaçan başsavcı her şeyi anlatıyor aslında.

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçti. Darbe gecesinden itibaren millet sokaklardaydı. Bu darbe girişiminin bir faydası oldu ki o da bizi bir birimize kenetledi. Tam 27 gün boyunca 81 il ve ilçelerinde ellerde bayrak vatan nöbeti tutuldu. Mecliste iktidar ve muhalefet tek yürek oldu.

7 Ağustos’ta  İstanbul Yenikapı’da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler  Mitingi” özlenen ve belki de hayal bile edemeyeceğimiz Büyük Türkiye fotoğrafını gösterdi bize. Zira her renkten 5 milyon insanın al bayrakla doldurduğu meydanda; Cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başbakan, muhalefet liderleri, Genelkurmay başkanı, yüksek yargı başkanları, Diyanet İşleri başkanı bir aradaydı. Kur’an tilaveti ile başlayan miting Diyanet İşleri başkanımızın duası ile devam etti. Sonra az evvel saydığımız devlet  büyüklerimiz birer konuşma yaptılar. Gerek Yenikapı meydanındaki milyonlar,   gerekse Tv’den izleyen vatandaşlar bu tarihi anlara gözyaşlarıyla şahit oldular. Bu büyük kenetlenmeye ne kadar da ihtiyacımız varmış. Yenikapı, Büyük Türkiye’ye yeni kapı aralamış durumda. Bu ruh devam etmeli.

20.08.2016409 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUR’AN NEDEN HAYATIMIZI DEĞİŞTİRMİYOR? - 13/08/2020
Hayat kitabımız Kur’an bir “uyarı”, aynı zamanda bir “öğüt” kitabıdır.(Bakara 2/119, Sad 38/87,Tekvir 81/27)
KURBAN NOTLARI - 31/07/2020
Kurban kelime itibariyle “yaklaşmayı” ifade eder. Buradan yola çıkarak kurban kesmenin salt bir “hayvan boğazlamak” olmadığını çıkarabiliriz.
NAMAZ SEVİNCİ - 01/06/2020
Namaz kulun Rabbi ile kurduğu en güçlü iletişimdir. Ne büyük zikirdir namaz bir bilseniz.(Ankebut45)
SİZİN KADİR GECENİZ NE ZAMAN? - 19/05/2020
Sahi sizin Kadir Geceniz ne zaman? Çoğumuz Ramazanın 27. Gecesine odaklandık değil mi?
CENNETE TÜNEL AÇMAK - 05/05/2020
Cennet her Müslümanın hayalidir. Rabbimiz bizi bu dünyada sınava tabi tutuyor.
HÜZÜNLÜ RAMAZAN - 24/04/2020
Dünya aylardır Koronavirüs salgını ile boğuşuyor. Ülkemizde de hastalığın yayılmasını önlemek maksadıyla bir dizi tedbirler alındı.
HAYIRDA YARIŞMAK - 17/04/2020
Devletimiz tarafından “Biz Bize Yeteriz Türkiye” yardımlaşma kampanyası başlatılıp da bağışlar yağmur gibi yağmaya başlayınca aklıma Tebük seferi öncesi yaşananlar geldi.
İMAMLAR VE DOKTORLAR - 31/03/2020
Millet Koronavirüs ile savaşırken şu malum “hastalıklı kafa” yine ortalığı bulandırdı. Neymiş 150 bin imam bir doktor etmezmiş! İmamlar ile doktorları kıyas etmek ne kadar doğru dersiniz?
İYİ-KÖTÜ-ÇİRKİN - 18/03/2020
Bir süredir dünya gündeminin ilk sıralarında “Koronavirüs” yer alıyor. Koronavirüs’ün anavatanı Çin. Daha sonra dünya çapında yayıldı. “Acaba ülkemizde de vaka olur mu?” sorusu hep gündemdeydi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret203596
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar7.30957.3388
Euro8.65038.6850
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA