• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
DARBE
21/08/2016

“Darbe” arapça bir kelimedir. Kelime olarak “vurma-vuruş “ manasına gelir. Dilimizde ve kültürümüzde DARBE denilince şu anlaşılır: Bir ülkede zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükûmeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde yönetimi devirme işi.

Tarihimiz darbelerle doludur. Osmanlının son dönemlerinde başlayan darbe geleneğimiz Cumhuriyetle de devam etmiş gözüküyor.1960,1971,1980 askeri darbelerinden sonra 1997’de  post modern darbeyle de tanıştık. Tam, “Ülke  darbelerden kurtuldu. Artık bir daha askeri darbeler olmaz” diye düşünürken 15 Temmuz ‘da yeni bir darbe girişimine şahit olduk.

Geçmişteki darbeler bir yana 15 Temmuz darbe girişimi bir yana. O gece, tarihe altın harflerle yazılacak destansı kahramanlıklara milletçe şahid olduk. Asker içindeki FETÖ’cü bir gurup cuntacı asker milletin silahı ile millete ateş açtı o gece.240 şehidimiz 2 binin üzerinde de gazimiz var. O gece milletin kalbi sayılan TBMM, tarihinde ilk defa bombalandı.Polis Özel Harekât merkezi bombalandı ve 53 polisimiz şehid edildi. Hedefleri  Reis-i Cumhurumuzu derdest edip ülkeyi kaosa sürüklemek, belki de milyonlarca insanın kanını akıtmaktı. Ama planı Allah bozdu. Reis-i Cumhurumuzun milleti sokağa daveti ile sokaklar tanklara direndi. Halk vatanına sahip çıktı ve bu  hainlere fırsat vermedi. Diyanet’in talimatıyla tüm minarelerden Ezan ve salalar yükseldi o gece. Bu işaretle halk uyandı ve canı pahasına darbecilere geçit vermedi.

Bir karıncayı bile incitmez” denilen insanlar o gece ölüm yağdırdı millete. “Altın nesil yetiştiriyoruz” diye yıllardır bizi uyutmuşlar meğer. Gördük ki canavar nesil yetiştirmişler.  Vatanına milletine sadık imanlı nesiller yetiştirdiklerini sanıyorduk. Yıllardır milleti bununla uyutup milletin zekatına, fitresine kurbanına çökmüşler. Bu paralarla nelere yatırım yapmışlar meğer. Asıl niyetlerini 15 Temmuz gecesi öğrendi millet. Milletin ekmeğini yiyip millete ihanet eden birer hainmiş bunlar. O gece helikopterle Yunanistan’a kaçan askerler,  güney sınırımızda PYD-PKK’ya sığınmak için kaçan başsavcı her şeyi anlatıyor aslında.

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçti. Darbe gecesinden itibaren millet sokaklardaydı. Bu darbe girişiminin bir faydası oldu ki o da bizi bir birimize kenetledi. Tam 27 gün boyunca 81 il ve ilçelerinde ellerde bayrak vatan nöbeti tutuldu. Mecliste iktidar ve muhalefet tek yürek oldu.

7 Ağustos’ta  İstanbul Yenikapı’da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler  Mitingi” özlenen ve belki de hayal bile edemeyeceğimiz Büyük Türkiye fotoğrafını gösterdi bize. Zira her renkten 5 milyon insanın al bayrakla doldurduğu meydanda; Cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başbakan, muhalefet liderleri, Genelkurmay başkanı, yüksek yargı başkanları, Diyanet İşleri başkanı bir aradaydı. Kur’an tilaveti ile başlayan miting Diyanet İşleri başkanımızın duası ile devam etti. Sonra az evvel saydığımız devlet  büyüklerimiz birer konuşma yaptılar. Gerek Yenikapı meydanındaki milyonlar,   gerekse Tv’den izleyen vatandaşlar bu tarihi anlara gözyaşlarıyla şahit oldular. Bu büyük kenetlenmeye ne kadar da ihtiyacımız varmış. Yenikapı, Büyük Türkiye’ye yeni kapı aralamış durumda. Bu ruh devam etmeli.

20.08.2016326 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret180102
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.69245.7152
Euro6.29836.3235
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA