• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
EŞ DURUMUNDAN CENNET!
23/10/2016

Eş durumundan tayin olur da eş durumundan cennet  olmaz mı? Tabi ki olmaz. Ama görünen o ki din adına ortaya çıkıp ahkam  kesen birileri cenneti kendi adamlarına parsellemişler!  Öyle bir hava estiriyorlar ki cennete gitmek için mutlaka birilerinden referanslı olacaksın!

“Bizim takımdan isen cennettesin” demiyorlar mı? Buna göre sizin takımdan değilsek yandık! Sizin takımdan olmak zorunda mıyız? Değiliz.

Adamlar o kadar tozutmuşlar ki cennete bile el koymuşlar sanki! Melekleri bile kontrolleri altına almışlar! Güya melekler falan takımdansan sorgusuz direkt cennete geç diyeceklermiş!

İşin garib tarafı da, bütün bu zırva söylemlere inanan ve koyun gibi dinleyip hiç itiraz etmeyen bir sürü insan var. Birazcık düşünse, azıcık Kur’an’dan ve sünnetten haberi olsa  bunlara inanabilir mi? Hayır. Düşünmüyor, aklını kullanmıyor? Bakın Kur’an aklını kullanmayanlar için ne diyor:

“…Ve O aklını kullanmayanları pisliğe mahkun eder!”(Yunus10/100)

Din adına sunum yapanlar Kur’an penceresinden bakıp ona göre konuşmak zorunda. Peygamber dahi kendine yarın ne yapılacağını bilmiyor(Ahkaf46/ 9) ama bizimki tüm taraftarlarını sırattan cennete postalıyor! Ya ilk o yuvarlanırsa cehenneme! Nerden belli cennete gideceği ki başkasını cennete gönderiyor. Hem bu yetkiyi kimden almış?

İşte Ahkaf suresi 9. Ayeti: “De ki: "Ben peygamberlerin ilki değilim; kendime de size de ne yapılacağını asla bilmiyorum; ben sadece (vahyi) olduğu gibi beyan eden bir uyarıcıyım."

Bir Müslüman Allah Rasülü(sav)’nün kızı Fatıma’ya yaptığı şu uyarıyı bilse bu şarlatanlara inanır mı? İnanmaz. Bakın ne diyor Allah Rasulü: (iki kaynakta şöyle geçiyor)

-Ey kızım Fatıma! Nefsini Allah’tan satın almaya bak. Vallahi ben Allah katında senin için de bir şey yapamam.(Buhari,Vesaya 11) "Ey kızım Fatıma!, Babam Peygamber diye güvenme Rabbine karşı kulluk vazifeni yap, Eğer Allah'tan nefsini satın alamazsan vallahi ben bile senin namına hiçbir şey yapamam..." (Müslim, İman,89, Hadis no:351)

Bunu duyan ve bu şuurda olan Hz. Fatıma ile diğer Ehl-i Beyt ve sahabiler ibadetler ve kulluk noktasında birilerine güvenerek tembellik etmediler. Mesela Hz. Aişe validemiz Hz. Peygamber’in eşi olmasında dolayı sorgusuz cennete gitmeyecek. O hiçbir zaman bunu da düşünmedi. Yani Hz. Aişe eş durumundan cennet hayal etmedi. Tam tersi ümmete örnek olmaları sebebiyle(Bkz Ahzab33/32) dini yaşama noktasında çok daha dikkatli oldular.

Cennete birilerinin torpili ile değil iman ve Salih amellerle gidilir. Bu hususta onlarca ayet var.Biz burada bir tanesiyle yetinelim.

“İman edip iyi davranışlarda bulunanlara gelince, onlar için makam olarak Firdevs cennetleri vardır.”(Kehf18/107)411 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret175981
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA