• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
HAY DİLİNİ ARI SOKSUN HOCAM!
02/11/2016

İsmini vermek istemeyen hanım izleyici, telefonla hocanın CANLI yayın  tv programına bağlanıyor. Kadın:
"Hocam ben 12 bin İhlas ı şerif okuyorum, bir dilek tutabilir miyim?"
Soruya bak hizaya gel!
Hoca; okuyabilirsin, güzel… falan dedikten sonra, “ama dilek tutmak falan yok” cümlesini de ilave ediyor.
Buraya kadar normal. Lakin eksik. Bekliyorum esas cevabı verecek mi diye. Ama bir yandan da korkuyorum yine esas mesajı ıskalayacak   diye.  

Aynen de öyle oldu. Top taca gitti.
“Hay dilini arı soksun hocam!” dedim kendi kendime.
Tamam, 12 bin ihlas okuyacaksan oku. Şart değil ama oku. Ancak bir kez de anlamını oku. Rabbimiz İHLAS suresinde ne mesaj veriyor bir bakalım” desen ne olurdu!? Bunu demek çok mu zordu. Ekran karşısında seni milyonlar izliyordu. Tam sırasıydı. Bu ümmetin Kur’an’a bakışının değişmesi ve yeniden dirilişi yönünde büyük bir katkın olurdu. Ama olmadı. Tabi en kolay olanı söyledin. Asıl yapılması gerekeni ıskaladın. Bence sorumlusun hocam. ALLAH bunu sana soracak hocam. Demedi deme.

Evet  bugün ümmetin dirilişinin önündeki en büyük engel Kur’an’a ÖLÜ KİTABI muamelesi yapılması bence. Kur’an folklorik bir enstrüman, sevap kazanma makinesi olarak görülüyor maalesef. Toplumda, diriden çok ölüyü ilgilendirir bir kutsal metin algısı hakim. Halbuki toplumda daha çok ölülere okunan Yasin Suresinin 70. Ayeti hayata okunsa, Kur’an’ın ölülere değil dirilere bir mesaj olduğu görülecek.

Bir Müslüman bir kez olsun şu ayete kulak vermez mi? Burada Allah Rasülü bizi Rabbine şikayet ediyor. Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terkettiler. (Furkan25/30)

İşin garip tarafı da “Kur’an okumayın sapıtırsınız. Kur’an’ı siz anlayamazsınız. Onu sadece biz anlarız. Siz, bizim size anlattığımıza inanın ve bununla yetinin” diyen bir güruh türedi. Kur’an’ın anlaşılmaz ve zor bir kitap olduğu tezi onların iddiası. Ama Rabbimiz tersini söylüyor.( Bakara2/118 , Al-i İmran3/118, Enam6/126,Yunus10/5, İsra17/12 ve 41,  Nahl16/89,Kasas28/2, Kamer54/17, Hadid57/17, Zuhruf43/2)

Bu zavallılar neden    millete siz Kur’an okumayın, meal-tefsir okumayın diyorlar sizce? Ben çözdüm bunu. Eğer millet şuurlu Kur’an okusa, Kur’an’ı hayatına okumaya başlasa bu zavallıların tezgahı bozulacak. Dükkan kapanacak. Millet Kur’an okumaya başladığı zaman, Mesela “bizim takımdan olanlar cennete gidecektir” söylemi, “De ki: "Ben peygamberlerin ilki değilim; kendime de size de ne yapılacağını asla bilmiyorum; ben sadece (vahyi) olduğu gibi beyan eden bir uyarıcıyım." (Ahkaf46/ 9) ayeti ile boşa çıkacaktır.

Mesela kıyamet alametleri edebiyatı yapanların, kıyamet için tarih verenlerin tezgahı da şu ayet ile bozulacaktır:  Sana kıyameti, ne zaman gelip çatacağını soruyorlar. De ki: Onun ilmi ancak Rabbimin katındadır. Onun vaktini O'ndan başkası açıklayamaz. O göklere de yere de ağır gelmiştir. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki: Onun bilgisi ancak Allah'ın katındadır; ama insanların çoğu bilmezler.” (Araf7/187) Bu hususun daha iyi anlaşılması noktasında Allah için şu ayetlere de bakalım: Araf7/188, Enam6/50, Taha20/15, Naziat 79/42-44, Ahzab33/63

Selam ve dua ile.02.11.2016264 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret184907
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.91115.9348
Euro6.55396.5802
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA