• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
ALLAH DİYEN YANDI ÖYLE Mİ?
07/11/2016

Bir TV programında izlemiştim. Program konuğu hoca bir kıssa anlatmıştı. Kıssanın doğruluğu yanlışlığı ayrı bir mevzu.Fakat bu kıssa üzerinden insanlara din adına ne saçmalıklar pazarlandığının bilinmesini isterim. Hoca anlatıyor:

Bir gün Ebu’l Hasan Harakani hazretlerinin müridlerinden bir kafile onu ziyarete gider. Ayrılırken, ‘başınıza bir şey gelirse beni vesile ederek Allah’tan yardım isteyin’ diyerek müridlerini tembihler. Yolda kervan soyulur. Kervanda bulunanların tamamı ‘Allah! Allah!’ diyerek Allah’tan yardım isterler. Kervandakilerden sadece bir kişi ‘ne olur  Allah’ım Ebu’l- Hasan hürmetine bizi kurtar’ diye dua eder. Sabah olduğunda bakarlar ki herkes soyulmuş, ama ‘Ya Ebu’l- Hasan!’ diyenin malına hiçbir şey olmamış. Tekrar Hazrete giderler ve derler ki: ‘Biz Allah dedik soyulduk, bu Ebu’l-Hasan dedi kurtuldu.Bunun hikmeti nedir?’ Şöyle cevap verir: Evlatlarım! ben size söylemiştim. Siz günah işlediğinizden dolayı Allah duanıza icabet etmez. Ama o diğeri   beni aracı yapınca ben Allah’a dua ettim.”

Şimdi siz bu konuşmadan  hangi mesajı alırsınız?

Ben kendi adıma dört şey çıkardım:

1-Haşa Allah’ın gücü yetmez, kullarını eşkıyadan kurtaramaz bile!
2-Sakın ha Allah demeyin. Allah diyen yanar.
3-Dua etmek sizin ne haddinize. Siz Allah’a dua edemezsiniz. Günahınız var. Allah’a duanızı ulaştırmak için aracılar  bulup onlar ile duanızı ulaştırabilirsiniz.
4-Dua etmek için günahsız olmak lazım!

Gördünüz mü dini ne hale getirdiklerini?

Milleti nelerle uyutuyorlar?

Bu örnek, din adına işlenen cinayetlerden sadece birisi.

Adam çıkmış CANLI yayında millete “sakın ha Allah demeyin, Allah diyenler yanar” demeye getiriyor. “Siz direkt Allah’a dua etmeyin. Siz Allah’a ulaşamazsınız. Sizin Allah’a ulaşmanız için bize müracaat etmeniz lazım” diyor aslında. Sakın ha kimse bize  Maide 35. Ayeti delil olarak getirmeye kalkmasın?

Hani, 5 vakit namazlarımızın her rekatında “Yalnız sana ibadet eder yalnız senden yardım isteriz” diyorduk. Rabbimiz bu duayı bize boşuna mı öğretti?

 Hem, namazlarımızda günde en az 40 defa “yalnız senden yardım isteriz” diyeceğiz hem de gidip kendimiz gibi bir faniden yardım isteyeceğiz.!?

Yoksa Rabbimiz bize çok mu uzak? “Ben kullarıma yakınım”(Bakara2/186),”bana dua edin cevap vereyim(Mü’min40/60), biz ona(insana) şah damarından daha yakınız(Kaf50/16)  diyen bir Rabbimiz olduğunu bilmiyor muyuz?

Şu garabete bakar mısınız Allah aşkına! Aracı yapılan kişi kendini günahsız sayıyor. Ey buna inanan kardeşim! Günahsız olmak(İsmet) sadece Peygamberlere has bir özellik değil miydi?  O halde neden hala bir takım insanları melek ya da peygamber gibi görüyorsun?

 İşte bugün İslam aleminde temel sıkıntılardan birisi de bu. Herkes kendi liderini, kendi din büyüğünü günahsız masum sayıyor.Üstelik bu kardeşlerimiz Ehl-i Sünnet holiganı kesilirler ama Şianın önemli itikat esaslarından birisi olan İmamların masumiyeti inancını tepe-tepe kullanırlar.

Tıpkı FETÖ’nün,  Şia karşıtı pozlar verip de Şia’nın itikat esaslarından olan TAKİYYE’yi tepe-tepe kullanması gibi.

Yine bu örnekten yola çıkarak belirtelim. Din adına sunum yapan din cahilleri ne yaptıklarının farkında mı acaba? Adamlar düpedüz “Allah’ın gücü yetmez bizimkinin gücü yeter” diyorlar. Allah ile insanı yarıştırıyorlar. Bu ne küstahlık ,bu ne edepsizlik böyle!

Diğer taraftan bu anlatılan kıssada şu da var. Önümüzde, Allah’a ait sıfatlarla muttasıf yarı tanrı bir insan portresi var. Bu yarı tanrı varlık (haşa) her yerde hazır ve nazır olmalı ki bağlılarının imdadına yetişiyor!

Bu arada diğer bir garabet de şu:.Bu tür insanların kafasında UZAK TANRI TASAVVURU hakim.Allah bize çooook uzak.Biz kim, tanrı kim? Öyleyse bizi ona ulaştıracak aracı varlıklar edinelim.

 Özetin özeti:  Bize şah damarımızdan daha yakın olan Rabbimize kendimizi neden uzak görelim ki? Rabbimiz bizi bizden daha iyi biliyor. O her zaman ve zeminde kullarını  görür ve duyar. Dua etmek için ara bağlantı araçlarına gerek yoktur. Unutulmasın ki Allah’ın affetmeyeceği tek günah ŞİRK. Allah’ın ilahlığını yeterli görmeyip yedek tanrılarla ona ulaşmanın adıdır ŞİRK.

07.11.2016298 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret186864
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA