• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
“AL SANA BİR GÖBEK VER BANA BİR BEBEK!” MASKARALIĞI
27/11/2016

Yaklaşık 20 sene evvel bir arkadaşımla Bursa Emir Sultan Türbesine gitmiştik. Bu sırada adamın birisi kapıdan doğru içeri girer girmez    Emir Sultan’ın kabrine doğru secdeye kapandı. Şaşırdık doğrusu. Bu kadar büyük bir hata alenen nasıl yapılabilirdi? Hemen adamı çektik bir kenara ve dedik ki, abi biz ilahiyat fakültesinde öğrenciyiz, az evvel yaptığın dine aykırıdır, haramdır dedik. Adam yanlış yaptığını , bunun yanlışlığını bilmediğini söyleyerek hatasını kabul etti ve bize teşekkür ederek ayrıldı.

 Bursa’da görevli olduğumuz yıllarda bir sabah Tezveren Türbesini ziyarete gittik. Burada da manzara farklı değil, hatta daha da vahim idi. Özellikle kadınların yoğun ilgisi vardı türbeye. Ama hurafeler havada uçuşuyordu. Türbede ki sandukaya orasını burasını sürenler mi ararsın, kabri tavaf edenler mi ararsın, secde edenler mi ararsın? Aman ya Rabbim millet yoldan çıkmış…Hele bir türbedar var ki evlere şenlik. Oranın kaymağını götüren adam belli ki. İçeri girdiğimizde namaz kılıyordu güya! Biz kapıdan girerken namazdan doğru bize “buyur buyur,  hoş geldiniz!” demesin mi? Sonra da kaldığı yerden namazına! devam etti. Nasıl namazsa?

Yıllar önce bir TV programında   izlemiştim. İstanbul’da bilmem ne türbesinde çocuk sahibi olamayan kadınlar o türbeye gelerek sanduka etrafında “al sana bir göbek ver bana bir bebek” türküleri eşliğinde tavaf ediyorlardı!

Siirt Baykan’da görev yaptığım yıllarda Ziyaret Beldesinde Veysel Karani camii imam-hatibi anlatmıştı. Hocanın anlattığına göre insanlar Veysel Karani Türbesi etrafında tavaf ederlermiş. Hoca bu maskaralığı zor da olsa kaldırmayı başarmış. Hemen yakında Şeyh Osman Türbesi bulunuyor. Burada ise daha şaşılacak hurafeler icra ediliyormuş. Ziyaretçiler aynen Mina’da Cemarat’ta şeytan taşlar gibi ellerinde taşlar alıp dereye doğru fırlatırlarmış.

Bütün bu misalleri neden anlattım? Müslüman toplumda insanların tevhidden nasıl saptıklarını göstermek için. Bu davranışların hiç mazur görülecek, müsamaha edilecek yanı yoktur. Kendisine şah damarından daha yakın (Kaf50/16) Allah’a iman etmemiş miydi yoksa? Müslümanın bir ölüden ne gibi beklentisi olabilir? Ne istedi de Allah vermedi de kabirdeki ölü verdi. Bütün bu sorulara cevap vermemiz lazım.

Halbuki aklı başında bir müslümanın bilmesi ve yapması gereken şu: Allah yegane kulluk edilecek varlıktır.Yalnız ona ibadet ederiz ve yalnız ondan yardım dileriz(Fatiha1/5) Allah baki, kullar fanidir.Her insan ölümlüdür(Al-i İmran3/185,Enbiya21/35, Ankebut29/57) Peygamberler de insandır ve hepsi vefat etmişlerdir.Hz. İsa dahil.(Zümer39/30,Enbiya21/8,34, Al-i İmran3/55 )Dolayısıyla kabirdekiler bizi duyamazlar(Fatır35/22,Neml27/80,Rum30/52) ,bize her hangi bir fayda ya da zararları olamaz.

Kabirlerde, mezarlarda yatan ölmüş kimselerin artık dünya ile alakaları kalmamıştır. Dünyaya dair her hangi bir tasarrufları olamaz. Vardır diyenler din tahrifçileridirler, din tüccarlarıdırlar. Bizim Müslüman olarak yapmamız gereken, Efendimizin öğrettiği gibi “ölümü ve ahreti hatırlatması” sebebiyle kabirleri ziyaret etmemiz, kabirlerdekilere dua etmemizdir. Hapsi bu kadar.Velev ki kabirde-türbede yatan insan mübarek bilinen ,veli bilinen zat olsun.Nihayette insandır.Onun dirilerin duasına ihtiyacı vardır.27.11.2016194 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret186999
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA