• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
İNSANI İLAHLAŞTIRMAK
28/11/2016

Hz. İsa’yı  ilahlaştıranlar O’nun düşmanları değil sevenleridir. Sevgide aşırılık felaket getirmiştir. Esasen her şeyin aşırısı zarardır. Sevginin de. Bu noktada, “Sevdiğinizi ölçülü sevin , nefret ettiğinizden de ölçülü nefret edin” sözü prensibimiz olmalıdır. Bugün Hıristiyanların nezdinde İsa bir “insan peygamber” değil     Tanrıdır.

Onlara göre Tanrı İsa’nın bedenine hulul etmiştir. Yani “Tanrı ete kemiğe bürünmüş İsa diye görünmüştür”

Bu son cümle size bir yerden tanıdık gelmiyor mu? Bugün Müslümanlar arasında bir kesim bu cümlenin aynısını söylemiyorlar mı? Bir videoda izledim. Hoca! şöyle diyor sözde vaazında: Keşfi açık kullardan biri görmüştü. Mevlanın tecellilerine mazhar olan bir zuhuratta (Allah) ne diyor: Ete kemiğe büründüm   ……….   diye göründüm”

Gördünüz mü Allah bir insanın bedenine bürünmüş, o insan artık sevenlerinin gözünde insan olarak mı durur? Nitekim öyle de olmuştur. Bir başka videoda insanların kapıdan doğru emekleyerek huzuruna girip el ayak öptükleri, bir başka ziyaretçinin ellerini o zatın üzerine sürerek “sizin merhametinizle ayakta duruyoruz(haşa)” dediğine şahit oluyoruz. Bu videoyu izlerken “acaba bu insanlar neden bu insana puta tapar gibi acayip hareketlerde bulunuyor, neden Allah’tan ister gibi ondan istiyor, neden Allah’ın sıfatlarını ona veriyorlar?” diye düşünüyordum. Sonra hocalarının, “ete kemiğe büründüm .… diye göründüm” dediği vaazını izleyince anladım ki bu dersi ondan almışlar.

Sevgi ile yola çıkılıyor ama sonuçta yoldan çıkılıyor.”Mürşid” diye yola çıkılıyor ama ölçü kaçınca iş çığırından çıkıyor ve işte böyle acayip tablolar ortaya çıkıyor. Tevhidden bir milimlik sapma neticede uçurum oluyor. Minarenin dibindeki 1 santimlik eğrilik minarenin tepesine çıkınca 1 metre oluyor. Bu sebeple TEVHİD en ufak sapmayı reddeder.

Kur’an’da Nuh suresi 23. Ayette 5 tane put ismi geçer(Vedd,Suva’, Yegus, Yeük,Nesr).Bunlar Nuh kavminin ilahlarıdır, daha doğrusu taptıkları putlardır. Müfessirler aslında bu isimlerin salih kişilere ait isimler olduklarını belirtirler. Bugünkü manada bunlar aslında  evliyaullahtan mübarek zatlardanmış. Lakin bunların vefatından sonra SEVENLERİ onların anılarını canlı tutmak ve hatıralarına saygı gösterip şefaatlerini dilemek maksadıyla önce resimlerini yaptılar. Aradan nesiller geçince bu sefer iş daha da ileriye gitti bu sefer de  heykellerini yaptılar. Fakat aradan nesiller-yüzyıllar geçince yeni nesiller  bu heykellere kutsallık yüklediler ve TANRI gözüyle bakmaya başladılar. Artık iş çığırından çıkmıştı.

 Hz. İsa örneğinde olduğu gibi burada da yine ölçüsüz sevgi insanı ilahlaştırdı. Tarih bu gibi misallerle doludur.

Hıristiyanlar sevginin dozajını kaçırarak Hz. İsa’yı ilahlaştırdılar. Fakat aynı durumun bizde olmadığı söylenebilir mi? Elbette aynı tehlike bizde de vardır. Bunun için Efendimiz bu tehlikeye karşı bizi uyarmıştı: “Hıristiyanların Meryemoğlu İsa’yı aşırı yücelttikleri gibi beni aşırı yüceltmeyin...Bana Allah’ın kulu ve Rasulü deyin”.

Halen İslam dünyasında Hz. Peygamberin ölmediğine, yerde ve gökte tasarrufta bulunduğuna, (haşa)kabrinde hanımlarıyla bile zevklendiğine inanan bir sürü Müslüman yok mu?

Salih bir zat olduğuna inandıkları vefat etmiş kimselerin mezarlarını tapınağa çeviren hatta tavaf edenleri görmediniz m? “Başınız derde girdiğinde kabir ehlinden yardım isteyin” diye de hadis uydurup bin sene önce ölmüş muhterem zattan imdat isteyenleri duymadınız mı?

28.11.2016270 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret175980
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA