• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
İNSANI İLAHLAŞTIRMAK
28/11/2016

Hz. İsa’yı  ilahlaştıranlar O’nun düşmanları değil sevenleridir. Sevgide aşırılık felaket getirmiştir. Esasen her şeyin aşırısı zarardır. Sevginin de. Bu noktada, “Sevdiğinizi ölçülü sevin , nefret ettiğinizden de ölçülü nefret edin” sözü prensibimiz olmalıdır. Bugün Hıristiyanların nezdinde İsa bir “insan peygamber” değil     Tanrıdır.

Onlara göre Tanrı İsa’nın bedenine hulul etmiştir. Yani “Tanrı ete kemiğe bürünmüş İsa diye görünmüştür”

Bu son cümle size bir yerden tanıdık gelmiyor mu? Bugün Müslümanlar arasında bir kesim bu cümlenin aynısını söylemiyorlar mı? Bir videoda izledim. Hoca! şöyle diyor sözde vaazında: Keşfi açık kullardan biri görmüştü. Mevlanın tecellilerine mazhar olan bir zuhuratta (Allah) ne diyor: Ete kemiğe büründüm   ……….   diye göründüm”

Gördünüz mü Allah bir insanın bedenine bürünmüş, o insan artık sevenlerinin gözünde insan olarak mı durur? Nitekim öyle de olmuştur. Bir başka videoda insanların kapıdan doğru emekleyerek huzuruna girip el ayak öptükleri, bir başka ziyaretçinin ellerini o zatın üzerine sürerek “sizin merhametinizle ayakta duruyoruz(haşa)” dediğine şahit oluyoruz. Bu videoyu izlerken “acaba bu insanlar neden bu insana puta tapar gibi acayip hareketlerde bulunuyor, neden Allah’tan ister gibi ondan istiyor, neden Allah’ın sıfatlarını ona veriyorlar?” diye düşünüyordum. Sonra hocalarının, “ete kemiğe büründüm .… diye göründüm” dediği vaazını izleyince anladım ki bu dersi ondan almışlar.

Sevgi ile yola çıkılıyor ama sonuçta yoldan çıkılıyor.”Mürşid” diye yola çıkılıyor ama ölçü kaçınca iş çığırından çıkıyor ve işte böyle acayip tablolar ortaya çıkıyor. Tevhidden bir milimlik sapma neticede uçurum oluyor. Minarenin dibindeki 1 santimlik eğrilik minarenin tepesine çıkınca 1 metre oluyor. Bu sebeple TEVHİD en ufak sapmayı reddeder.

Kur’an’da Nuh suresi 23. Ayette 5 tane put ismi geçer(Vedd,Suva’, Yegus, Yeük,Nesr).Bunlar Nuh kavminin ilahlarıdır, daha doğrusu taptıkları putlardır. Müfessirler aslında bu isimlerin salih kişilere ait isimler olduklarını belirtirler. Bugünkü manada bunlar aslında  evliyaullahtan mübarek zatlardanmış. Lakin bunların vefatından sonra SEVENLERİ onların anılarını canlı tutmak ve hatıralarına saygı gösterip şefaatlerini dilemek maksadıyla önce resimlerini yaptılar. Aradan nesiller geçince bu sefer iş daha da ileriye gitti bu sefer de  heykellerini yaptılar. Fakat aradan nesiller-yüzyıllar geçince yeni nesiller  bu heykellere kutsallık yüklediler ve TANRI gözüyle bakmaya başladılar. Artık iş çığırından çıkmıştı.

 Hz. İsa örneğinde olduğu gibi burada da yine ölçüsüz sevgi insanı ilahlaştırdı. Tarih bu gibi misallerle doludur.

Hıristiyanlar sevginin dozajını kaçırarak Hz. İsa’yı ilahlaştırdılar. Fakat aynı durumun bizde olmadığı söylenebilir mi? Elbette aynı tehlike bizde de vardır. Bunun için Efendimiz bu tehlikeye karşı bizi uyarmıştı: “Hıristiyanların Meryemoğlu İsa’yı aşırı yücelttikleri gibi beni aşırı yüceltmeyin...Bana Allah’ın kulu ve Rasulü deyin”.

Halen İslam dünyasında Hz. Peygamberin ölmediğine, yerde ve gökte tasarrufta bulunduğuna, (haşa)kabrinde hanımlarıyla bile zevklendiğine inanan bir sürü Müslüman yok mu?

Salih bir zat olduğuna inandıkları vefat etmiş kimselerin mezarlarını tapınağa çeviren hatta tavaf edenleri görmediniz m? “Başınız derde girdiğinde kabir ehlinden yardım isteyin” diye de hadis uydurup bin sene önce ölmüş muhterem zattan imdat isteyenleri duymadınız mı?

28.11.2016383 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret186996
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA