• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
MUHAMMED’İN ALLAH’INA SIĞINMAK
18/01/2017

2017’nin ilk saatlerinde İstanbul’da bir eğlence merkezine yapılan, 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısından sonra medyaya yansıyan bir ayrıntı dikkatimi çekti. Saldırı anında o mekanda olan ve yara almadan kurtulan bir bayan o dehşet anlarını anlatırken şöyle diyordu: “Muhammed’in Allah’ına sığındım o an

Kadının Müslüman olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak  Muhammed’in Allah’ı “ sözü bize az-çok fikir veriyor. Zira bir Müslüman bu gibi durumlarda   Allah’a sığındım” söylemini kullanır. “Muhammed’in Allah’ı” deniliyorsa demek ki söylem sahibi Muhammed’in tebliğ ettiği dini henüz kabul etmemiş.Kendi tanrısı başka bir tanrıymış gibi bir durum söz konusu.

Konumuz kimsenin imanını sorgulamak değil elbet. İsteyen istediğine inanır. Burada asıl vurgulamak istediğimiz, dini literatürde   FITRAT denilen hakikate vurgu yapmak. Allah her insanı anne rahminde yaratırken onun fıtratına Allah’a inanma duygusu koyar. Bir nevi “FITRAT SÖZLEŞMESİ” imzalanır.( Araf7/172) İşte bu yüzden Hadis-i şerifte de belirtildiği gibi her doğan İSLAM FITRATI  üzere doğar.(Buhârî,cenâiz 92) Her insan Müslüman doğar. İster ateistten doğsun,ister Yahudiden ister Hıristiyandan. Dini sorumluluk ancak buluğ çağı ile başlar.

Bir insan her ne kadar inançsız olursa olsun, ateist bile olsa zorda kaldığında Allah’ın kodlarına koyduğu inanma kabiliyeti açığa çıkar. Yazımıza konu olan örnekte de bunun tipik örneğini görüyoruz. Bu manada mutlak ateist yoktur. Örneğimizdeki kadın da kuvvetle muhtemel Müslüman değildi. Ya da en azından inandığı Allah ile iletişimi sıfırlamış biriydi. Fakat onun ölümle burun buruna gelmesi ile saf fıtratı tezahür etti. Sahih imanın İslam imanı olduğunu, hakiki tanrının da ALLAH olduğunu bir şekilde itiraf etmiş oldu.

 Sen Allah’ı unutsan da Allah bir şekilde kendisini hatırlatıyor. Halbuki Allah kullarına şah damarından daha yakındır.(Kaf50/16)

Diğer taraftan kuru bir iman sahibini ahirette sahil-i selamete ulaştırmaz. Zira iman amel etmeyi gerektirir. “İnandım” demekle her şey halledilmiş olmuyor. İnanmak islam binasının temelidir. Temelsiz bina olmaz elbette.Lakin temel atmakla da bina yapılmış olmaz.O halde yapılması gereken islam binasını sağlam temele oturtmaktır.Bundan sonrası islam binasının sütunlarını,duvarlarını ve diğer bölmelerini inşa etmektir.Mesela islam binasının ana sütunu namazdır.Bunun için namazlar asla ihmal edilmemelidir.

Eskiden gaz yağı ile yanan fitilli el fenerleri vardı. Rüzgarda sönmemesi için camı da vardı. Bu cam bazen kırık olurdu. Geceleyin bir yere giderken hafif rüzgarda sönüverir de zifiri karanlıkta yolda kalırdık. İşte iman bu fenerin ışığıdır. İbadetler de bu fenerin camıdır. Nasıl ki cam olmazsa veya kırık olursa o fener söner,  ibadetler de olmazsa iman korumasız kalır ve o da sönebilir. Bu sebeple iman, ibadetlerle korunmuş oluyor.Cennete gitmeyi hayal ediyorsak sağlam bir iman üzerine amelleri-ibadetleri inşa etmek durumundayız.

Sinemizdeki imanın bizi cennete götürüp götürmeyeceğini öğrenmek istiyorsak kendimizi mesela namaz ile  test edebiliriz. İmanımız bizi (beş vakit)namaza götürüyorsa sıkıntı yoktur inşallah.Ama imanımız bizi namaza götürmüyorsa sıkıntı büyük demektir.Zira bizi namaza götürmeyen iman cennete nasıl götürecek? 18.01.2017221 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret175982
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA