• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
MUHAMMED’İN ALLAH’INA SIĞINMAK
18/01/2017

2017’nin ilk saatlerinde İstanbul’da bir eğlence merkezine yapılan, 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısından sonra medyaya yansıyan bir ayrıntı dikkatimi çekti. Saldırı anında o mekanda olan ve yara almadan kurtulan bir bayan o dehşet anlarını anlatırken şöyle diyordu: “Muhammed’in Allah’ına sığındım o an

Kadının Müslüman olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak  Muhammed’in Allah’ı “ sözü bize az-çok fikir veriyor. Zira bir Müslüman bu gibi durumlarda   Allah’a sığındım” söylemini kullanır. “Muhammed’in Allah’ı” deniliyorsa demek ki söylem sahibi Muhammed’in tebliğ ettiği dini henüz kabul etmemiş.Kendi tanrısı başka bir tanrıymış gibi bir durum söz konusu.

Konumuz kimsenin imanını sorgulamak değil elbet. İsteyen istediğine inanır. Burada asıl vurgulamak istediğimiz, dini literatürde   FITRAT denilen hakikate vurgu yapmak. Allah her insanı anne rahminde yaratırken onun fıtratına Allah’a inanma duygusu koyar. Bir nevi “FITRAT SÖZLEŞMESİ” imzalanır.( Araf7/172) İşte bu yüzden Hadis-i şerifte de belirtildiği gibi her doğan İSLAM FITRATI  üzere doğar.(Buhârî,cenâiz 92) Her insan Müslüman doğar. İster ateistten doğsun,ister Yahudiden ister Hıristiyandan. Dini sorumluluk ancak buluğ çağı ile başlar.

Bir insan her ne kadar inançsız olursa olsun, ateist bile olsa zorda kaldığında Allah’ın kodlarına koyduğu inanma kabiliyeti açığa çıkar. Yazımıza konu olan örnekte de bunun tipik örneğini görüyoruz. Bu manada mutlak ateist yoktur. Örneğimizdeki kadın da kuvvetle muhtemel Müslüman değildi. Ya da en azından inandığı Allah ile iletişimi sıfırlamış biriydi. Fakat onun ölümle burun buruna gelmesi ile saf fıtratı tezahür etti. Sahih imanın İslam imanı olduğunu, hakiki tanrının da ALLAH olduğunu bir şekilde itiraf etmiş oldu.

 Sen Allah’ı unutsan da Allah bir şekilde kendisini hatırlatıyor. Halbuki Allah kullarına şah damarından daha yakındır.(Kaf50/16)

Diğer taraftan kuru bir iman sahibini ahirette sahil-i selamete ulaştırmaz. Zira iman amel etmeyi gerektirir. “İnandım” demekle her şey halledilmiş olmuyor. İnanmak islam binasının temelidir. Temelsiz bina olmaz elbette.Lakin temel atmakla da bina yapılmış olmaz.O halde yapılması gereken islam binasını sağlam temele oturtmaktır.Bundan sonrası islam binasının sütunlarını,duvarlarını ve diğer bölmelerini inşa etmektir.Mesela islam binasının ana sütunu namazdır.Bunun için namazlar asla ihmal edilmemelidir.

Eskiden gaz yağı ile yanan fitilli el fenerleri vardı. Rüzgarda sönmemesi için camı da vardı. Bu cam bazen kırık olurdu. Geceleyin bir yere giderken hafif rüzgarda sönüverir de zifiri karanlıkta yolda kalırdık. İşte iman bu fenerin ışığıdır. İbadetler de bu fenerin camıdır. Nasıl ki cam olmazsa veya kırık olursa o fener söner,  ibadetler de olmazsa iman korumasız kalır ve o da sönebilir. Bu sebeple iman, ibadetlerle korunmuş oluyor.Cennete gitmeyi hayal ediyorsak sağlam bir iman üzerine amelleri-ibadetleri inşa etmek durumundayız.

Sinemizdeki imanın bizi cennete götürüp götürmeyeceğini öğrenmek istiyorsak kendimizi mesela namaz ile  test edebiliriz. İmanımız bizi (beş vakit)namaza götürüyorsa sıkıntı yoktur inşallah.Ama imanımız bizi namaza götürmüyorsa sıkıntı büyük demektir.Zira bizi namaza götürmeyen iman cennete nasıl götürecek? 18.01.2017247 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret186866
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA