• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
ZENGİN AMA FAKİR OLMAK
09/02/2017

Din ve dini değerlerden bağımsız, ahiret planlaması olmayan bir hayat yaşayanlara Kur’an ne vaad ediyor bakın.  “Her kim de benim zikrimden (Kur'an'dan) yüz çevirirse mutlaka ona dar bir geçim vardır. Bir de onu kıyamet gününde kör olarak haşrederiz."(Taha20/124)

Ayette “DAR BİR GEÇİM”  den bahsediliyor.  Bu ifade burada “fakirliği” ifade etmez. HUZUR FAKİRLİĞİ anlamındadır.Sıkıntılı bir hayat onları bekliyor demektir.

Burada asıl vurgulanan şey “zengin olduğu halde fakir olama” durumu. Zengin ama fakir.  Cebi -kasası zengin ama gönlü fakir. Ancak  bilinmelidir ki asıl zenginlik gönül zenginliğidir. Cebi ve kasası zengin nice zenginler var ama bunlar huzur fakiridirler.Servet içinde bunalımdadırlar. Soğan ekmekle idare edenlerdeki huzur bu adamlarda yoktur. Boğaza nazır milyarlık köşklerde otururlar.Dıştan bakanlar imrenir.Lakin bu köşklerin-villaların içinde ne fırtınalar koptuğunu bilenler bilir.

Nice zenginler vardır ki sizin uyuduğunuz deliksiz rahat uykuyu uyuyamıyorlar. Borç, alacak, senet,borsa, altın, vs.  derken uykuları kaçıyor.Bunalımlı ve stresli bir hayatları var. Bu hayatlar bazen de intiharla neticeleniyor.

Allah’tan bağımsız   bir hayat yaşayan, Allah yokmuş gibi yaşayan, Allah’ı hesaba katmamış bir hayata sahip olan, din-iman diye derdi olmadan yaşayan, ahiret kaygısı taşımadan yaşayan, ölüm sonrası için bir planlaması olmayanların başını Allah  sıkıntıdan kurtarmaz. Üstelik bu sıkıntı dünyadaki sıkıntı. Ahret hayatı da zaten bitik demektir. Ayetteki “maişeten danke/dar bir geçim” den kasıt bu.

Bu arada(Taha Suresi) 131. Ayette de bir uyarı dikkat çekiyor. Sakın ha bu tür haram yollarla servet kazanıp zengin olanların servetine göz dikme. Sakın ha bu tür insanların zenginliklerini kıskanma. Aslında onların durumu hiç de kıskanılacak değildir.Onların malı var ama huzuru da yok. “Malın mı var derdin var” modundalar.  

Burada hemen belirtelim ki İslam servet edinmeyi, zenginliği, mala sahip olmayı i elbette kötülemez. Ancak burada ince bir nokta söz konusu. Sen malın sahibi olacaksın. Malın sana sahip olursa felaket demektir.O yüzden Kur’an iki yerde(Tegabun64/ 15, Enfal8/28) “mallarınız ve çocuklarınız sizin imtihanınızdır.” uyarısını yapar.

Diğer taraftan Allah’ın mesajlarından yüz çevirip, Allahın dininden uzak yaşayanlara, “DİN” diye bir derdi olmayanlara ahrette de ayrıca bir sürpriz bekliyor ki o da KÖR olarak diriltilmedir. Ceza suç nevinden oluyor yani. Bu zihniyetteki adam dünyada hakka karşı kör idi ahrette ise gerçekten kör olarak diriltilecek. Dünyada manevi kördü, ahrette ise fiziki kör olarak diriltilecek. Şöyle diyecek: “Rabbim ben dünyadayken gözüm kör olmadığı halde niçin şimdi kör olarak dirilttin” (Taha20/125) Buna cevaben ise şöyle denilecek:

“Evet öyle. Ayetlerimiz sana geldi de sen onları unuttun.Aynı şekilde bugün de sen unutuluyorsun.(Taha20/126)

Dünyada sıkıntılı bir hayat yaşayacak olan bu Allah’tan bağımsız hayat yaşayan kimseler ahrette de kör olarak diriltilip unutulacaklar. Neden böyle bir muamele görecekler? Ayette de ifade edildiği gibi bu tür insanlar Allah’ın mesajlarına kapalı, hayatı gayr-i İslami olduğu için böyle muamele görecekler. Din ve dini değerleri unutmuş bir hayat tarzı olanları Allah da mahşerde unutacak. (Ayrıca bkz.Araf7/51,Casiye45/34,Tevbe9/67)

Peki Allah unutur mu? Hayır, asla. Unutmak insana mahsustur. Allah ise her türlü noksanlıktan münezzehtir.O halde  buradaki Allah’ın unutmasındaki maksat “rahmet nazarıyla bakmaması, görmezlikten gelmesi” demektir.Zira bu adam dünyadayken Allah’ın ayetlerini görmezden gelmişti.İşte o gün de Allah kendisini görmezden gelecektir.09.02.2017243 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret187003
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA