• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
ZENGİN AMA FAKİR OLMAK
09/02/2017

Din ve dini değerlerden bağımsız, ahiret planlaması olmayan bir hayat yaşayanlara Kur’an ne vaad ediyor bakın.  “Her kim de benim zikrimden (Kur'an'dan) yüz çevirirse mutlaka ona dar bir geçim vardır. Bir de onu kıyamet gününde kör olarak haşrederiz."(Taha20/124)

Ayette “DAR BİR GEÇİM”  den bahsediliyor.  Bu ifade burada “fakirliği” ifade etmez. HUZUR FAKİRLİĞİ anlamındadır.Sıkıntılı bir hayat onları bekliyor demektir.

Burada asıl vurgulanan şey “zengin olduğu halde fakir olama” durumu. Zengin ama fakir.  Cebi -kasası zengin ama gönlü fakir. Ancak  bilinmelidir ki asıl zenginlik gönül zenginliğidir. Cebi ve kasası zengin nice zenginler var ama bunlar huzur fakiridirler.Servet içinde bunalımdadırlar. Soğan ekmekle idare edenlerdeki huzur bu adamlarda yoktur. Boğaza nazır milyarlık köşklerde otururlar.Dıştan bakanlar imrenir.Lakin bu köşklerin-villaların içinde ne fırtınalar koptuğunu bilenler bilir.

Nice zenginler vardır ki sizin uyuduğunuz deliksiz rahat uykuyu uyuyamıyorlar. Borç, alacak, senet,borsa, altın, vs.  derken uykuları kaçıyor.Bunalımlı ve stresli bir hayatları var. Bu hayatlar bazen de intiharla neticeleniyor.

Allah’tan bağımsız   bir hayat yaşayan, Allah yokmuş gibi yaşayan, Allah’ı hesaba katmamış bir hayata sahip olan, din-iman diye derdi olmadan yaşayan, ahiret kaygısı taşımadan yaşayan, ölüm sonrası için bir planlaması olmayanların başını Allah  sıkıntıdan kurtarmaz. Üstelik bu sıkıntı dünyadaki sıkıntı. Ahret hayatı da zaten bitik demektir. Ayetteki “maişeten danke/dar bir geçim” den kasıt bu.

Bu arada(Taha Suresi) 131. Ayette de bir uyarı dikkat çekiyor. Sakın ha bu tür haram yollarla servet kazanıp zengin olanların servetine göz dikme. Sakın ha bu tür insanların zenginliklerini kıskanma. Aslında onların durumu hiç de kıskanılacak değildir.Onların malı var ama huzuru da yok. “Malın mı var derdin var” modundalar.  

Burada hemen belirtelim ki İslam servet edinmeyi, zenginliği, mala sahip olmayı i elbette kötülemez. Ancak burada ince bir nokta söz konusu. Sen malın sahibi olacaksın. Malın sana sahip olursa felaket demektir.O yüzden Kur’an iki yerde(Tegabun64/ 15, Enfal8/28) “mallarınız ve çocuklarınız sizin imtihanınızdır.” uyarısını yapar.

Diğer taraftan Allah’ın mesajlarından yüz çevirip, Allahın dininden uzak yaşayanlara, “DİN” diye bir derdi olmayanlara ahrette de ayrıca bir sürpriz bekliyor ki o da KÖR olarak diriltilmedir. Ceza suç nevinden oluyor yani. Bu zihniyetteki adam dünyada hakka karşı kör idi ahrette ise gerçekten kör olarak diriltilecek. Dünyada manevi kördü, ahrette ise fiziki kör olarak diriltilecek. Şöyle diyecek: “Rabbim ben dünyadayken gözüm kör olmadığı halde niçin şimdi kör olarak dirilttin” (Taha20/125) Buna cevaben ise şöyle denilecek:

“Evet öyle. Ayetlerimiz sana geldi de sen onları unuttun.Aynı şekilde bugün de sen unutuluyorsun.(Taha20/126)

Dünyada sıkıntılı bir hayat yaşayacak olan bu Allah’tan bağımsız hayat yaşayan kimseler ahrette de kör olarak diriltilip unutulacaklar. Neden böyle bir muamele görecekler? Ayette de ifade edildiği gibi bu tür insanlar Allah’ın mesajlarına kapalı, hayatı gayr-i İslami olduğu için böyle muamele görecekler. Din ve dini değerleri unutmuş bir hayat tarzı olanları Allah da mahşerde unutacak. (Ayrıca bkz.Araf7/51,Casiye45/34,Tevbe9/67)

Peki Allah unutur mu? Hayır, asla. Unutmak insana mahsustur. Allah ise her türlü noksanlıktan münezzehtir.O halde  buradaki Allah’ın unutmasındaki maksat “rahmet nazarıyla bakmaması, görmezlikten gelmesi” demektir.Zira bu adam dünyadayken Allah’ın ayetlerini görmezden gelmişti.İşte o gün de Allah kendisini görmezden gelecektir.09.02.2017230 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret175985
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA