• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
ŞEYTAN İŞİ PİSLİK
03/03/2017

Hemen belirtelim başlıktaki cümle Kur’an’ın ifadesidir. Daha açıkçası Kur’an’ın “ricsün min ameli’ş-şeytan” ifadesinin dilimize çevirisidir. Bu ifade içki ve kumar hakkındaki Mâide sûresi 90. Âyette yer almaktadır.  İçkinin tedricen haram kılınması detayına girmeden mevzuyu ele alalım. Burada;

1-İçkiالْخَمْرُ /Sarhoşluk veren her şey,

2-Kumarالْمَيْسِرُ /bütün şans oyunları,

3-Dikili taşlarالْاَنْصَابُ  /Allah’tan başkasına kurban sunmak

4-Fal okları الْاَزْلَامُ  /Gelecek hakkında kehanette bulunmak

İşte bütün bunlar öyle bir kınanıyor ki ayet “…birer şeytan işi  pisliktir” şeklinde bitiyor. Ayette sayılan bu dört illetin her biri ayrı birer yazı konusu. Lakin biz bu yazımızda alkol/içki üzerinde duracağız.

Bu ayette olduğu gibi  alkollü içkinin Kur’an’daki karşılığı الْخَمْرُ “el-hamr “ Bu kelimenin kök manası “aklı örten şey”dir. Bu manada Kur’an’da başörtüsüne de “hımâr”(çoğulu خُمُرِ/humur-Bkz Nur24/31)denilir ki o da “başı örten şey” demektir. Âyetten anlıyoruz ki alkol/içki aklı devre dışı bırakıyor. Yani “şişede durduğu gibi durmuyor”

Alkol insanlık için tehdittir. Sağlıklı nesilleri yok eder. Ülkenin geleceğini karartır. Alkolün insana iki cihetten zararı söz konusu. 1-Dinen HARAMDIR. Bu haramı işleyene ahirette ceza söz konusu. 2-Sağlığa zararlıdır. Zarar vermediği organ yoktur. Normal bir insan sağlığa zararlı olması hasebiyle alkolden uzak durur. Müslüman ise dinen de zararlı olduğundan, Allah’ın yasaklarından birisi olduğundan içkiden uzak durur. Nereden baksanız zararlı.  

İçki bütün kötülüklerin anasıdır” sözü boşuna söylenmemiş. Hakikaten ülkemizde ve dünyada meydana gelen birçok olayın sebebi içkidir. İki misal vereyim:

1983 yılında Giresun Espiye’nin Taflancık köyünde alkol alarak eve gelen şahıs annesi ve dört kardeşini baltayla doğrayarak öldürüyor. Hadisenin daha vahim tarafı bu kişi 1991 yılında cezaevinden afla çıkıyor ve 2006’da,  yaşadığı İstanbul’da bunalıma girerek tekrar bir katliam yapıyor. Bu olayda dört  çocuğu ile üvey kız kardeşini öldürüyor. Sonra da son kurşunu kendisine sıkarak intihar ediyor. Toplam 11 ölü. Sebep içki.

ABD’den kan donduran bir olay.2005’te alkol alan anne dört haftalık bebeğini mikrodalga fırına atarak kızartıyor. Mahkemeye çıkartılan kadın hiçbir şey hatırlamadığını söylüyor.Her iki hâdisede de görüldüğü gibi  akıl devre dışı kalınca insan işte böyle canavarlaşıyor.

Bugün  alkol dünyanın ve ülkemizin önemli sorunu bizce. 2007’de yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 4 milyon alkolik, 13 milyon da alkole meyilli kişi var. Yine 2015 TÜİK verilerine göre boşanan çift sayısı 132 bin adet.  Her dört boşanmadan birisinin sebebi de alkoldür. Cinayetlerin % 85, Irza tecavüzlerin % 50, trafik kazalarının % 60 ‘ının sebebi yine alkoldür.

Alkolün dünyevî ve uhrevî zararları ortada iken  bir İslâm ülkesi olan ülkemizde alkol tüketimi neden artıştadır anlamak mümkün değil. Verilere göre kişi başı alkol tüketimi 1925’te 1 litre iken 2009’da 20 litreye fırlamış.

Yapılması gereken, aileden başlayarak ana sınıfından itibaren öğrencilerimiz alkole karşı gerekli eğitim verilmelidir. Bu eğitim verilirken     dini boyut ihmal edilmemelidir. Sadece Yeşilay Haftası( 1-7 Mart )içinde değil devamlı sûrette ve hayatın her alanında alkole karşı gerekli adımlar atılmalıdır. Sigara konusunda 1997 den beri   yapılan düzenlemeler alkol alanında da yapılmalıdır. Medyada reklâmını yasaklamak yetmez. Film ve dizilerde içki kadehini kapatmayla iş bitmez. Kapatılan nesnenin içki kadehi olduğunu cümle âlem biliyor. Dizide baba oğul oturup karşılıklı rakı içiyor. İzleyici özendiriliyor. Bu yolla genç dimağlara, bilinç altına bu normalmiş algısı kazınıyor.03.03.2017226 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret186862
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA