• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
MEDİNE NOTLARI
23/04/2017

12 Mart-5 Nisan tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığımız Umre organizasyonunda görevli olarak Kutsal topraklarda idik.24 Günlük Umre programımızın 5 günü Medine-i Münevvere’de, 19 günü de Mekke-i Mükerreme’de  geçti.

Medine, Efendimiz(sav)’in şehri. Medine, İslam ile Medine olan bir şehir. İslamdan evvelki ismi Yesrib. Mekke’de İmkanların tükendiği bir sırada,  Allah Rasûlü ve ashabına  kucak açan şehir.  Ve bu şehrin kalbi olan Mescid-i Nebevi. Beş vakit namazlarımızı burada kılıyoruz. Dünyanın çeşitli coğrafyalarından gelen dili, rengi, ırkı farklı ama gönlü aynı gaye için çarpan Müslümanlarla aynı safta namaza duruyoruz. Hac mevsimindeki izdihamı aratmayan bir kalabalık var Medine’de. Cennet bahçesinde/ Ravza-i Mutahhara’da  namaz kılıyoruz. Bâbü’s-Selam’dan girerek Efendimiz’in Kabri ile birlikte   Hz. Ebubekir ve Hz.Ömer’in kabirlerini selamlayarak çıkıyoruz.

Medine’de kaldığımız kısa süre içinde çeşitli ziyaretlerimiz de oldu. Uhud,Yedi Mescitler(Hendek), Mescid-i Kıbleteyn ve Kuba  Mescidi ziyaretlerimizde umrecilerimize buraların dini ve tarihi hususiyetlerini mahallinde anlatıyoruz. Ve tabi dersler çıkarıyoruz kendimize. Uhud’da “okçular tepesini terketmemeyi” öğreniyoruz mesela. Allah ve Rasûlünü dinlememenin nelere mal olabileceğini bir kez daha hatırlıyoruz Uhud’da.    

 Mescid-i Kuba ve Tevbe 107-108

Yine Kuba’da “paralel mescid/paralel din” konusunda dikkatli olunması gerektiğini, bu tür oluşumlara izin verilmemesi gerektiğini öğreniyoruz. Zira Efendimiz(sav) münafıkların inşa ettiği, görünürde mescit ama esasında “terör üssü” olan ve Kur’an’ın “Mescid-i Dırar(Zararlı Mescid)”(Tevbe9/107) dediği yerde namaz kılmaması hususunda Allah tarafından uyarılıyordu.(Tevbe9/107-108) Bu uyarı üzerine bu mescit kılıflı terör üssü yıktırılmıştı. Bu bilgilerimizi tazeleyerek bu şuûru kuşanıyoruz Kuba’da. Kuba’da, temeli takva üzere atılan mescitte 2 rekat namaz kılarak İslam’ın mescitlerinin Müslümanları birleştiren bir fonksiyona sahip olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz.(Tevbe 9/108)

Medine Tren İstasyonu ve Anberiye Mescidi

Medine’de bulunup da, Suûdların tarih katliamından kurtularak ayakta kalmayı başaran ecdat yadigârı “Medine Tren İstasyonunu” ile “Amberiye Mescidini” ziyaret etmeden dönmek olmazdı. Biz de öyle yaptık. Cennetmekan  II.Abdülhamid Hân tarafından inşa ettirilen istasyon(İstanbul-Medine tren yolu inşaası 1900-1908) şimdilerde Medine Müzesi olarak hizmet veriyor.Yakın zamana kadar kendi kaderine terkedilmiş mezbelelik bir halde iken Türkiye’nin gayretleriyle olsa gerek restore edilerek müze haline getirilmiş.Müzeyi gezerken Osmanlı dönemini ve devrin Osmanlı Sultanının adının yazılı olduğu az sayıda resimleri görünce heyecanlanıyoruz.Anlıyoruz ki Suûd bu toprakları 400 sene(1517-1917) yöneten Hadimü’l-Harameyn-i Şerifeyn ünvanını ilk kullanan Osmanlı’nın mümkün mertebe hatırlanmamasını istiyor.

 İstasyonun arka bahçe kısmı da yeşillendirilmiş, güzel bir çay bahçesi yapılmış. Burada orijinal raylar duruyor. O günlerden kalan vagon ve lokomotifler restore edilerek ziyarete açılmış. Bunları görünce bunları ihya etmek kesin Türkiye’nin fikridir, Suûdluları Türkiye ikna etmiştir diyoruz kendi kendimize. Diğer taraftan istasyonun hemen civarında çifte minaresiyle tam bir Osmanlı mimarisi örneği sergileyen yine Cennetmekan Abdülhamid Hân ‘ın yaptırdığı Anberiye mescidini de ziyaret ederek iki rekat namaz kılıyoruz. Abdülhamid Hân, Devlet-i Âliyye’nin en zor zamanlarında İstanbul Haydarpaşa’dan tâ Medine’ye kadar kesintisiz bir ulaşım ağı kurmayı başarmıştı. Hacılarımız böylece trenle (o günün şartlarına göre çok iyi) sadece 3 günde Hicaz’a ulaşıyorlardı.

 Ama ne yazık ki baştan beri projeye karşı olan ve her fırsatta sabote etmeye çalışan İngilizler sonunda bu emellerine ulaştılar. Bu  demiryolu hattı 1919’lara kadar-tüm sabotajlara rağmen- hizmet verdi. 1. Cihan harbinde İngilizlerce defalarca bombalandı. Son tren seferi Medine’deki mukaddes emanetlerin Payitaht’a taşınması ile gerçekleşti.  Medine müdâfii Fahrettin Paşa (23 Mayıs 1916 - 7 Ocak 1919 tarihleri arasında askerleriyle birlikte Medine’yi açlık, susuzluk ve salgın hastalıkla da mücadele ederek yer-yer çekirge yiyerek yaklaşık 2 sene 8 ay kadar savundu. ) Medine’deki kutsal emanetlerin yağma edileceğini anladı ve büyük bir gayretle onları toplayarak trenle İstanbul’a gönderdi.İşte bu sefer Medine’den İstanbul’a yapılan son tren seferi oldu.Medine’deki ecdâd yadigârı bu mekanları ziyaret ederken yakın tarihimize de kısa bir yolculuk yapmış olduk.Allah Abdülhamid Hân’dan, Fahrettin Paşa ve askerlerinden ebeden razı olsun.15.04.2017194 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret186874
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA