• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
GÜVEN TOPLUMUNU İNŞÂ ETMEK
23/04/2017

Mü’min olmak “GÜVEN İNSANI” olmayı gerektirir. Zira “MÜ’MİN kelimesinin de türediği E-M-N(امن)  kökünün tüm formlarında;  doğru olmak,güven vermek, emniyet, güvenlik, barış, huzur, güvenilir, dürüst..vb manalar söz konusudur.Türkçede kullandığımız EMANET,EMNİYET kelimeleri de buradan türemiştir. O halde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: İman insana güven verir. İman sahibi insan(mü’min) da çevresine güven verendir. Hakîki iman sahibi insan hem kendisini güvende hisseder, hem de çevresine güven verir.

 Nitekim Efendimiz(sav) de Mü’mini şöyle tarif eder: Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir. Mümin de insanların canları ve mallarının güvende olduğu kişidir.» (Tirmizî, Îmân, 12)

Allah, peygamberleri topluma model insan, rehber insan olarak göndermiştir. Peygamberler tebliğ ettikleri hakikatleri hayatlarıyla da tatbik ederek toplumlarına örnek olmuşlardır.(Ahzab33/21) Bu manada Efendimiz de daha risâletinden evvel dahi toplumda el-EMÎN/Güvenilir insan diye biliniyordu. Öyle ki risâletten sonra da kendisine iman etmeyen müşrikler dahi değerli eşyalarını ona emânet etmişlerdir. Nitekim hicret gecesi evinden çıkarken Hz. Ali’yi bunun için evinde bırakmış ve kimin emaneti varsa sahiplerine ulaştırmasını tembihlemişti.Yani Allah Rasûlü kendisi güven insanıydı, 23 senelik risalet görevi ile de güven toplumu inşa etti.

Güven toplumunu inşa etmek için  şu beş şeyin korunması sağlanmalıdır. Can-Mal-Akıl-Nesil-Din.

Bu beş şey korunmadığı müddetçe sağlıklı bir güven toplumu tahsis edilemez. Can emniyeti için bir takım tedbirler alınmıştır. Mesela haksız yere adam öldürmenin karşılığı yine öldürülmektir. Bunu bilen kişi kolay-kolay cana kıyamaz.Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir(Maide5/32)

İslam aklı korumak için mesela içkiyi haram kılmıştır(Maide5/90-91)Alkol ile akıl devre dışı kalıyor. Zira alkol-içkinin karşılığı Kur’an’da, el Hamr (الْخَمْر) dır.(Maide5/90) Başı-aklı örten demektir.

Din insanda fıtridir. Bu sebeple İslam fıtratın korunması hususuna çok önem vermektedir. (Rûm30/30,Araf7/172)

Neslin korunması için gayr-i meşru ilişkiler(zina) HARAM kılınmıştır(İsra17/32).Evlenmeyi neslin devamı için HELAL kılmıştır. (Bakara2/223, Nisa4/1)

Malın korunması için de; ölçü ve tartıda hile yapmayın(Mutaffifin1-4),mallarınızı aranızda haksız yollarla yemeyin(Bakara2/188),faiz yemeyin(Bakara2/275, Âl-i İmran3/130),hırsızlık yapanın elinin kesilmesi(Maid5/38)...gibi hükümler getirilmiştir.

Özetle, ideal bir toplum hedefliyorsak bu konuda da İslâmın yüce öğretilerine kulak vermek durumundayız. Bunun için de dünya ve ahretimize dair reçeteler sunan Kur’an ve onun tebliğcisi Allah Rasûlü(sav)ne kulak vermek durumundayız.Kulak vermek yetmez bu öğretileri hayata tatbik etmek gerekir. Güven toplumunun inşası ancak bu yolla mümkün olacaktır.Aksi takdirde toplumda karmaşa,kaos,cinayetler,huzursuzluklar son bulmayacaktır. Birbirine güvenmeyen fertlerin oluşturduğu toplumda huzur olmayacaktır. Gerçek manada güven ortamı polisiye tedbirlerle olmaz. Her kapıya bir polis dikemeyiz ama her gönle bir Allah korkusu( Allah’ın sevgisini kaybetme korkusu, Allah’a karşı yanlış yapma korkusu, sevgi dolu korku) yerleştirebiliriz. Kalıcı olan da budur.21.04.2017216 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret184907
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.91115.9348
Euro6.55396.5802
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA