• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
GÜVEN TOPLUMUNU İNŞÂ ETMEK
23/04/2017

Mü’min olmak “GÜVEN İNSANI” olmayı gerektirir. Zira “MÜ’MİN kelimesinin de türediği E-M-N(امن)  kökünün tüm formlarında;  doğru olmak,güven vermek, emniyet, güvenlik, barış, huzur, güvenilir, dürüst..vb manalar söz konusudur.Türkçede kullandığımız EMANET,EMNİYET kelimeleri de buradan türemiştir. O halde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: İman insana güven verir. İman sahibi insan(mü’min) da çevresine güven verendir. Hakîki iman sahibi insan hem kendisini güvende hisseder, hem de çevresine güven verir.

 Nitekim Efendimiz(sav) de Mü’mini şöyle tarif eder: Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir. Mümin de insanların canları ve mallarının güvende olduğu kişidir.» (Tirmizî, Îmân, 12)

Allah, peygamberleri topluma model insan, rehber insan olarak göndermiştir. Peygamberler tebliğ ettikleri hakikatleri hayatlarıyla da tatbik ederek toplumlarına örnek olmuşlardır.(Ahzab33/21) Bu manada Efendimiz de daha risâletinden evvel dahi toplumda el-EMÎN/Güvenilir insan diye biliniyordu. Öyle ki risâletten sonra da kendisine iman etmeyen müşrikler dahi değerli eşyalarını ona emânet etmişlerdir. Nitekim hicret gecesi evinden çıkarken Hz. Ali’yi bunun için evinde bırakmış ve kimin emaneti varsa sahiplerine ulaştırmasını tembihlemişti.Yani Allah Rasûlü kendisi güven insanıydı, 23 senelik risalet görevi ile de güven toplumu inşa etti.

Güven toplumunu inşa etmek için  şu beş şeyin korunması sağlanmalıdır. Can-Mal-Akıl-Nesil-Din.

Bu beş şey korunmadığı müddetçe sağlıklı bir güven toplumu tahsis edilemez. Can emniyeti için bir takım tedbirler alınmıştır. Mesela haksız yere adam öldürmenin karşılığı yine öldürülmektir. Bunu bilen kişi kolay-kolay cana kıyamaz.Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir(Maide5/32)

İslam aklı korumak için mesela içkiyi haram kılmıştır(Maide5/90-91)Alkol ile akıl devre dışı kalıyor. Zira alkol-içkinin karşılığı Kur’an’da, el Hamr (الْخَمْر) dır.(Maide5/90) Başı-aklı örten demektir.

Din insanda fıtridir. Bu sebeple İslam fıtratın korunması hususuna çok önem vermektedir. (Rûm30/30,Araf7/172)

Neslin korunması için gayr-i meşru ilişkiler(zina) HARAM kılınmıştır(İsra17/32).Evlenmeyi neslin devamı için HELAL kılmıştır. (Bakara2/223, Nisa4/1)

Malın korunması için de; ölçü ve tartıda hile yapmayın(Mutaffifin1-4),mallarınızı aranızda haksız yollarla yemeyin(Bakara2/188),faiz yemeyin(Bakara2/275, Âl-i İmran3/130),hırsızlık yapanın elinin kesilmesi(Maid5/38)...gibi hükümler getirilmiştir.

Özetle, ideal bir toplum hedefliyorsak bu konuda da İslâmın yüce öğretilerine kulak vermek durumundayız. Bunun için de dünya ve ahretimize dair reçeteler sunan Kur’an ve onun tebliğcisi Allah Rasûlü(sav)ne kulak vermek durumundayız.Kulak vermek yetmez bu öğretileri hayata tatbik etmek gerekir. Güven toplumunun inşası ancak bu yolla mümkün olacaktır.Aksi takdirde toplumda karmaşa,kaos,cinayetler,huzursuzluklar son bulmayacaktır. Birbirine güvenmeyen fertlerin oluşturduğu toplumda huzur olmayacaktır. Gerçek manada güven ortamı polisiye tedbirlerle olmaz. Her kapıya bir polis dikemeyiz ama her gönle bir Allah korkusu( Allah’ın sevgisini kaybetme korkusu, Allah’a karşı yanlış yapma korkusu, sevgi dolu korku) yerleştirebiliriz. Kalıcı olan da budur.21.04.2017204 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret172913
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Kurugeriş'te Hava
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
SOSYAL MEDYA