• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
KARAOVACIK NOTLARI
23/07/2017
 

2017 Yayla sezonunun ortalarındayız. Biz de senelik iznimizi her sene olduğu gibi memleketimizde yaylalarımızda geçirdik. Bu yazımızda Espiye Karaovacık yaylamızdan notlar paylaşmak istiyorum.

Ramazan bayramıyla birlikte memlekete izne geldik. Bayram tatili ile    yıllık izni cem edince yaklaşık üç haftalık  tatil imkanımız oldu. Memleketimiz olması hasebiyle daha çok Espiye Karaovacık yaylamızda bulunduk. Karaovacık benim nezdimde ayrı bir yere sahip. Zira çocukluğumuz buralarda geçti. Gurbete çıktıktan beridir nerdeyse her sene bu zamanlarda yaylaya çıkarız. Her çıktığımda sevinci ve hüznü bir arada yaşarım. Bu sene de öyle oldu. Çocukluğumuzun geçtiği, anılarımızla dolu bu topraklara tekrar gelmenin sevincini yaşadık. Lakin bir yönüyle de üzüldük. Yaylaya çıkan hemen herkesin dile getirdiği sıkıntıları gördük ve yaşadık. Geçmişte “Karaovacık’ın Kara Talihi” ve “Karaovacık’tan Ümit Yok “ başlıklarıyla yazılar kaleme alarak sorunlarımızı dile getirmiş, çözüm önerileri sunmuştuk. Gelinen noktada istenen manada gelişmeler olmadığını da üzülerek ifade edelim.

Karaovacık’ın sorunlarını şu dört başlıkta toplamak mümkün:

Yol Sorunu: Karaovacık ve çevre obalarımızın en büyük sorunu şüphesiz “YOL”. Yol sorunu, Güce’ye bağlı İlit Ağaçbaşından tutun da Yağlıdere’ye bağlı Buları yaylamıza kadar yaylalarımızın birinci sorunu. Son senelerde yol konusunda müsbet çalışmalar yapıldı. Ancak istenen seviyede değil. Olması gereken yerde değiliz. Aslında sorun kaynak/para sorunu da değil. Çevre illerimizin yaylalarına bir gidin sorunun kaynak sorunu olmadığını göreceksiniz. Zira bu yaylalarımızın tam ortasına kadar yollar asfalt durumda. Misal Sis Dağı, misal Kümbet, misal Kazıkbeli. 65 Km’lik Espiye-Ericek-Karaovacık yolumuzun Avluca çıkışına kadar tam asfalt, Avluca- Ericek arası  bozuk asfalt, Ericek -Karaovacık arası ise stabilize yol. Bu yolun da Balçık mevkiinden yukarısı çok bozuk. En azından Temmuz başlarında öyle idi. Şimdi şenlik sebebiyle bakım yapılmış olabilir. Karaovacık’a ulaşan diğer yollar ise çok daha kötü durumda.

İletişim-Haberleşme Sorunu: Karaovacık’ın coğrafi yapısı çok güzel aslında. 2009’da elektrikler verildi, 2013 de Aladereçam Barajında su tutulmaya başlandı ve daha da güzel hale geldi. Ancak Karaovacık bir türlü kabuğunu kıramadı. Bakınız Karaovacık’ta hala GSM iletişimi yok. Geçtiğimiz senelerde Türkcell Kurdini/Çakıl Dağına geçici bir verici koydu ama bu tutmadı. Zira elektrik sorunu vardı. Verici mazotla uzun süre hizmet veremedi. Hatta yağmalandığı falan da söylendi. 7 Temmuz Cuma günü Karaovacık’ta vatandaşlar telefon vericisi talebi için imza  topluyorlardı.  Düşünsenize böyle bir cazibe merkezinin sahibi yok. Vatandaş kendi sıkıntılarını kendisi çözmeye çalışıyor.  Dernek var ama varlığı ile yokluğu bir. Yetkili ve etkili kişiler ise çoktan unutmuşlar. Şenlikten şenliğe hatırlanıyor Karaovacık. Özetle Karaovacık  bu sene de umut vermedi bize. Bakınız bu sene 23 Temmuz’da şenlik yapılacak. İlki 1998’de yapılan şenliğin bu sene 20.si yapılacak. Bu süre zarfında birkaç defa iptal edilip gerçekleşmediği halde nasıl oluyor da bu sene  20.si düzenleniyor anlayan varsa beri gelsin.

Betonlaşma Sorunu: Yaylalarımızın tabii güzellikleri tehlike altında. Eskiden Karaovacık’a çivi çakılmasına izin verilmezdi. Bu da yanlış idi tabi ki. Yaylalarda hareketlilik olacaksa yerleşim imkanları da sağlanmalı. Ama bunlar paldır-küldür olmamalı elbet. Lakin şimdilerde yapılaşmanın önü açılmış fakat bu sefer de kontrolsüz bir yapılaşma söz konusu. Misal Karaovacık şenlik alanının hemen yanı başına Üçtepe mevkiine inşa edilen villa tipi beton bina oraya yakışıyor mu? Bu kontrolsüzlük ve hesapsızlık devam ederse çok yakında millet Karaovacık’ta oturup piknik yapacak çimen bulamayacak. Özellikle baraj gölü çevresi korunmalıydı. Karaovacık çarşı merkezine yapılaşma sağlanmalı. Ama bu daha uygun yerlerde ve planlı bir şekilde yapılmalı.

Bir diğer konu da ağaçlandırma konusu. Karaovacık’ta ağaçlandırma yapılacaktı. Ancak henüz bir fidan bile dikilmemiş durumda. Çok mu zor ne dersiniz? Fidan kıtlığı mı var adam kıtlığı mı?

Çevirge Sorunu: Yaylalarımız için bir diğer tehdit de çevirgeler.(Çevirge: Etrafı çitlerle çevrili olup içinde  kara lahana dikili, patates ekim alanları ile otlaklar olan ve halk arasında Çevgü denilen alanlar) Özellikle Kasaba,Yaslıalan, Çamlık Obalarında çevirge furyası aldı başını gidiyor. Hiç ihtiyaç olmadığı halde sırf bir birlerine inatla dağı taşı çeviriyor millet. Hayvanların otlama alanları, çocuklarımızın top oynama alanları yok oluyor. Acilen bu duruma el konulmalıdır.23.07.2017409 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUR’AN NEDEN HAYATIMIZI DEĞİŞTİRMİYOR? - 13/08/2020
Hayat kitabımız Kur’an bir “uyarı”, aynı zamanda bir “öğüt” kitabıdır.(Bakara 2/119, Sad 38/87,Tekvir 81/27)
KURBAN NOTLARI - 31/07/2020
Kurban kelime itibariyle “yaklaşmayı” ifade eder. Buradan yola çıkarak kurban kesmenin salt bir “hayvan boğazlamak” olmadığını çıkarabiliriz.
NAMAZ SEVİNCİ - 01/06/2020
Namaz kulun Rabbi ile kurduğu en güçlü iletişimdir. Ne büyük zikirdir namaz bir bilseniz.(Ankebut45)
SİZİN KADİR GECENİZ NE ZAMAN? - 19/05/2020
Sahi sizin Kadir Geceniz ne zaman? Çoğumuz Ramazanın 27. Gecesine odaklandık değil mi?
CENNETE TÜNEL AÇMAK - 05/05/2020
Cennet her Müslümanın hayalidir. Rabbimiz bizi bu dünyada sınava tabi tutuyor.
HÜZÜNLÜ RAMAZAN - 24/04/2020
Dünya aylardır Koronavirüs salgını ile boğuşuyor. Ülkemizde de hastalığın yayılmasını önlemek maksadıyla bir dizi tedbirler alındı.
HAYIRDA YARIŞMAK - 17/04/2020
Devletimiz tarafından “Biz Bize Yeteriz Türkiye” yardımlaşma kampanyası başlatılıp da bağışlar yağmur gibi yağmaya başlayınca aklıma Tebük seferi öncesi yaşananlar geldi.
İMAMLAR VE DOKTORLAR - 31/03/2020
Millet Koronavirüs ile savaşırken şu malum “hastalıklı kafa” yine ortalığı bulandırdı. Neymiş 150 bin imam bir doktor etmezmiş! İmamlar ile doktorları kıyas etmek ne kadar doğru dersiniz?
İYİ-KÖTÜ-ÇİRKİN - 18/03/2020
Bir süredir dünya gündeminin ilk sıralarında “Koronavirüs” yer alıyor. Koronavirüs’ün anavatanı Çin. Daha sonra dünya çapında yayıldı. “Acaba ülkemizde de vaka olur mu?” sorusu hep gündemdeydi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam94
Toplam Ziyaret203594
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar7.30957.3388
Euro8.65038.6850
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA