• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
KÜMBET'TEN AĞAÇBAŞI'NA YAYLA NOTLARI
06/08/2017

Yaylacılık bizim hayatımızın tabii bir parçasıdır. Atalarımız hayvancılık merkezli bir yaylacılık yaparlardı. Artık   yaylalar yeni nesil için dinlenme, tatil yapma mekanları oldular. Ben de yıllık iznimi genelde yaylada geçiririm. Bu sene de öyle oldu. Bu konudaki önceki yazımızda kendi yaylam Espiye Karaovacık yaylamızı yazmıştım. Bu yazımızda da kısa notlar halinde gezip gördüğümüz diğer yaylalarımızdan bahsedeyim.

AĞAÇBAŞI: Güce ilçemize bağlı Ağaçbaşı yaylamız civarındaki kalabalık obalarıyla dikkat çekiyor. Bu yönüyle hareketli bir yaylamız. Perşembe günleri Pazar kurulan yaylamızda eski cami yıkılıp 2014 yılında yerine güzel bir cami yapılmış.Hakikaten sade ve ferah bir iç dizayna sahip cami olmuş. Caminin çevre düzenlemesi de yakında tamamlanacak. O zaman daha güzel hale gelecek. Diğer taraftan Ağaçbaşı’nın çarşı içi parke döşenerek toz ve çamurdan kurtulmuş. Ancak Ağaçbaşı’na ulaşımı sağlayan yollar sıkıntılı. Hele Karaovacık-Ağaçbaşı arası yol berbat. Ağaçbaşı ve civar obaların bir diğer sorunu elektrik. Yaylacılar acilen elektrik verilmesini istiyorlar. Millet telefonlarını güneş panelleri ile şarj ediyor.

ÇAKIL: İsmini 2476 rakımlı Çakıl Dağından alan Çakıl yaylamız yolumuz üzerinde, devamlı gelip geçilen uğrak bir yerde bulunuyor. Hava şartları(bulunduğu konup itibariyle bol siz oluyor) olumsuz olsa da gelişmeye devam edecek gibi gözüküyor. Üç senedir “Çim Kayağı” etkinliği yapılıyor. Bu sene de ilk olarak Turnagölü yayla şenliği yapıldı. Ancak gerekli tanıtımlar yapılmadığından olsa gerek yerel basında dahi pek yer bulamadı sanırım. Çakıl yaylamızda yapılması gereken işlerin başında şu camimizin yanı başındaki tuvalet ve şadırvana acil su sağlanması. Bir cumartesi yolum düştü çakıl pazarına. Lavabolara kokudan girilmiyordu. Tuvaletlerde sular kesikti. Hemen yanı başında Temmuzda bile kar eksik olmayan Çakıl dağı bulunan sulak bir yerde susuzluk çekilmesinin makul bir izahı yok. Diğer taraftan Çakıl pazarımızın acilen parke taşı döşenmesi lazım. Yağmurda çamur, güneşte tozdan geçilmiyor. Hele bu toz içinde açıkta döner satanları görünce şaşırıyoruz. O tozun içinde o dönerleri nasıl alıp yiyorlar şaşırıyoruz doğrusu.

KÜMBET: Kümbete de gittik bu tatilde. Giderken Dereli yolundan gittik, dönüşte Yağlıdere üzerinden indik sahile. İnanın yol çalışmaları hariç hiç toprak zeminde araç kullanmadık. Bu güzergâhın tamamı asfalt olmuş. Hele Kümbet- Çıkrıkkapı-Çakrak hattı çok güzel olmuş. Kümbet’te her şey güzel. Lâkin Kümbet gibi turistik bir yere şu cami hiç yakışmıyor. Bir cuma namazı kıldık camide yer bulamadık. Bereket hava güzeldi de dışarıda kılabildik cuma namazını. Cami küçük, tuvalet ve şadırvan berbat. Acilen güzel bir cami ve müştemilatı yapılmalı. Caminin yakınında Orman İşletmeye ait bir tesis gördük. Tam cami yeri burasıymış aslında dedik. Geniş ve duvarla çevrili bir de avlusu var. Kümbette cami yapılmaya yer bulunamamış ama maşallah bu tesis buraya kondurulmuş.

ÇIKRIKKAPI: Kümbet dönüşümüz Alucra Çıkrıkkapı Yaylası üzerinden idi. Ben ilk defa geçtim buradan. Burada Çin seddinden sonra dünyanın en uzun seddi olan ve  407 yıllık tarihe sahip yaklaşık 6,5 km’lik  Abdullahzâde duvarını gördük. Fotoğraf ve video çekimlerimiz oldu. Burada yaylaya ismini veren ve hala çıkrık gibi ses çıkararak açılıp kapanan kapıdan geçmek zorundasınız. Lakin geçmek ücrete tabi! Çocuklar gümrük vergisi alıyorlar! Bu durum bazı çevrelerce yanlış anlaşılıp olumsuz tepkiler doğurabilir. Bu konuya el atılmalı.  Ancak çocuklara dedim ki, bunu geçiş ücreti diyerek almayın, harçlık isteyin daha iyi olur. O zaman herkes verir dedim. Aksi takdirde haraç gibi oluyor dedim. Ama harçlık olarak isterlerse geçenler çocukların kalbinin kırılmasını istemezler harçlık verirler diye düşündük.

Özetin özeti: Yaylalarımız güzel. Ancak özellikle yol konusunda vatandaşlar bir hayli dertli. Buradan ilgililere duyuralım.03.08.2017274 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu.
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret172912
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Kurugeriş'te Hava
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
SOSYAL MEDYA