• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
KÜMBET'TEN AĞAÇBAŞI'NA YAYLA NOTLARI
06/08/2017

Yaylacılık bizim hayatımızın tabii bir parçasıdır. Atalarımız hayvancılık merkezli bir yaylacılık yaparlardı. Artık   yaylalar yeni nesil için dinlenme, tatil yapma mekanları oldular. Ben de yıllık iznimi genelde yaylada geçiririm. Bu sene de öyle oldu. Bu konudaki önceki yazımızda kendi yaylam Espiye Karaovacık yaylamızı yazmıştım. Bu yazımızda da kısa notlar halinde gezip gördüğümüz diğer yaylalarımızdan bahsedeyim.

AĞAÇBAŞI: Güce ilçemize bağlı Ağaçbaşı yaylamız civarındaki kalabalık obalarıyla dikkat çekiyor. Bu yönüyle hareketli bir yaylamız. Perşembe günleri Pazar kurulan yaylamızda eski cami yıkılıp 2014 yılında yerine güzel bir cami yapılmış.Hakikaten sade ve ferah bir iç dizayna sahip cami olmuş. Caminin çevre düzenlemesi de yakında tamamlanacak. O zaman daha güzel hale gelecek. Diğer taraftan Ağaçbaşı’nın çarşı içi parke döşenerek toz ve çamurdan kurtulmuş. Ancak Ağaçbaşı’na ulaşımı sağlayan yollar sıkıntılı. Hele Karaovacık-Ağaçbaşı arası yol berbat. Ağaçbaşı ve civar obaların bir diğer sorunu elektrik. Yaylacılar acilen elektrik verilmesini istiyorlar. Millet telefonlarını güneş panelleri ile şarj ediyor.

ÇAKIL: İsmini 2476 rakımlı Çakıl Dağından alan Çakıl yaylamız yolumuz üzerinde, devamlı gelip geçilen uğrak bir yerde bulunuyor. Hava şartları(bulunduğu konup itibariyle bol siz oluyor) olumsuz olsa da gelişmeye devam edecek gibi gözüküyor. Üç senedir “Çim Kayağı” etkinliği yapılıyor. Bu sene de ilk olarak Turnagölü yayla şenliği yapıldı. Ancak gerekli tanıtımlar yapılmadığından olsa gerek yerel basında dahi pek yer bulamadı sanırım. Çakıl yaylamızda yapılması gereken işlerin başında şu camimizin yanı başındaki tuvalet ve şadırvana acil su sağlanması. Bir cumartesi yolum düştü çakıl pazarına. Lavabolara kokudan girilmiyordu. Tuvaletlerde sular kesikti. Hemen yanı başında Temmuzda bile kar eksik olmayan Çakıl dağı bulunan sulak bir yerde susuzluk çekilmesinin makul bir izahı yok. Diğer taraftan Çakıl pazarımızın acilen parke taşı döşenmesi lazım. Yağmurda çamur, güneşte tozdan geçilmiyor. Hele bu toz içinde açıkta döner satanları görünce şaşırıyoruz. O tozun içinde o dönerleri nasıl alıp yiyorlar şaşırıyoruz doğrusu.

KÜMBET: Kümbete de gittik bu tatilde. Giderken Dereli yolundan gittik, dönüşte Yağlıdere üzerinden indik sahile. İnanın yol çalışmaları hariç hiç toprak zeminde araç kullanmadık. Bu güzergâhın tamamı asfalt olmuş. Hele Kümbet- Çıkrıkkapı-Çakrak hattı çok güzel olmuş. Kümbet’te her şey güzel. Lâkin Kümbet gibi turistik bir yere şu cami hiç yakışmıyor. Bir cuma namazı kıldık camide yer bulamadık. Bereket hava güzeldi de dışarıda kılabildik cuma namazını. Cami küçük, tuvalet ve şadırvan berbat. Acilen güzel bir cami ve müştemilatı yapılmalı. Caminin yakınında Orman İşletmeye ait bir tesis gördük. Tam cami yeri burasıymış aslında dedik. Geniş ve duvarla çevrili bir de avlusu var. Kümbette cami yapılmaya yer bulunamamış ama maşallah bu tesis buraya kondurulmuş.

ÇIKRIKKAPI: Kümbet dönüşümüz Alucra Çıkrıkkapı Yaylası üzerinden idi. Ben ilk defa geçtim buradan. Burada Çin seddinden sonra dünyanın en uzun seddi olan ve  407 yıllık tarihe sahip yaklaşık 6,5 km’lik  Abdullahzâde duvarını gördük. Fotoğraf ve video çekimlerimiz oldu. Burada yaylaya ismini veren ve hala çıkrık gibi ses çıkararak açılıp kapanan kapıdan geçmek zorundasınız. Lakin geçmek ücrete tabi! Çocuklar gümrük vergisi alıyorlar! Bu durum bazı çevrelerce yanlış anlaşılıp olumsuz tepkiler doğurabilir. Bu konuya el atılmalı.  Ancak çocuklara dedim ki, bunu geçiş ücreti diyerek almayın, harçlık isteyin daha iyi olur. O zaman herkes verir dedim. Aksi takdirde haraç gibi oluyor dedim. Ama harçlık olarak isterlerse geçenler çocukların kalbinin kırılmasını istemezler harçlık verirler diye düşündük.

Özetin özeti: Yaylalarımız güzel. Ancak özellikle yol konusunda vatandaşlar bir hayli dertli. Buradan ilgililere duyuralım.03.08.2017366 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN NOTLARI - 31/07/2020
Kurban kelime itibariyle “yaklaşmayı” ifade eder. Buradan yola çıkarak kurban kesmenin salt bir “hayvan boğazlamak” olmadığını çıkarabiliriz.
NAMAZ SEVİNCİ - 01/06/2020
Namaz kulun Rabbi ile kurduğu en güçlü iletişimdir. Ne büyük zikirdir namaz bir bilseniz.(Ankebut45)
SİZİN KADİR GECENİZ NE ZAMAN? - 19/05/2020
Sahi sizin Kadir Geceniz ne zaman? Çoğumuz Ramazanın 27. Gecesine odaklandık değil mi?
CENNETE TÜNEL AÇMAK - 05/05/2020
Cennet her Müslümanın hayalidir. Rabbimiz bizi bu dünyada sınava tabi tutuyor.
HÜZÜNLÜ RAMAZAN - 24/04/2020
Dünya aylardır Koronavirüs salgını ile boğuşuyor. Ülkemizde de hastalığın yayılmasını önlemek maksadıyla bir dizi tedbirler alındı.
HAYIRDA YARIŞMAK - 17/04/2020
Devletimiz tarafından “Biz Bize Yeteriz Türkiye” yardımlaşma kampanyası başlatılıp da bağışlar yağmur gibi yağmaya başlayınca aklıma Tebük seferi öncesi yaşananlar geldi.
İMAMLAR VE DOKTORLAR - 31/03/2020
Millet Koronavirüs ile savaşırken şu malum “hastalıklı kafa” yine ortalığı bulandırdı. Neymiş 150 bin imam bir doktor etmezmiş! İmamlar ile doktorları kıyas etmek ne kadar doğru dersiniz?
İYİ-KÖTÜ-ÇİRKİN - 18/03/2020
Bir süredir dünya gündeminin ilk sıralarında “Koronavirüs” yer alıyor. Koronavirüs’ün anavatanı Çin. Daha sonra dünya çapında yayıldı. “Acaba ülkemizde de vaka olur mu?” sorusu hep gündemdeydi.
CORONA MI SİGARA MI? - 04/03/2020
Bugünlerde gündem “coronavirüs”. Dünyada hızla yayılan ve ilk çıktığı Çin’de 2500 kişinin ölümüne sebep olan ölümcül bir virüsten bahsediyoruz.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret203592
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar7.30957.3388
Euro8.65038.6850
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA