• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
DİN VİCDAN İŞİ MİDİR?
22/09/2017

Din vicdan işi midir? Hayır, din vicdan işi değildir. Hele ki bu din İSLÂM ise hiç mi hiç vicdan işi değildir. Zira dinin hedefi   insanı dünya ve âhiret mutluluğuna ulaştırmaktır. Bu manada din hayatın tam ortasındadır. Hayatta yaşanır olmayan, hayata müdahale etmeyen bir din zaten İslâm değildir. “Din vicdan işidir” iddiasında bulunanların dahi hayatlarında dine dair hayata yansıyan kırıntılar vardır. Misal, Kurban bayramında    kurban kesip etini fakirlere dağıtmak, bayram namazına iştirak edip insanlarla bayramlaşmak. Bütün bu yapılanlar vicdanı aşıp hayata taşan dînî fiiller değil midir?

Din nasıl vicdan işi olabilir ki? Bu, bir Müslüman için çok absürt   bir iddiadır. Zaten hayatta karşılığı da yoktur. Dini vicdanlara hapsetmek demek, mesela ezan okunmaması, namaz kılmak için camilere gidilmemesi demektir. Dini vicdanlara hapsetmek demek; zekat, sadaka-i fıtır, kurban gibi mâlî ibadetlerin ortadan kalkması demektir. Zira bu ibadetleri yerine getirebilmek için “toplum” olması gerekiyor. Böylece din toplumda görünür ve yaşanır bir olgu oluyor. Hac da öyle. Hac ibadeti Müslümanların senelik kongresidir. Bir bakıma hac gövde gösterisidir küffara karşı. Vahdetin en büyük tatbikatıdır hac.

Müftülere de resmî nikâh kıyma yetkisi veren kanun değişikliği teklifleri üzerine yapılan tartışmaların da temelinde aslında “dinin toplumda görünür kılınmasından rahatsız olma” yatmaktadır. Burada zihniyet şu: Din olsun fakat vicdanlarda olsun, dışarı çıkıp hayatta görünmesin, din hayata dair bir şeyler söylemesin, din bizim hayatımıza karışmasın, biz kafamıza göre yaşayalım…

Dinin temeli imandır. İmanın da mahalli kalptir. Eğer “din vicdan işi” demekten maksat “din gönül işi” demek ise burada dinin iman boyutundan bahsediliyor demektir. Elbette   iman olmadan din olmaz. Din iman üzerine bina edilir. Lakin din imandan ibaret değildir. Amelsiz iman sinede yüktür. Dinin ameli boyutu, yani pratiğe dönük boyutu hayatın ta kendisidir. Bu manada din hayatta yaşanır. İşte biz bu yaşadıklarımızdan sorguya çekileceğiz.

İslam dini hayal edilen değil hayata geçirilen dinin adıdır. İslâmın 5  esasına bir bakalım. Bu esasların tamamının  hayata yansımaları vardır. Her gün 5 defa minarelerimizden EZAN ile camilere davet ediliriz. Ezanda  kelime-i şehadet haykırılır. Cemaatle namazın bizatihi kendisi bile bu konuyu izah için yeterlidir aslında. Sadece camilerimizin varlığı bile   dinin ictimâî boyutuna  yeterli bir misaldir. “Câmi” kelimesi “bir araya getiren, toplayan” “manasına gelir.

İslam hayata o kadar müdahildir ki  bu dinin kutsal kitabı Kur’an “din işi ayrı dünya işi ayrı” söylemini boşa çıkarmaktadır. Zira Kur’an’da EVLENMEDEN BOŞANMAYA, TİCARET HUKUKUNDAN MİRAS HUKUKUNA kadar hayata dair birçok  hüküm yer almaktadır.

“Ölçü ve tartıda hile yapanların vay haline!(Mutaffifin83/ 1),

 “Faiz yiyenler kabirlerinden ancak şeytan çarpmış gibi kalkarlar.” (Bakara2/275),

 “Yetimin  mallarını haksız yere  yiyenler ancak karınlarına ateş tıkınmış olurlar” (Nisa4/10)

“…Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin…”(Nisa4/29, Bakara2/188)

“Mümin erkeklere söyle gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar… mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar…(Nur24/30-31

“…Birbirinizin  kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın…”Hucurât 49/12)  diyen bir din nasıl vicdan işi olabilir?

Yeni Hicrî yılınızı tebrik ediyor, yeni yılın âlem-i islâma ve ülkemize hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.20.09.2017295 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret184907
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.91115.9348
Euro6.55396.5802
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA