• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
BATAKLIK
28/10/2017

Sivrisineklerin üreme mekânı umumiyetle bataklıklardır. Sivrisineklerle hakiki manada mücadele edecekseniz işe sivrisinekleri öldürmekle başlamanız son derece isabetsiz olacaktır. Zira üreme mekânı kurutulmadıkça sinekleri de bitiremezsiniz.  Ancak mücadeleye bataklığı kurutmaktan başlarsanız sağlıklı neticeler alırsınız.

Bu genel kural sosyolojik olaylarda da aynen böyledir. Toplumsal olaylarda da olayın sebepleri yerine neticeleriyle uğraşırsanız o sıkıntıyı çözemezsiniz. Ancak meydana gelen her hangi bir olayın sebepleri üzerinde çalışılırsa başarılı neticeler alınır.

Şimdi bu söylediklerimizi FETÖ bağlamında düşünelim. Karşımızda 40 yıllık bir yapı var. Daha düne kadar da adı ”cemaat” ya da “hizmet hareketi” idi. Daha sonra “Paralel Yapı” oldu. En sonunda da “FETÖ” oldu. Toplumun geniş kesimlerinden kabul görmüştü. Zira dînî argümanları    kullanıyordu. Dînî görünümlü bir yapıydı. Vitrinde “dînî ve millî değerler” vardı. Bu ise milletin hassas olduğu konulardı. Vitrinde bunlar gözükürken içeride bambaşka işlerin olduğunu öğrenmemiz ise geç oldu. Özellikle yaşadığımız “15 Temmuz” darbe girişimi vitrini de darmadağın etti. Vitrin dağılınca içerisi de kabak gibi ortaya çıktı. Toplum, bu yapının gerçek yüzü ile yüzleşti.

Devlet olarak FETÖ ile her alanda mücadele veriyoruz. Devletin kılcal damarlarına kadar sızmış(SIZINTI) bir örgüt var karşımızda. Bu mücadelede sanırım bataklıkla mücadeleyi es geçiyoruz. Hep sivri sineklerle    oyalanıp duruyoruz. Hâlbuki gerimizden sivrisineler üremeye devam ediyor.

FETÖ ile mücadelede sadece FETÖ ile değil FETÖ zihniyeti ile de mücadele edilmeli. Bu yapının beslendiği kaynak iyi irdelenmeli.  Aksi takdirde yarın FETÖ’den kurtulduğumuza bile sevinemeyiz. FETÖ, Allah Rasûlü(sav)’nü kamyona bindiriyor, Türkçe olimpiyatlarının yapıldığı stadyumlara getiriyor, buna öfkeleniyoruz,  lâkin aynı söylemi dillendiren bir başka dini teşekküle susuyoruz. Neden? Ben küçük bir ipucu vereyim. Bugünkü ortamda bu söyleme sahip dînî gruplara bir şeyler söylediğinizde anında linç ediliyorsunuz. Önce şucu-bucu diye bir kulp takılır size, sonra da “sapık” damgası vurulur. İtibar suikastına uğrarsınız. Siz ne diyorsunuz? Kur’an’a viagra muamelesinde bulunan şahsı bu iğrençliğinden dolayı  isim vermediğimiz halde  eleştirdik diye şikayet edildik.

Şu satırlar okuduğum bir kitaptan alıntı:  Şayet şeyhin sana o an için, “Namazı terk et!” diye bir emir verse ne yapardın, diye sordu. Öteki, kerhen de olsa emrini yerine getirirdim, diye cevap verdi. Soruyu soran âlim ise, hayır, ben isteyerek ve severek şeyhimin bu emrini yerine getirirdim, dedi.

Bir hoca arkadaşımız camide bunun İslâm’a aykırı olduğunu, Allah’ın kesin emri olan namazın asla terk edilemeyeceğini, Allah ve  Rasûlü’nün önüne geçilemeyeceğini(Hucurât 49/1) anlatınca dinleyenlerden bazılarının sözlü saldırısına uğramıştı.

Gülen müritlerine, “Ben sizin sol meleklerinize emir verdim, günahlarınızı yazmayacak" diyor. Beriki de ölüm meleğine posta koymuyor mu? Yakmayan kefenin mucidi bir vaazında hocasının ölüm meleğini kovduğundan bahsediyor. İnanmayan Youtube’a baksın. Melekler bunların emrine girmiş baksanıza! Bunlar hiç mi Kur’an okumazlar? ( Meryem 19/64, Nahl 16/50, Enbiya21/27) Bu tür dini sapkınlıklarla Allah’a ve Rasûlüne hakaret edenlere karşı yüksek sesle konuşabilmek için DARBE mi yapmaları lazım?

Burada şunu hatırlatalım. Kur’an ve sünnet dairesinde kalarak sırat-ı müstakim üzere, tevhid çizgisinde olan ve din tüccarlığı yapmayan dini teşekküllerimizin başımız üstünde yeri vardır, onlara bir şey söylemek haddimize değildir.26.10.2017135 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CAMİ VE HAYAT - 01/10/2019
İslam toplumunda cami hayatın merkezindedir. Hayat hep cami merkezli şekillenmiştir.
BEYİN YIKAMAK - 17/09/2019
Acayiplikler ülkesinde yaşıyoruz. Hem Müslümanlığı elden bırakmayan hem de bu Müslümanlığın icaplarına karşı savaş halinde olan bir takım insanlarla çok karşılaşmış olmalısınız.
KURBAN BİLİNCİ - 11/08/2019
Kurban “yaklaşma” ifade eden Kur’anî bir kavramdır. Kur’an’da Hz.Adem’in iki oğlunun Allah’a kurban sunmaları kıssasında bu kavram kullanılır.
LÛT KAVMİNİN ÇOCUKLARI - 31/07/2019
Yaklaşık 4 bin sene evvel yaşamış Hz. Lût Kur’an’da 27 defa zikredilen bir peygamberdir.
15 TEMMUZ DESTANI - 16/07/2019
Bundan üç sene evvel milletçe bir felaketin eşiğinden döndük. Mazisi darbelerle dolu bu millet ilk defa o gece “darbeye dur” dedi.
KARAOVACIK NEDEN YERİNDE SAYIYOR? - 11/07/2019
“Elektrik gelirse Karaovacık yayla turizminde sıçrama yapar” diye düşünüyorduk.2009’da elektrikler geldi.
AH GİRESUN'UM AH! - 27/06/2019
Geçenlerde bir arkadaşımın yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba) misafiri oldum
RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret175985
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA