• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
BATAKLIK
28/10/2017

Sivrisineklerin üreme mekânı umumiyetle bataklıklardır. Sivrisineklerle hakiki manada mücadele edecekseniz işe sivrisinekleri öldürmekle başlamanız son derece isabetsiz olacaktır. Zira üreme mekânı kurutulmadıkça sinekleri de bitiremezsiniz.  Ancak mücadeleye bataklığı kurutmaktan başlarsanız sağlıklı neticeler alırsınız.

Bu genel kural sosyolojik olaylarda da aynen böyledir. Toplumsal olaylarda da olayın sebepleri yerine neticeleriyle uğraşırsanız o sıkıntıyı çözemezsiniz. Ancak meydana gelen her hangi bir olayın sebepleri üzerinde çalışılırsa başarılı neticeler alınır.

Şimdi bu söylediklerimizi FETÖ bağlamında düşünelim. Karşımızda 40 yıllık bir yapı var. Daha düne kadar da adı ”cemaat” ya da “hizmet hareketi” idi. Daha sonra “Paralel Yapı” oldu. En sonunda da “FETÖ” oldu. Toplumun geniş kesimlerinden kabul görmüştü. Zira dînî argümanları    kullanıyordu. Dînî görünümlü bir yapıydı. Vitrinde “dînî ve millî değerler” vardı. Bu ise milletin hassas olduğu konulardı. Vitrinde bunlar gözükürken içeride bambaşka işlerin olduğunu öğrenmemiz ise geç oldu. Özellikle yaşadığımız “15 Temmuz” darbe girişimi vitrini de darmadağın etti. Vitrin dağılınca içerisi de kabak gibi ortaya çıktı. Toplum, bu yapının gerçek yüzü ile yüzleşti.

Devlet olarak FETÖ ile her alanda mücadele veriyoruz. Devletin kılcal damarlarına kadar sızmış(SIZINTI) bir örgüt var karşımızda. Bu mücadelede sanırım bataklıkla mücadeleyi es geçiyoruz. Hep sivri sineklerle    oyalanıp duruyoruz. Hâlbuki gerimizden sivrisineler üremeye devam ediyor.

FETÖ ile mücadelede sadece FETÖ ile değil FETÖ zihniyeti ile de mücadele edilmeli. Bu yapının beslendiği kaynak iyi irdelenmeli.  Aksi takdirde yarın FETÖ’den kurtulduğumuza bile sevinemeyiz. FETÖ, Allah Rasûlü(sav)’nü kamyona bindiriyor, Türkçe olimpiyatlarının yapıldığı stadyumlara getiriyor, buna öfkeleniyoruz,  lâkin aynı söylemi dillendiren bir başka dini teşekküle susuyoruz. Neden? Ben küçük bir ipucu vereyim. Bugünkü ortamda bu söyleme sahip dînî gruplara bir şeyler söylediğinizde anında linç ediliyorsunuz. Önce şucu-bucu diye bir kulp takılır size, sonra da “sapık” damgası vurulur. İtibar suikastına uğrarsınız. Siz ne diyorsunuz? Kur’an’a viagra muamelesinde bulunan şahsı bu iğrençliğinden dolayı  isim vermediğimiz halde  eleştirdik diye şikayet edildik.

Şu satırlar okuduğum bir kitaptan alıntı:  Şayet şeyhin sana o an için, “Namazı terk et!” diye bir emir verse ne yapardın, diye sordu. Öteki, kerhen de olsa emrini yerine getirirdim, diye cevap verdi. Soruyu soran âlim ise, hayır, ben isteyerek ve severek şeyhimin bu emrini yerine getirirdim, dedi.

Bir hoca arkadaşımız camide bunun İslâm’a aykırı olduğunu, Allah’ın kesin emri olan namazın asla terk edilemeyeceğini, Allah ve  Rasûlü’nün önüne geçilemeyeceğini(Hucurât 49/1) anlatınca dinleyenlerden bazılarının sözlü saldırısına uğramıştı.

Gülen müritlerine, “Ben sizin sol meleklerinize emir verdim, günahlarınızı yazmayacak" diyor. Beriki de ölüm meleğine posta koymuyor mu? Yakmayan kefenin mucidi bir vaazında hocasının ölüm meleğini kovduğundan bahsediyor. İnanmayan Youtube’a baksın. Melekler bunların emrine girmiş baksanıza! Bunlar hiç mi Kur’an okumazlar? ( Meryem 19/64, Nahl 16/50, Enbiya21/27) Bu tür dini sapkınlıklarla Allah’a ve Rasûlüne hakaret edenlere karşı yüksek sesle konuşabilmek için DARBE mi yapmaları lazım?

Burada şunu hatırlatalım. Kur’an ve sünnet dairesinde kalarak sırat-ı müstakim üzere, tevhid çizgisinde olan ve din tüccarlığı yapmayan dini teşekküllerimizin başımız üstünde yeri vardır, onlara bir şey söylemek haddimize değildir.26.10.2017144 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
MEKKE NOTLARI - 27/10/2019
Umre için kutsal topraklardayız. Renkleri ve dilleri farklı fakat gayeleri tek binlerce hatta milyonlarca müslümanın Kabe etraında pervane olduğu kutlu şehirdeyiz. Evet burası Mekke.Kurâni ifade ile “BEKKE” (Al-i İmran 96)
KİBRİTİN ÇÖPÜ - 17/10/2019
Kibritin çöpünü gözünüze fazla yaklaştırırsanız arkasındaki ormanı göremezsiniz. Hakikaten de öyle değil mi? Biz FETÖ’yü gözümüze yaklaştırırken din adına nice çamlar devirenleri görmez olduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret186876
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.07816.1025
Euro6.56086.5870
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA